Monstera

Roxana

Active Member
Nu am vazut nici un subiect deschis despre aceasta planta.
Am un puiut de Monstera caruia ii mergea bine pana acum ceva timp cand frunzele au inceput sa se rasuceasca spre interior si sa se ingalbeneasca usor. Nu stiu ce s-a intamplat cu ea...ca pui vad ca sunt bine. sa fie oare din cauza luminii insuficiente sau este o dereglare de udare?
 

Sash

Active Member
Nu cred ca-i lumina, exceptand situatia in care chiar sta in intuneric... am citit ca nu are nevoie de prea multa lumina , iar a mea sta destul de departe de geam si e ok...doar ca are petiolul frunzelor un pic cam lungi din cauza lipsei luminii...
 
D

dyayzh

Guest
Deci, factorii principali sunt apa, temperatura si daunatorii. Sa controlezi radacinile. Sa nu fie pe langa calorifer. Caut-o de daunatori :wink:
 

Roxana

Active Member
mai, eu am cautat-o si nu are daunatori...cat despre calorifer sta la o oarece distanta de el (3m). asta sa fie oare?
 

marean

Active Member
Umiditatea scazuta din atmosfera cred ca e motivul rasucirii frunzelor.Incearca sa o pulverizezi si sa o indepartezi de langa sursa de caldura,daca exista vreuna
 

Roxana

Active Member
multumesc marean. o sa o pulverizez. deja am mutat-o mai departe de calorifer....sper sa-si revina.
 

marean

Active Member
Cu placere,nu e grav,noile frunze vor arata normal,din cate tin minte de la a mea,astea incovoiate deja nu isi vor revenii . Suporta bine semiumbra nu prea intensa,deci o poti departa fara grija .
 

Roxana

Active Member
Deci ar fi mai bine sa tai frunzele daca nu isi revin ca sa nu o mai impovarez si cu ele. Vad ca frunzele puilor sunt bine.
 

marean

Active Member
Eu nu le-am taiat,nu o deranjeaza,doar ca estetic nu arata bine.Pe mine nu m-a interesat aspectul si le-am lasat,iar ea a fost multumita.
 

michaela

Active Member
dipisor78 a spus:
fixpix a spus:
totusi. radacinile alea aeriene...ce rol au? sa ia "ce le trebe" din aer? sau pentru ca la un moment dat sa ajunga... la pamant???

io asa imi imaginez...astea is plante de paduri tropicale, unde tre sa cresti in sus ca sa ajungi la lumina, dar si sa ramai cu picioarele pe pamant.

n-ar trebui radacinile astea sa fie indreptate catre pamantul din ghiveci???

amu... io numa intreb. ca mie asa mi se pare normal.
si la parinti am avut una, si a ajuns sa se tina numai in radacinile astea, ca tulpina ii putrezise cu tot ce era in pamant, si si-a dezvoltat alte radacini din astea aeriene cred! dar tot a decedat la un moment dat. era mare pana in tavan.

oricum io nu prea o am la suflet. e la categoria "plante de farmacie"... impreuna cu trandafiru japonez (ala banal cu flori rosii) si ficusul..... si inca / cateva.
ruxitzika a spus:
:rofl: planta de farmacie :rofl: ....da, ai dreptate aici. asta fiindca dimensiunile mari o fac destul de incomoda intr-un apartament, si atunci o intalnim mai des in spatiile generoase: farmacie, cabinete stomatologice, posta. pe langa asta, acum vreo 30 de ani a fost la mare moda, caci stim doar ca moda a patruns si in domeniul asta. si in zilele noastre sunt plante la moda (cyperus, yucca, palmiri, etc)
revenind la monstera, radacinile aeriene sunt pentru sustinere. provenind din zonele tropicale radacina ei subterana este destul de firava in compartie cu partea aeriana cu frunze mari care este destul de grea. ele nu trebuie neaparat sa fie indreptate inspre ghiveci.
Roxana a spus:
Pe langa faptul ca
ruxitzika a spus:
radacinile aeriene sunt pentru sustinere.
eu stiam ca ele absorb umezeala din aer.
ruxitzika a spus:
foarte posibil, roxana, deci ca o concluzie, cine le are sa nu le taie :)
preafericitu a spus:
am si yo o astfel de "planta de farmacie"....nu ma omor dupa ea.e si ea pe-acolo...ii merge bine,creste destul de repede.sper sa nu ma dea afara din casa...
Roxana a spus:
mie nu mi se pare ca are o crestere prea rapida, ba, din contra, creste destul de greu.
michaela a spus:
depinde tare mult de mediu.... se pare ca la preafericitu e in elementul ei, am avut si eu una si in 3 ani chiar ca ocupa un spatiu destul de considerabil.... am donat-o unei banci :) - aveau spatiu suficient :rofl:
Roxana a spus:
da, cand se face mare ocupa foarte mult spatiu, nu gluma.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
La Brico Store veti gasi niste "bastone" de sustinere imbracate in fibra de nuca de cocos de diferite dimensiuni. Sunt ideale pentru plantele cataratoare cu radacini aeriene precum monstera sau filodendron. Se infig in ghiveci, iar prin capatul superior se toarna apa pentru a se umezi fibra de cocos (sau se pulverizeaza cu apa). De asemenea cand planta creste depasind bastonul, se poate achizitiona un baston nou care se infige in varful primului.
 

melu

Member
Caramell, ai idee cam ce preturi au aceste bastoane...asa orientativ macar... caci mie mi-ar trebui asa ceva. Vazusem la o banca asa ceva si m-am si gandit cum as putea sa-mi confectionez unul dar daca pretul e acceptabil renunt la munca. Merci :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Si pe mine ma batea la inceput gandul sa imi confectionez unul pentru monstera. Dar cand le-am gasit acolo, am renuntat la idee. Nu mai stiu exact pretul, in orice caz, sub 20 lei. Daca trec azi pe la Brico, ma uit si iti spun sigur.
 
Sus