Monstera

Timy

Member
:giggle: taiatul? eram foarte dur cu ea.
Am luat un cutit, si am taiat in bucatele, care contineau 1-2 frunze, si radacini aeriene... Apoi l-eam pus intr-un vas mare cu apa, am shimbat apa sa nu putrezeasca, saptamanal am si spalat in apa calduta bucatele de monstera, ca tot depunea un strat lipicios, poate de la alge...
Iar dupa 1-2saptamana ieseau radacini :) Am astepat sa aiba radacinile mari, si apoi le-am pus in pamant.... :)
Daca ti-e mila sa faci asa cruzime, poti incerca si asa ceva
http://translate.google.ro/translate?js=n&prev=_t&hl=hu&ie=UTF-8&layout=1&eotf=1&u=http://www.edenkert.hu/szobanoveny/gondozas-es-apolas/legbujtas-gyokerek-a-csucson/1190/&sl=hu&tl=ro
e proasta traducerea, da se intelege logica...
 

Edelweiss

Active Member
Planta asta trece prin 2 stadii...terestra si epifita.
Cat e mica, este terestra. Creste spre lumina, radacinile adventive trebuie infipte in pamant, ela avand rolul de a asigura un surplus de apa. Cateodata sunt prea multe pentru apartament... :oops: Niciodata nu se taie toate, se lasa cateva infipte in pamant.

In timp ce creste, baza tulpinii care ramana subtire cat un creion la nivelul pamantului, se va rupe odata si odata. Planta devine epifita, apa este adusa numai de radacinile adventive.
 

Roxana

Active Member
A mea este cam amarata. Nu stiu de ce, dar i se cam ingalbenesc frunzele. :( Cred ca este din cauza apei.....
 

danya

Active Member
Asa cred si eu. Mai sus am intrebat si eu de problema asta si mi-ai raspuns tu. Acum e invers. :rofl:
Eu nu am mai udat-o asa mult si nu s-au mai ingalbenit.
 

Roxana

Active Member
:rofl: pai si eu am crezut ca excesul de apa cauzeaza ingalbenirea frunzelor. Am incercat sa-i pun mai putina apa si tot se ingalbeneau. Acum o sa reduc si mai mult udatul....sa vad poate isi revine.
 

bluegeannie

Member
Incercati sa o transplantati in alt ghiveci, schimband si pamantul, cand efectuati operatiunea.

Eu una asa am facut si acum ii merge foarte bine. Nu trebuie udata excesiv dar nici 1 data pe luna. Are nevoie de lumina destula dar nu directa insa depinde cum a fost obisnuita. Daca e mutata brusc de la mai putina lumina la mai multa, atunci se supara si se ingalbeneste. Am observat asta cu diverse plante.

Daca e cineva doritor de pui mici de tot de Monstera, ii dau eu.
O sa pun si poze dar acum nu pot ca n-am acumulatorii incarcati.

Spor!
 

danya

Active Member
Mi-as dori monstera, pt ca pe a mea am lasat-o mamei cand m-am mutat, era prea mare ca sa o iau. :| Ce ai dori in schimb pt pui?
 

anne`mary

Member
buna. Ma bucur ca am gasit un topic dedicat plantutei monstera. Am deposedat-o pe mama de o astfel de planta anul trecut. Am identificat-o si am aflat ca tolereaza semi-umbra. Am pus-o in sufragerie la 2 m de fereastra. S-a chinuit vreo luna jumate sa faca o frunza noua si cand intr-un final a iesit era anemica si cazuta. Parerea mea este ca nu a avut suficienta forta/lumina sa iasa normal. Am mutat-o in bucatarie langa ferestra si mi-a facut 4 frunze una dupa alta. Deci , la mine cel putin, semi-umbra nu i-a priit. Acum am 2 probleme cu ea:
1. O frunza de la baza s-a ingalbenit de la varf spre baza (am sa o tai caci nu cred ca-si mai revine. Am citit aici ca si alte persoane s-au loovit de problema asta. Nu stiu la mine daca tine de udare caci acum o ud o data pe saptamana, ci cred ca e de la curent. Frunza care s-a ingalbenit statea aproape de geam, geam care sta in permanenta deschis pe verticala. Sau ar putea sa fie chiar din cauza soarelui caci frunza cu problema nu statea sub protectia perdelei ci s-a aventurat pe dupa perdea. Oricare ar fi problema, ingalbenirea frunzei a fost f rapida (in 10 zile s-a ingalbenit toata). Sa-i mut locul? Parca observ ca o alta frunza si-a schimbat nuanta de verde pe margine. Mentionez ca philodendronul meu are 3 frunze iesite direct dinpamant si un manunchi de 5 frunze separat. Frunza ingalbenita face parte din cele iesite direct idn pamant.
2. Manunchiul separat se dezvolta pe lateral mult. Pot sa-l dirijez sa se dezvolte in sus? Are 2 radacini aeriene care am reusit sa le dirijez sa ajunga in ghiveci dar ii mai iese una care , clar, o sa rateze tinta. Stiu ca radacinile sunt pentru sprijin dar parca se duce prea mult in lateral. Cand ajung acasa va fac poze pentru exemplificare.
 

