Multe plante adunate peste vara? Unde le punem peste iarna?

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am facut o mica inspectie prin balcon si am inceput sa ma iau cu mainile de cap gandindu-ma unde o sa le pun eu peste iarna pe toate ca nu-mi ajung pervazurile. Nu e foarte frig la mine in balcon dar cred ca unora n-o sa le placa acolo. De exemplu episciilor. Anul trecut de cum s-a racit nitel vremea una dintre ele a murit. :( Asa ca acum am o ocupatie: le gasesc la toate loc potrivit. Va anunt daca reusesc. :)

Voi cum intentionati sa procedati?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
La mine loc ar fi, nu-i bai, dar nu sunt conditii pentru e cald in toata casa.
Asa ca evaluez bine cate plante am si incerc sa renunt la cele care stiu ca nu se potrivesc conditiilor de la mine.
Anul asta am o problema reala insa...parca vad iar ghivece peste ghivece peste tot prin casa....
 

kerkyra

Well-Known Member
In prima faza si eu fac ca tine, Cornelia: ma iau cu mainile de cap :)
Apoi, ca si gradinar1, incerc sa renunt la unele voluminoase si cu care am vazut eu ca nu ne intelegem. Nici eu nu am casa scarii, dar am serviciu, desi acolo i-as lasa in grija altora in vacanta de iarna. Ca urmare, iarna trecut am pierdut un abuti galben si era sa pierd un hibi rosu si abuti megapotamicum, ca era greu sa puna niste apa :( . Si eu tin o parte pe balcon, restul in casa, dar incerc sa trec pe plante care iarna intra la somn.
 

Simina

Active Member
Incerc sa mai eliberez din spatiu. In prima faza un set de violete le duc maine la servici sa ierneze acolo. Cand ma gandesc cat pervaz am acolo, ma apuca ciuda, ca nu-i acasa.
Ma bazez ca eliberez ghivecele cu achimenes prin noiembrie, sa fac loc pe balconul inchis ca e arhiplin in acest moment.
Mai aduc un raft pe balconul inchis (raft care-l folosesc doar iarna),
asa ca ceva plante in plus de pe balconul deschis tot incap.
Si cred ca ma restrang din ce in ce mai mult cu muscatele. Chiar nu le-a mers bine anul asta. In mai erau toate inflorite, dar din iunie au palit, brusc.
 

carmenushka

Active Member
Eu ma gandesc sa fac din vitrina mostenita o data cu apartamentul o vitrina cu flori :) pentru plantele care cer o temperatura mai ridicata. Restul pe balcon ca e pe sud si nu e foarte rau, temperaturi pozitive in general 5-6grade cand afara e inghet si cum da soarele creste peste 10 grade.Doamne-feri sa mai fie o iarna ca cea de anul trecut!
Violetele cred ca le mut si eu pe pervazul de la birou! :idea:
 

cory_helen

Active Member
las o parte in balcon, ca e pe SE si e destul de bine... numai sa nu fie geruri ca iarna trecuta...

in rest, le cazez pe biblioteca si e o etajera in sufragerie, apoi pe frigider in bucatarie si orhideele vor sta in dormitor...

nu am foarte multe plante... aaaa... iar o parte din cele atarnatoare - cum ar fi hoyele, tradescantia si ruellia - vor sta pe casa scarii...

e posibil sa pun si hiby pe casa scarii, dar ma mai gandesc...
 

gabrielais

Active Member
simina, la fel am patit si eu cu muscatele..ca niciodata...n-au avut flori aproape deloc...odata prin iunie au fost pline, pline..apoi pauza totala...

la mine loc ar fi, daca m-as abtine de la cumparat ca disperata...in mansarda este in principal locul cactusilor, al plantelor care nu au nevoie de lumina si caldura peste iarna si al plantelor puse la somn; nu este calorifer dar temperatura este in jur de 10 grade..maxim; pe pervaze am inceput deja sa ingramadesc diverse...multe incap in dormitorul de oaspeti care e mai tot timpul liber si e foarte luminos; pe frigider in bucatarie am o feriga iar pe congelator un asparagus...mai pun pe casa scarii unele mai nepretentioase...si gata; acum..daca stau bine si ma gandesc..sper sa incapa tot ce am pe-afara...sa nu trebuiasca sa blochez iar vreo usa spre terasa cu ditamai ghiveciul... :wink:
 

