Murraya exotica

D

dyayzh

Guest
Murraya mea se dezvolta frumos. De inflorit insa nici gand...dar si la anul e o sansa :wink:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
15-20 de grade - temperatura de vegetatie.
Cica minima ar fi de 2 grade (de repaus), dar nu vreau sa risc asa mult. Pana la 10 s-a comportat bine.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ahaaaaaaaaa.....atit am fitiit-o saraca sa vad unde i-ar place mai mult :) .Acum i-am gasit locul si temperatura potrivita daca este peste 15 grade :D
 

bibacj

Member
Nu stiu ce nu ii place la mine, dar din 4 plantute cate erau a mai ramas una. Era pe casa scarii, iar acum am adus-o la 22-24 grade.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Murraya mea face din nou fructe. Se formeaza incet, dar e explicabil. Ma gandesc s-o pun intr-un ghiveci mai mare.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Bibacj nici la mine nu merge.Nu stiu ce sa-i mai fac. :? A fost mai la racoare neudata...i-au cazut frunzele! :(
Am adus-o mai la caldura....acum parca incepe sa se usuce desi o ud :cry:
Dzeu stie cum o vrea si ea ca sa creasca.Nu i-am gasit chichita inca.Locul ei preferat :mrgreen: de fapt.
 

dana_m

Member
este o planta setoasa.a mea sta pe pervaz, la geamul dinsprerasarit si vad ca-i merge bine. multumesc Tinei pentru ea. Cea de la Cornelia este inca sub sticla si nu vad inca nici o miscare din partea ei :( Multumesc Corneliei pentru lastarul dat.
 

dana_m

Member
asa sper si eu :wink: intotdeauna cand faceti o planta sa se simta prost, incepe sa miste sa ne arate contrariul. poate face si a mea la fel
 

Mary_qq70

New Member
Imi place foarte mult miroul florilor de Murraya.Am avut si eu aceasta planta,dar din pacate am pierdut-o :cry: avea pe frunze ceva lucios si lipicios.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu-mi dau seama la ce daunatori te referi, cert este ca nu din cauza lor ti-a murit planta. A mea a trecut prin toate aventurile cu putinta si tot e bine.
 
D

dyayzh

Guest
Azi am schimbat pamantul la ea..si am si despartit-o caci erau doua tulpini separate...sper sa nu se supere. Are doi ani...vre-o sansa de inflorire??
 

dana_m

Member
A mea a inflorit din primul an. Avea numai 10-15 cm inaltime si era plina de flori (5-6), dar au fost primele flori mult dorite. Apoi am pierdut-o, dar acum am una care creste vazand cu ochii si cea de-a doua (o fac de ras in continuare.... poate, poate se indura) sta sub pet de vreo 7-8 luni si inca nici o miscare d.p.d.v. radacini.
 

IULIA

Active Member
Cornelia, cum se face treaba cu semintele ?
cit trebuie lasate sa se coaca ?
ca am vreo 3. acum sint ca niste macese la culoare :D . dar nu prea mai sint tari, se usuca parca :eek: . sint gata?
si dupa, cum le germinez?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, sunt gata. Coaja aia roscata trebuie sa devina usor grena si sa aiba aspect stafidit. Indepartezi coaja, tii semintele in apa calduta minim juma' de ora dupa care le plantezi superficial. Temperatura aprox 20 de grade, UR 60%.
 

IULIA

Active Member
multam. sa mergem la executare. si cit ar trebui sa astept vreun event?
asta asa, ca sa stiu dak a reusit experimentul.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cam 3 saptamani, dar poate sa dureze si ceva mai mult. Oricum eu cred ca vei fi surprinsa in sensul bun. :wink:
 
Sus