Munstead Wood (David Austin)

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
Trandafir englezesc creat de Davit Austin in anul 2007 UK .
culoare :rosu inchis
parfum: intens
inaltime : 90 cm ,dar in zone mai calde sigur ajunge mai inalt
USDA zone : 6b
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Este un trandafir cu flori foarte frumoase, parfumate cu o culoare splendida. Este si foarte florifer, rar l-am vazut fara flori.
Are totusi si cateva minusuri: tijele sunt pline de tepi, nu mari, dar distribuiti pe toata suprafata, unul langa altul. Abia daca poti pune mana pe el. Cel putin in primii ani nu are niciun port, arata dezlanat, se intinde peste tot ca o caracatita si nu se autosustine.
Sunt curioasa de evolutialui la aceia dintre voi care l-au plantat mai demult in gradina.
 

adrianam

Well-Known Member
Si al meu este in anul doi, are deja cateva flori si ramurile mici inca. Nici nu se vede din iarba.
 

carla

Active Member
Al meu creste foarte incet. Tot am citit ca trebuie sa se faca mare, mare, dar al meu in anul trei abia are un metru pe toate directiile
Nu stiu ce nu-i convine, l-am plantat intr-un loc privilegiat in gradina, are soare toata ziua, nu are copaci pe langa el ... i-am dat ingrasamant.
Singura chestie care-mi vine in cap e ca poate a suferit din cauza furnicilor care si-au facut musuroi in radacinile lui :gandit: Anul trecut m-am crezut eu desteapta si am zis ca n-are rost sa mai desfac musuroaiele in primavara, ca tot trebuie sa le refac in toamna. Iar furnicile, mai destepte ca mine s-au mutat cu tot familionul in musuroaiele mele :rofl: Acum am remediat problema si am distrus musuroaiele, dar sa vedem cum evolueaza lucrurile ...
Daca nici anul asta nu-si da drumul la crescut, cred ca il mut intr-un loc mai naspa
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
da ? creste mare mare ? ca pe HMF e dat 90 cm ,eu m-am gandit ca poate ajunge la 1,50 dar la mai mare nu ma astept :) ca nu am loc :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Dintre englezesti, primul a inflorit MW pus din butas in toamna :)



Nu ma asteptam sa infloreasca asa repede, mai ales ca mama lui e lenesa tare, mai are mult pina la inflorit :( . Dar na...tineretul e mai zburdalnic si nerabdator ! :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
La mine a crescut foarte bine :D
A fost cam dezlanat in primul an este adevarat dar anul asta pare sa se fi redresat intr-o oarecare masura.
Poza de mai jos a fost facuta in aprilie iar Munstead Wood e cel cu frunze rosiatice. E in anul 2.



Acum este inflorit la inghesuiala cu Winchester Cathedral


Eu am un singur lucru de zis, de fiecare data, cu fiecare ocazie, cu riscul de a ma repeta .... la nesfarsit!
SOLUL!!! :)
De aceea nu se prind trandafirii, de aceea nu cresc trandafirii, de aceea nu infloresc trandafirii!
Nu e vorba de cat de fertil este si degeaba se adauga fertilizante la un sol lutos, greu, bolovanos in care bietul trandafir nu poate sa-si dezvolte nici o radacina mai ca lumea. Secretul sta in cat este solul de afanat, bine drenat, imbunatatit mecanic mai de graba decat chimic.

Eu am inlocuit tot solul din gradina pe o adancime de peste 50 cm cu un amestec de sol de padure cu turba, nisip, perlit si pamant universal si acela pe baza de turba. Mi-am permis asta pentru ca am o gradina foarte mica. Daca as fi avut o gradina mai mare as fi plantat trandafirii in gropi de 50/50/50 cm umplute cu amestec ca cel descris mai sus in loc sa inlocuiesc tot solul ceea ce nu ar mai fi fost posibil. Dar in sol direct nu as planta trandafirii decat in cazul in care as avea un sol fooooarte bun!!! :)

Imaginati-va calusul acela finutz pe care il formeaza trandafirii cand incep sa le creasca radacini noi si imaginati-va radacinutele acelea albe si fragede lovindu-se de un bloc de lut cleios, impenetrabil pe care voi abea ati reusit sa-l taiati cu lopata cand ati facut groapa. De unde sa aiba forta sa se infiga in asa ceva? Sau sa se strecoare printre niste bolovani de pamant pe care nici voi nu ati reusit sa-i sfaramati cu nimic?

