Morcovii

A

Anonymous

Guest
eu nu am avut probleme in nici un an cu rasarirea(am amestecat samanta cu nisip),apoi am mai scos din ei ca erau prea desi.IN FIECARE AN II PUN IN ALT LOC(ROTIREA).IN SCHIMB,CU pastarnacul am avut probleme in 2008 am semanat de trei ori si nu a iesit nimic.OARE DE CE,SAMANTA SA FII FOST DE VINA?
 

anknic

Active Member
va rog sa-mi dati si mie o varietate de morcov care nu se inlemneste!

am semanat primavara, mi-au rasarit frumos...dar, desi scria pe pliculet ca sunt morcovi care nu se lemnifica...s-au cam lemnificat!

(acuma...nu-i bay ca Tobita-catelul haleste la greu la morcovi...da' voiam sa halesc si io dupa atata sapat!)
 

happy

Well-Known Member
Cred ca depinde de mai multi factori,eu am pamant nisipos in locul in care pun morcovii.A fost o gramada de nisip si folosindu-l, in locul ramas gol am lasat nisip pe care l-am amestecat cu pamant prin sapat. :D
Eu vroiam de fapt sa aflu o alta metoda de pastrare peste iarna in afara celei clasice in nisip.Ma enerveaza cand ii curat :x
 

presco

Active Member
Eu nu sunt incantata anul asta de morcovii mei. Au crescut destul de mine dar sunt toti viermanosi. Cand ii curat arunc jumatate din ei. Stiti vreo solutie ca sa nu mai patesc si la anul?
 

victoria

Active Member
Morcovii se fac lemnosi in general cand sunt lasati fara apa.Cum in luna August nu a plouat deloc,poate nici nu i-ai udat si de aia s-au lemnificat.
La mine au intrat viermii in pastarnac.Am stat o gramada de timp sa curat la ei. :(
 

anknic

Active Member
da...n-am udat ca n-aveam cum (erau prin vie)

pt.viermii sarma e bun sineratoxul (cel putin asa am sapat eu pe net). am ratat in toamna asta sa-l inglobez in pamant la sapat (ca am uitat sa cumpar), dar la sapatul de primavara eu am de gand sa pun in toata gradina (vecinu mi-a spus ca-s viermi sarma in morcovi, io nu prea am avut anul asta...da' sa nu vina de la vecini :) )
 

mirela06

Active Member
Anul acesta am inceput singura sa aranjez gradina.
La fiecare rubrica am sa intru sa spun ce am facut.
Deocamdata vreau sa va spun ca datorita Izei am reusit sa am seminte de Daucus carotta purple haze.
Sunt fantastici.
Au continutul unui morcov si puterea unei sfecle.Contine elemente vindecatoare fantastice.
Sper sa ami si rasara si sa se dezvolte ca lumea pt. ca mi-am dorit mereu asa cxeva.
Sa va arat imaginea cu ei.Sunt asa de fericita.

http://mirela06.sunphoto.ro/aa----VINZA ... E/32953287
 

mirela06

Active Member
Multumesc. :D Victorito.

Da ,Mninucule.Am sa va tin la curent si sper sa fac fata cu toate si eu, si ei :D
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
ieri am vazut ca incepe sa rasara morcovul si patrunjelul :dans: ma bucur tare mult ,ca in anii trecuti sa intimplat sa pun si de doua ori si tot nu au rasarit cum a trebuit ! :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cam tarzior, morcovii se seamana, cum spunea bunica mea, "in mustul zapezii" :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Si noi tot sambata am plantat morcovi, ridichi, salata de 2 feluri, ardei de 4 feluri, rosii, telina, pastarnac si porumb. Vreau sa mai plantez maci, gulii, alt fel de porumb si alti ardei capia si altele saptamana asta, mie nu mi se pare tarziu, pe etichete martie se incadreaza... Problema e ca i-am plantat prea des.
 

Neriya

Member
LadyBug a spus:
Si noi tot sambata am plantat morcovi, ridichi, salata de 2 feluri, ardei de 4 feluri, rosii, telina, pastarnac si porumb. Vreau sa mai plantez maci, gulii, alt fel de porumb si alti ardei capia si altele saptamana asta, mie nu mi se pare tarziu, pe etichete martie se incadreaza... Problema e ca i-am plantat prea des.
toate din seminte?eu am pus rasad de salata

nu stiu ce sa zic de tarziu sau devreme, eu abia acum am sapat straturile :).Pentru anul viitor ma gandesc sa plantez in toamna
 

LadyBug

Well-Known Member
Seminte, nu si rasaduri, cred ca va rasari ceva daca ajung sa le ud, ca azi de ex era uscat pamantul, ieri nu am trecut pe acolo si nu a fost bine. Am plantat acum 2 ani in alta parte multe seminte si au rasarit si morcovi, si telina, etc, dar putine au ajuns mari. Imi amintesc eu ca am rapicat morcovii dar era extrem de uscata clima, era in Ilfov si prjolea soarele mai rau decat in Cta, si tot s-au facut teline mai mici dar s-au facut, si ceva morcovi.
 

Neriya

Member
eu le ud in fiecare seara.Nu stiam ca se pot pune semintele de rosii direct in gradina, credeam ca trebuie numai rasad
 

LadyBug

Well-Known Member
Neriya a spus:
eu le ud in fiecare seara.Nu stiam ca se pot pune semintele de rosii direct in gradina, credeam ca trebuie numai rasad
Pai asa imi fac si eu rasad, ca or sa iasa foarte inghesuite si va trebui sa le raresc.
Azi am pus niste seminte de mac dublu Vilmorin, sper sa iasa.
 
Sus