Monarda

cornelia

Fondator
Membru staff
Stiu ca aveti Monarda in gradina, pentru ca ati postat poze prin diverse topicuri, dar n-am dezbatut niciodata probleme legate de cultura. Eu una am vazut-o in gradini pe Valea Prahovei acum cativa ani si mi-a placut, dar pana la momentul asta noi n-o avem in gradina. Deci, sunt curioasa sa aflu cum se comporta.
 

elipopa

Active Member
la mine in gradina este atacata mereu de fainare, e in soare pana la orele 15! La soacra mea , care are mai mult umbra nu face fainare si arata mult mai bine, e plina de flori si acum! Nu stiu daca soarele e vinovatul, dar eu asa am observat ca la semiumbra ii merge mai bine!!
 

Luciana35

Member
Si la mine e in soare si la fel, in fiecare an are fainare, desi o stropesc. Nu m-am gandit ca i-ar merge mai bine la umbra, dar cred ca am sa o mut :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Ciudata treaba asta cu fainarea la plantele de gradina. Eu stiam ca apare in conditii de aerisire deficitara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Eu am doua:una la semiumbra si una in soare.Adevarat ca cea din soare este intr-un fel protejata de o tufa mare de fluturasi (gallardia) dar ambele infloresc non-stop si le merge super.Multu Melindo :D
Cresc frumos,se ramifica singurele si nici nu cer ingrijiri speciale.
Eu spun de "Monarda Dydima".
Daca ar avea cineva si mov de dat /vindut :oops: .Am vazut la vanzare la Depozitul de plante dar f. scump ghiveciul pentru o singura plantuta.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Eu am observat ca-i foarte setoasa. In perioadele calduroase o udam in fiecare zi, mai ales intr-una din pozitii unde pamantul e mai sec. Eu aveam in doua locuri, ambele in plin soare, dar nu au facut niciodata fainare. Acum le-am mutat pe ambele, ca una aproape mi-au omorat-o cartitele si celei din pamantul mai sec ii mergea cam rau

tocmai citeam acum ca este intr-adevar predispusa la fainare iar apa insuficienta favorizeaza imbolnavirea plantei care are nevoie de sol in permanenta umed...deci...dati-i apa suficienta
http://www.floridata.com/ref/m/mona_did.cfm
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Imi place mult aceasta planta si am cumparat cateva culori.Am patit insa ceva neobisnuit cu una din ele :(.

nu stiu cat de bine se observa ca jumatate (3 tije)s-a uscat .
Am scos-o cu balotul de pamant si am separat partea buna aruncand uscaturile.
Radacina de la partea uscata parea imbacsita de apa.Aproape ca o puteam stoarce.
Cand am replantat-o i-am schimbat pamantul si nu am mai udat ...Sper sa o fi salvat-o :) .
Ati mai patit asa ceva si cu alte plante ?
 

Amiko

New Member
Am achizitionat Monarda didyma Cranberry Lace,imi place cand e inflorita dar cand se trec florile se formeaza o ...murdarie si poate ca ar trebuii taiate pt a nu strica aspectul.Am mutat din ghiveci dar acolo a trebuit sa o protejez de caini.Mai am tufa obtinuta din seminte anul trecut,o singura planta Panorama Mix,cand infloare o sa pun poze in album,ce culoare o fi nu stiu dar e o tufa mare,inaltime 1,3m si cam 1m latime.
 
Sus