Morami Horticola

Floria

Active Member
Prea se repeta faza cu vanzarea produselor de la Sem Luca. Este posibil ca aceste doua firme sa fie ale aceluiasi patron, pentru el nu conteaza eticheta, marfa este aceasi.
 

R@MONA

Active Member
Trebuie sa va spun si eu experienta, din pacate neplacuta , cu acest furnizor:in primavara am comandat de la ei 3 clematis:Niobe, Rouge Cardinal , Carnaby si o magnolie cu radacina nuda.
Magnolia se pare ca s-a prins, dar e pipernicita; in schimb, 2 clematis au murit, iar cea de-a treia,Carnaby, din vara pana acum nu a crescut mai mult de 10 cm!Erau doar bete in cutii!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Cu clematitele e mai complicata treaba, eu am observat ca, in special hibrizii cu flori mari sunt destul de fitzosi. Depinde un pic si ce conditii au avut la tine in gradina, daca au avut apa suficienta, umbra la radacina etc. Eu am una Kakio-Pink Champagne care a fost deranjata de cartita anul trecut. In primavara am mutat-o si iar a dat o tura cartita si pe-acolo. CAnd am cumparat-o era bine dezvoltata, acum are 15 cm :evil: Ca o comparatie, am cumparat in primavara o Clematis Tangutica, aia chiar era un singur betisor amarat si, pana la urma, a inflorit toata vara si a ajuns la 2 m inaltime.
 

R@MONA

Active Member
Nu le-am plantat direct in pamant; le-am mutat in ghivece sa se mai dezvolte, dar nimic......
In schimb, am gasit clematis si aici in Ramnicu Valcea, nu erau foarte mari, cam15 cm,dar si-au dat drumul,sunt sanatoase, au facut si flori;ultima pe care am cumparat-o acum 2-3 saptamani, Snow Queen, era cam amarata, dar deja i-au plecat lastarii si are frunzele frumoase.
Inclin totusi sa cred ca furnizorul e de vina,intrucat cu celelalte cumparate nu am avut probleme.
 

R@MONA

Active Member
Multumesc pentru link,am gasit si o carte in engleza despre clematis, foarte interesanta:
 

mihaelacr

Member
bebe Iris a spus:
Am primit vita-de-vie.
E impachetata de Sem Luca, produsa in CE, adica Comunitatea Europeana :|
Acuma eu stiu daca o sa iasa ce trebuie? A mai cumparat cineva vita-de-vie de la Sem Luca? iese ca pe eticheta? :?
am luat in toamna cativa butasi, doar 2 au plecat, restul stagneaza, nu par chiar uscati, dar nici mari sperante nu-mi fac; acum in primavara nu a venit o comanda de la atlas, si m-am intors la morami, mare greseala, in afara de faptul ca au venit 7 in loc de 6, au fost vai de ei, butasii de victoria uscati si cerati de 2 ori odata galben, odata verde, le-am atras atentia, si raspunsul a fost ceva de genul ' nu e vina noastra, e a furnizorului, daca m primim reclamatii il schimbam si gata
 

maresmarian

Member
eu nu am experiente neplacute cu ei, dar nici nu am comanda material viu.
ba chiar m-au ajutat si mi-au taiat folie de solar la metru (initial mi-au zis ca nu se poate), ca nu aveam ce sa fac cu un sul de 100. am mai luat conducta de picurare + accesorii, intotdeauna am avut un dialog ok cu doamna care ma suna.
mai iau seminte primavara de la ei pentru recortele normale (de vreo 3 ani), iar nu am avut probleme.
 

anasstasia

Active Member
Eu am avut probleme cu produsele lor iar doamana cu care am discutat a fost mai mult decit nepoliticoasa...in nici un caz nu voi mai comanda ceva de la ei. Produse de proasta calitate si neprofesionalism.
 

bebe Iris

Active Member
Nu am pierdut niciun butas de vie din cei cumparati, dar inca nu stiu daca sunt ceea ce am platit, pana nu vad strugurii.
 

coral

Member
Pentru iubitorii de legume mai exotice,aruncati si aici o privire:

http://www.morami.ro/produse-seminte-si ... c1127.html

Eu am comandat anul trecut de la ei seminte din gama Green Paradise -legume si flori si am fost placut surprinsa,preturi rezonabile,gramaj mare la plicuri si bineinteles,a iesit totul conform etichetei.O sa comand cu siguranta si anul acesta,mai ales din noua gama Le insolite.
 

coral

Member
Din pacate,produsele de la Sem Luca,cum este si vita de vie,sunt o loterie,de cele mai multe ori necastigatoare.Morami este doar distribuitor, iar semintele pe care le-am luat eu sunt produse in Italia si chiar sunt bune.
 
Sus