Murraya exotica

Hariclea

Member
Da, Rodica, stiu si iti multumesc! Intre timp, nerabdatoare fiind, mi-am mai luat si eu una "adulta" crescuta ca Bonsai...
 

Hariclea

Member
Si a mea sta tot in casa, la geam... i s emai usuca din frunze, dar ii si dau altele... in ansamblu cred ca e ok...
 

angela draganoiu

Active Member
Cornelia cit e de "batrina' murraya ta ? am si eu un puiut prin bunavointa Tinei. la ce "virsta" infloreste ?
apropos Tina de cind mi-ai dat-o nu creste, nu scoate frunze, nu ........... face nimic :cry: nu da semne ca are ceva dar oare de ce sta si nu misca si ea o frunza cit de mica ? e in balcon pe apus, are soare putin acum, o ud cind e uscat pamintul, are si umiditate de la rufe, ba i-am pus un strop de ingrasamint pt plante cu flori. ce sa-i mai fac s-o conving sa faca si ea o frunza doua acolo ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu mai stiu Angela, cred ca face 4 ani in vara. Prima inflorire s-a petrecut cand avea vreo 6 luni. Dupa spusele omului de la care am cumparat-o.
 

manuela

Member
Murraya mea am cumparat-o de la piata intr-un paharel de plastic...nu avea mai mult de 10 cm si avea flori si a continuat sa infloreasca pana in iarna. Intre timp a crescut destul de mare si acum face frunzulite si are si flori, e drept nu chiar asa de parfumate cum erau asta vara. Daca are caldura si lumina nu are motive sa nu creasca si sa nu infloreasca.

Asta este cea despre care am povestit...


Iar asta e puiul ei dintr-o samanta pusa la incoltit anul asta in luna martie

asta vara


si acum
 

Tina

Active Member
Angela, nu stiu.. eu am luat-o din Bricostore si am despartit-o... :wink:
Ma repet, dar puiul prins de la Cornelia a facut flori sub sticla si continua sa faca si acum flori si seminte, desi e considerabil mai mic decit cea cumparata de la Brico... :D
 

carmenn

Member
sunt tare dragalase, Manuela...
bine ca mi-am format si eu inca un obiectiv la orizont, ca n-aveam asa ceva in colectie, dar sunt frumoase, vad ca merita... :wink:
 

manuela

Member
Carmen nu stiu cat de frumoase sunt...caci florile nu par deosebite, dar daca ai sti cum miros...divin, numai pentru miros se merita sa le ai in casa, daca nu si pentru ca au frunzele mereu verzi si rezista destul de bine la soare!
 

dana_m

Member
Plantutele mele, caci am doua prin bunavointa Corneliei si Tinei (multumesc mult) sunt bine mersi. Murraya de la Tina creste vazand cu ochii. de cand a venit iarna a mai facut inca doua "frunze" si se vede la orizont inca una. Cea de la Cornelia este tot la sera dar nu vad nici o frunzulita noua inca. I-am scos numai capacul la inceputul lunii decembrie. Sper ca nu am gresit.
 

bibacj

Member
A mea era pe casa scarii si nu i-a mers f bine in ultimul timp. De cateva zile am adus-o in camera unde e cald dar ii cam lipseste lumina.
 

angela draganoiu

Active Member
pai Tina, dupa cum scrie la fisa ei, tulpina s-a albit semn ca e mai batraioara dar nu vrea si pace sa faca si ea macar o frunza pur si simplu sta. am tinut-o o vreme la birou la soare si nu s-a suparat dar nici alte frunze n-a facut. dupa un timp am dus-o acasa (era plecat circotasul in delegatie) am pus-o in balcon la racoare (sint cam 18-20 grade) si lumina multa dar nici aici nu vrea sa faca macar o frunza. am s-o duc in dormitorul nostru care e la rasarit sa vedem daca nu ............. inseamna ca n-am noroc cu astfel de plante :cry:
 

floare mica

Member
Angela, floarea asta cred ca seamana cu noi, oamenii ! avem perioade cind nu ne arde sa facem nimic :wink: Asa si floarea ta, nu face frunze, flori dar dupa cum se vede nu s-a ofilit, inseamna ca traieste si poate ca nu-i place ca o tot muti de colo pina colo :cry:
 

angela draganoiu

Active Member
poate ca da, nu stiu. am s-o las unde e pina la vara atunci am s-o mut in dormitorul nostru pt ca in balcon e foarte cald si bate soarele pina apune. va mai spun eu despre ea. multumesc tuturor pt sfaturi si incurajari.
 
Sus