anne`mary

Member
vai ca ma bucur ca s-a deschis toppicul asta. Am zi s sa nu fie prea devreme sa va intreb, dar cornelia mi-a luat-o inainte.
La mine e cu atat mai dificila iarna asta cu cat aproape ca mi-am triplat numarul de flori. Vara nu am avut probleme caci sunt raspandite in 4 camere dar de cateva saptamani ma invart ca nebuna prin casa si ma gandesc cu groaza la iarna pentru ca o sa am doar 2 camere incalzite.
Balconul este pe S_E si este inchis in termopan. Nu stiu ce temperatura are pe timpul iernii. Teoretic o sa las in balcon cactusii si suculentele adulte si care tolereaza temperaturile scazute. Am un dormitor neincalzit cu temperaturi mai joase dar cu mai putina lumina unde cred ca o sa pun cactusii, suculentele puiuti dar si plantele ce necesita repaus rece (amaryllis de exemplu). Imi ramane bucataria (unde norocul lor ca nu ma omor cu bucatareala) si sufrageria (unde ar sta pe pervarz direct sub calorifer si deci nu pot sa pun tufele sau plantele ramificate pentru ca imi ard frunzele). Deci una peste alta ma apuca durerile de cap
Colectia cuprinde: 3 muscate, mai multe violete, 2 orhidei, maranta, yucca, dracaena lemon, lamai, calathee, ficus benjamin, 2 begonii, spathylium, iedera, feriga, voalul miresei care sunt mai mici ca si dimensiune iar dracaena, monstera delicioasa, hortensia, arbore cauciu, hibiscus sunt mai voluminoase. Care dintre cele enumerate mai sus as putea sa le las pe balconul neincalzit? Cred ca primul pas ar fi sa caut in fiselele lor ce temperaturi suporta iarna , nu? Of ce mana larga am fost vara asta :roll:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Muscatele, voalul miresei, lamai, iedera, feriga (nephrolepis?) si hortensia. - la frig cu ele.
 

anne`mary

Member
am notat. da, feriga Nephorepsis si in plus am uitat ca am un chyclamen, dieffenbachia si rhae spathacea. Merci cornelia
 

danya

Active Member
Eu nu am unde sa le pun, cred ca o sa ma despart de multe :cry:
M-am mutat in primavara in alta locuinta, cu tot cu plantele... le-am tinut afara dar acum nu am unde sa le pun pt ca in casa e cald si nu cred ca o sa reziste :( Am 3 pervaze pline de violete...nu prea stau bine asa inghesuite si cel mai greu imi e sa ma despart de o parte din violete. :(
 

tranda09

Member
Eu am inmultit in primavara muscatele si acum ma intreb ingrozita unde le pun, mai ales ca trebuie sa le inmultesc din nou pentru ca le-a mers foarte bine la temperaturile montane si au tije si flori mari de tot.Si vor fi si mai multe ghivece dupa ce voi taia muscatele luna viitoare. M-am gandit sa le pun in garaj, dar nu este calorifer acolo, nici multa lumina.Ce ma fac ?
 

gabrielais

Active Member
cu muscatele eu procedez asa: le las in ghivece dar le pun la rece si intuneric; le tund putin apoi in timpul iernii le ud foarte rar; primavara, cand se incalzeste, le replantez in pamant nou dupa ce le tund drastic si afara cu ele; deci n-ar trebui sa iti faci probleme; un balcon, un garaj..numai sa nu fie temperaturi prea joase sa inghete; eu am mansarda neincalzita unde se simt perfect.
 

Blitz

Active Member
Problema exista si la mine. Plantele de afara- mai ales cactusii- vor sta peste iarna intr-un hol de sticla neincalzit si vad eu cine scapa. Muscatele am de gand sa le tund la toamna si sa le duc in beci, unde sigur nu ingheata. Petuniile voi incerca sa le tratez la fel, desi nu stiu daca e o solutie.

Dieffenbachiile le duc intr-o camera, tot neincalzita, dar acolo deja este o problema: au crescut foarte mult si nu cred ca vor mai avea loc si ele si phala. Alta problema este poinsetia pe care cred ca o voi transforma in brad de Craciun, atata a crescut. Momentan sunt pe cale sa caut undeva un suport pentru ghivece, am vazut acum ceva timp in PLUS, dar bineinteles am fost prea "blonda" sa cumpar atunci.

Problema cea mai mare insa sunt cele doua ferigi de pe garaj cu care chiar nu stiu ce pot face. Poate aveti vreo sugestie :?:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Apropo de muscate...
Eu anul trecut le-am tinut in casa, intr-o debara cu geam dar neincalzita. AU iesit cam decimate din iarna...
In schimb, am vazut in Austria ca muscatele le tineau in casa, pe pervaze, la temperatura normala a mediului ambiental si erau pline de flori.
Asa ca ma gandesc sa incerc si eu varianta asta in acest an: sa le tund, sa bag jardinierele in casa (nu stiu exact unde, dar asta vad eu, si sa le ud saptamanal, de ex).

Blitz, si eu am o feriga imensa (cred ca are 1m diametru) pe care o tin in interior tot timpul pt ca nu pot muta cu usurinta ghiveciul. Dar banuiesc ca ferigile tale sunt de gradina, nu? Pentru asta chiar nu stiu ce sa faci...
 

Maranta

Member
Buna dimineata ,

datele problemei sunt : am in jur de 250 de cactusi acum pe o terasa , vine iarna , sera de la tara nu este gata , nu am balcon inchis pentru ca la noul apartament avem terasase descoperite si nu pot fi inchise , in casa nu pot sa le tin pentru ca este prea cald pentru ei iarna deci cred ca cel putin jumatate din ei trebuie sa-i vand.... :( .
Incepusem oricum o reorganizare a colectiei care ajunsese la 600 de exemplare (vreo 150 sunt sub cerul liber la tara si vor ierna intr-o camera neincalzita...) asa ca nu stiu voi vedea cum fac anul acesta pentru ca la anul voi avea sera !!!! :)
 
Sus