Moringa oleifera

cafeluta

Member
Moringa oleifera
i se mai spune si planta vietii
de curand am achizitionat niste seminte care vad ca dau colti
din pacate extrem de putine informatii pe internet despre aceasta planta
daca cineva are cunostiinte il rog sa posteze cate ceva
 

iraira

Member
De curand am dat si eu peste cateva informatii legate de acest arbore.De unde ai reusit sa gasesti seminte si cum a decurs experimentul?
 

katakuna

Member
iraira...inca mai am planta...dar e foarte greu de crescut pentru ca are nevoie de multa caldura si soare si face foarte multa mizerie (ii cad frunzele destul de des)....bashca au prins de gust si niste pureci.
Dar frunzele sunt chiar bune la gust! :D
Semintele le-am achizitionat de pe net..am gasit doar 4 seminte care au germinat...dar numai 2 plantute au reusit sa se ridice. E o planta foarte rezistenta si nu este greu de intretinut. Sufera foarte mult iarna.
Am uitat sa mentionez ca eu o cresc intr-un ghiveci in casa pe care il tot mut ba in casa ...ba pe balcon. Daca te mai pot ajuta cu ceva...nu ezita sa ma intrebi!
 

iraira

Member
Si nu a crescut foarte mare?pe net am gasit ca ajunge la 2 metri intr-un an si trebuie tunsa mereu , altfel se duce si in 12 metri
Daca face seminte, as dori si eu sa achizitionez, daca se poate.Multumesc mult pentru raspunsul prompt.
 

katakuna

Member
As vrea eu sa faca seminte...dar am tot taiat-o pentru ca se duce tare in sus...asa ca am lasat-o micuta...si o ingrijesc asa...tare mult mi-ar place sa si infloreasca..da' deh..nu stiu ce ar spune vecinul de sus.
 

iraira

Member
Ai incercat sa o inmultesti din butasi?am citit ca se poate inmulti din butasi lemnosi (de anul trecut cel putin), in pamant umed si dau radacini intr-o saptamana.
 
Sus