Radacinile plantelor sunt foarte puternice, pot sa ridice asfaltul de pe strada ... dar asta doar atunci cand planta e deja stabilita, are deja radacini puternice care au forta sa se infiga mai departe in aproape orice si nu la inceput cand planta trebuie sa se prinda si sa se dezvolte.
 

carla

Active Member
Eu nu am sol lutos in gradina, ci negru si afanat. Din punctul asta de vedere ma consider norocoasa, e un sol usor de sapat si care dreneaza repede apa pentru ca sub el e o zona mare de pietris si apa se scurge repede. Nu imi putrezesc bulbii de lalele, toate plantele se prind relativ usor si am avut destul de putine esecuri la plantare. Majoritatea plantelor pe care le-am pierdut nu s-au dus din cauza solului, ci a frigului, secetei sau bolilor. De altfel, la mine mai repede se prind butasii pusi direct in gradina decat cei la ghiveci, unde cel putin eu nu reusesc sa controlez umiditatea si am pierdut la greu

Roxana, nu vreau sa te sperii, dar cred ca peste un an -doi iti vei dori sa nu fi pus asa un pamant fertil in gradina :mrgreen: Ba chiar ne vei invidia pentru pamantul sarac din gradinile noastre :tavalit: Trandafirii tai au facut deja niste tufe foarte frumoase pentru anul doi, sunt super dezvoltati, imi aduc aminte de bebelusii aia grasuti pe care ii indoapa bine unii parinti :) Peste doi ani se vor sufoca intre ei, cred ca nici cu foarfeca nu vei face fata. Cam asa am patit eu cu rondul meu de englezesti, sunt patru trandafiri plantati cam la un metru unul de altul. In primii trei ani au fost ok, acum e de groaza ce se intampla acolo. Nu stiu pe care sa-l mut
 

carla

Active Member
sannamaria a spus:
da ? creste mare mare ? ca pe HMF e dat 90 cm ,eu m-am gandit ca poate ajunge la 1,50 dar la mai mare nu ma astept :) ca nu am loc :rofl:
Am vazut pe un blog o tufa de 3-4 metri, ce-i drept intr-o zona mai sudica. La noi cred ca tot ar trebui sa creasca de 2 metri, sau cel putin eu asta astept de la el.
 

Roxana Peled

Active Member
Sanamaria dar al tau e foarte frumos, maricel si minunat inflorit, nu ai de ce te plange :indragostit: , nu e de mirare ca ai sol pufos :D
Eu nu aveam cum sa las solul original in gradina, e un clei betonat :| iar sus pe terasa iarasi nu aveam cum sa pun un sol greu pentru ca e totusi pe casa :) . Scopul meu nu a fost fertilizarea ci "impufosharea" dupa cum spuneam :rofl:

Stiu ca sunt inghesuiti :cry: , sunt deja disperata :( . O sa vad ce o sa fac cu ei pe viitor.
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
si la mine e cam mare inghesuiala ,deja se vede la unii englezesti care sunt plantati de 3 ani ,dar eu m-am hotarat sa-i tai in fiecare an ,nu le las netaiati si in felul asta o sa-i tin in frau :D
 

ghia_don

Active Member
Si la mine e cam inghesuit, chiar a fost aproape acoperit de niste Aquilegii caracatitoase. Acum ca s-au trecut le-am taiat tijele si s-a luminat si MW :D

 

elianna

Well-Known Member
Al meu, plantat in toamna, a inflorit de cateva zile si isi mpastreaza bine culoarea desi a fost cam mult soare
 

adrianam

Well-Known Member
Foarte frumos este.
Nick, ai pus o poaza si de la Dark Lady. Cred ca a aterizat si la mine doamna asta, ca am un trandafir foarte parfumat si cu floarea ca al tau. Voi pune poza la topicul respectiv sa o compar. dar nu-mi aduc aminte cand am luat-o! :?

Munstead Wood-ul meu, desi ar fi a doua vara in gradina, este cam lenes.
A facut cateva flori si a stagnat, astept sa vad cum evolueaza.
Poate ar trebui sa sap o mare parte din trandafiri sa le pun sol mai afanat in jur.
 
Sus