michaela

Active Member
anne`mary- fiind o planta liana... vei vedea cu timpul se va tot lungi tulpina, iar radacinile vor cauta ceva de care sa se prinda..
ingalbenirea frunzelor se poate datora si unui aer prea uscat, insa poate pur si simplu au imbatranit :?
cand are tot ce-i trebuie si-i merge bine, frunzele sunt de un verde sanatos, tulpina devine mai ingrosata, radacinile aeriene,cat mai zdravene si lungi....
eu am oferit-o pe a mea unei institutii tocmai datorita "portului" se intinsese atat de tare... iar radacinile aeriene se fixau precum hedera pe peretele camerei langa care statea :) iar frunzele enorme incurcau tare :(
Personal eu am tinut-o la o distanta cam de 1m de fereastra, insorita, insa nu un aer extrem de uscat la interior (noi stam la curte) cand si cand o mai spalam afara vara cu furtunul dat pe stropi... iubea asta :D
Bafta cu ea!
 

Roxana

Active Member
Monstera mea nu vrea deloc sa mai creasca :( de cand o am tot doua frunze are. nu stiu ce are de nu creste.
 

Pocalinda

Member
A mea cu trei frunze am luat-o, trei are si acum, ii creste una, pierde una.
O fi ghiveciul prea mic? :?
 

Roxana

Active Member
asa e si a mea. parca a facut o frunzulita prin aprilie, dar i-a cazut alta. m-am gandit daca marimea ghiveciului e de vina, dar daca e asa mica sa o pun intr-un ghiveci mai mare? sau care sa fie cauza stagnarii ei? udatul...?
 

anne`mary

Member
a mea creste vazand cu ochii. Din primavara si pana acum a scos 5 frunze, i-au crescut 3 radacini aeriene... Dar i-am schimbat locul: nu mai sta la 2 m de fereastra ci sta chiar langa fereastra, cu soare direct cateva ore pe zi. De udat o ud de 2 ori pe saptamana si folosesc ceai de papadie (am inteles ca ar fi un ceai bun pentru "crestere" iar plantele mele nu par deranjate ca o data la 2 saptamani le ud cu ceai de papadie diluat totusi (2 linguri ceai la o cana si apoi torn cana de ceai in stropitoarea de 5 l). De cand folosesc ceai de papadie si dieffenbachia a luat-o din loc, ficusul nu se mai opreste din scos frunze noi... Incercati si voi, poate merge.
 

Roxana

Active Member
a mea a ramas tot cu 3 frunze de cativa ani. astazi m-am ocupat putin de plantute si am scormonit in pamant sa vad totusi ce se intampla cu ea. avea niste radacinute mici si cred ca erau putrezite. pot sa le rup si eventual sa pun planta la inradacinat in apa sau direct in pamant?
 

anasstasia

Active Member
Monstera mea dupa ce i-am schimbat ghiveciul si i-am ingropat radacina aeriana a inceput sa plinga. Dimineata asta era plina pe margini de picaturi clare, nelipicioase. Nu cred ca are paraziti, cred ca am deranjat-o: i-am schimbat locul (primeste mai putina lumina), i-am schimbat ghiveciul si i-am ingropat radacina aeriana. Voi ati patit asa ceva?
 

Camik

Active Member
Simptome din astea cu plans are la mine difenbachia .Am observat fenomenul doar cand ii pun apa cam multa.
 
Sus