Mosmon - Mespilus germanica, Scorus

claude

Well-Known Member
Moderator
ares cel mare a spus:
vedeti de inaltime.... la 40 cm sigur mancati o fructa peste 5 ani
Asa o fi, da' poate ca-i mai bine decat niciodata :) Ai vazut tu mai mari pe undeva?
 

melimeli

Active Member
bunica sotului avea mosmon :D nu culegeam fructele,dupa prima bruma incep sa se inmoie si atunci ii culegem pe cei care sunt moi in fiecare zi(ii culegeam cu nu il mai are)cat despre copac era asa ca si un piersic de 2-3 ani ,deci nu era foarte mare ,in schimb fructe avea multe-multe :D
am incercat si eu cu puiuti de la el ,vazand ca creste repede mi-am zis oauuuu acusica maninc din pomisorul meu,surpriza a facut fructe "gutui" :rofl: deci era portaltoiul :wink:
am intrebat cand l-am luat din ungaria in ce e altoit si mi-a zis ca in mosmon din seminte :D (cel iesit din seminte nu face fruct ,se foloseste ca port altoi)
daca voi merge in ungaria dupa pomi cu sotul va anunt :D si daca sunt doritori cu mare placere :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
melimeli a spus:
bunica sotului avea mosmon :D nu culegeam fructele,dupa prima bruma incep sa se inmoie si atunci ii culegem pe cei care sunt moi in fiecare zi(ii culegeam cu nu il mai are)cat despre copac era asa ca si un piersic de 2-3 ani ,deci nu era foarte mare ,in schimb fructe avea multe-multe :D
am incercat si eu cu puiuti de la el ,vazand ca creste repede mi-am zis oauuuu acusica maninc din pomisorul meu,surpriza a facut fructe "gutui" :rofl: deci era portaltoiul :wink:
am intrebat cand l-am luat din ungaria in ce e altoit si mi-a zis ca in mosmon din seminte :D (cel iesit din seminte nu face fruct ,se foloseste ca port altoi)
daca voi merge in ungaria dupa pomi cu sotul va anunt :D si daca sunt doritori cu mare placere :)
Melimeli, acu' m-ai bagat in ceata! :? Oare aia care-i vinde sieberz sunt de-aia, din seminte, pe post de arbori ornamentali sau altoiti si fructifica? :? Ca vreau fructeeee! :cry:
 

melimeli

Active Member
ce se vinde la firme sunt altoiti 100% :D nu cred ca vand pom fructifer drept pom ornamentali :? e parerea mea.....
 

claude

Well-Known Member
Moderator
melimeli a spus:
ce se vinde la firme sunt altoiti 100% :D nu cred ca vand pom fructifer drept pom ornamentali :? e parerea mea.....
Mersi, mi-a venit inima la loc :) Ca nici nu imi aminteam exact daca l-am vazut in sectiunea de fructiferi sau la ornamentali...
 

alfa

Active Member
Meli, cum i se spune la mosmon pe ungureste, ca eu nu-mi dau seama ce fruct este... nu cred ca am mancat vreodata :( .
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Alfa, pe site la gardener, la mosmon era scris si szentesi rozsa Acu o fi asta numele in ungureste sau nu, asta nu stiu, ca eu ungureste inteleg doar atat cat s pricep daca ma injura cineva :)
 

alfa

Active Member
Multumesc, am cautat si eu. Se numeste "naspolya" - si e foarte raspandit in zona oraselului Szentes. Acum mi-am amintit ca am mai auzit cuvantul la niste prieteni din Ungaria, insa doar atat, nu am vazut, nu am mancat :(
 

claude

Well-Known Member
Moderator
alfa a spus:
Multumesc, am cautat si eu. Se numeste "naspolya" - si e foarte raspandit in zona oraselului Szentes. Acum mi-am amintit ca am mai auzit cuvantul la niste prieteni din Ungaria, insa doar atat, nu am vazut, nu am mancat :(
Nici eu n-am mancat da' tot il cumpar, ca daca numi-or placea mie fructele, poate le-or placea pasarelelor, ca am ceva zburatoare care de cativa ani cuibaresc prin gradina si o sa aiba de papa iarna! :) :) :)
 

melimeli

Active Member
cum eu nu am fost prin zona sa-ti raspund vad ca ai gasit tu :D intr-adevar mosmon=naspolya :wink:
claude, ce ai scris tu szentesi rozsa=trandafir de dumbravita :rofl:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
melimeli a spus:
cum eu nu am fost prin zona sa-ti raspund vad ca ai gasit tu :D intr-adevar mosmon=naspolya :wink:
claude, ce ai scris tu szentesi rozsa=trandafir de dumbravita :rofl:
Pai rozsa stiam si eu ca inseamna trandafir, da' cu szentesi langa, m-am gandit ca o fi insemnand ceva, ca de unde sa stiu ca-i un oras??? :rofl: :rofl: Ca eu cand trec cu masina prin Ungaria nu ma abat nici in dreapta nici in stanga, ca daca ma ratacesc acolo mor, ca nu stiu sa spun decat kenyer si viz... :rofl: :rofl: :rofl:
 

michaela

Active Member
Da meli, le-ai pus bine :D
Eu urmaresc mosmonul tau... sa vad si eu ce samburi fac.... :rofl: :rofl: poate ma dumiresc si eu cu ai mei odata ce-or fi :wink:
zau ,la frunze sunt identici :) samburoii erau imensi :rofl:
 
Sus