Murraya exotica

IoanaTweety

Active Member
A inflorit murraya de la Danero. Iti multumesc mult bre, are un parfum grozav, sunt extrem de incantata de ea. M-am trezit dimineata si nu stiam de unde miroase frumos..cand ma apropii de ea, din 2 floricele m-a dat pe spate. :rofl: Superba planta!

 

adite

Active Member
Ce frumoasa s-a facut murraya ta, Ioana! A mea tanjeste, nu stiu ce nu-i place. I-am pus cocos amestecat cu substratul vechi si tot nu-i place. O ud putin mai des, pentru ca se usca foarte tare substratul si tot ii cad boboceii. I-au cazut si frunze dar se pare ca nu mai cad.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Frumoasa asa!
Murraya mea e tare micuta - o am de vreo doi ani si n-a crescut cine stie ce. Sa-i schimb ghiveciu? Acum e intr-un ghivecel de 10-12 cm diametru si ea e cam de dimensiunile unei violete mai maricele. Cu toate astea ea infloreste constant, nu ma pot plange de asta...
 

IoanaTweety

Active Member
Are 2 ani si n-a crescut ? Nici in latime nici in lungime? Eu am 2, astade la Dan care a crescut mai mult pe orizontala, s-a tot ramificat si a capatat aspectul frumos de copacel si inca una care a cescut pe verticala si pe care a trebuit s-o retez ca s-o fac sa se ramifice. Daca al tau nu se misca, schimba-i pamantul, ghiveciul, taie-l, canta-i sa zica si el ceva. Bafta multa! :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
A crescut un piculet in latime. Eu n-am prea bagat-o in seama daca a inflorit dar parca-i prea pitica, zau asa...
mersi de sfat, Ioana
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
si zici de mine , da ce i dai sa manance , anabolizante :nu-i nimic: :marfa: superb , dar mai roteste un pic sa se formeze frumos :marfa:
 

IoanaTweety

Active Member
Apai nu stiu, cred ca amancat bine la tine si i-a ajuns pe multe luni. Eu i-as schimba ghiveciul , ii cam ies radacinile. ce zici? cu ce sa completez, acum nu am decat niste cocos ramas cred..

plus ca da, e cam unidirectionala, s-a format doar in lateral, nu si frontal. o iau la invartit de-o ametesc.. :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ridica usor radacinile sa vezi gradul de ocupare si daca e nevoie da , schimba l , si poti cauta o ramura puternica sa o formezi tulpina pivot :marfa:
 

adite

Active Member
Frumos copacel, Ioana! Chiar ca l-ai hranit bine. La mine a stagnat, dar incepe sa miste si voi avea maine-poimane si floricele. nu stiu cat de repede, bobocii sunt marisori.
Bobocii care nu cresc luni de zile, mai au sanse sa evolueze, sau vor cadea? Intreb pentru ca am si o planta mare, am primit-o cu boboci prin mai, dar n-au mai crescut. Au aparut ramurele noi, dar boboceii nu misca deloc.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
vor sta pana cand da de lumina puternica sa se dezvolte complet , o sapt de lumina buna ar trebui sa rezolve , ar fi bine insa la amiaza sa nu stea in arsita soarelui , cel de dim sau dupamiaza e bun stimulent :D
 

adite

Active Member
Multumesc, Dan! Amandoua au soare dupa-amiaza, pana la apus. Cea mica sta mai sus, iar cea mare este partial dupa o perdea.
 

IoanaTweety

Active Member
Eu am observat ca boboceii care au stagnat nu cad , ci asteapta conditii favorabile si in cele din urma infloresc. De cand am mutat copacelul asta la o alta casa, acum 2 luni a stat cu niste bobocei care abia acum s-au deschis.
 
Sus