Molizii - Picea sp.

sicora fabian

Active Member
Molizii, ca mai toate rasinoasele, sunt putin afectati de boli si daunatori.
In cele mai multe cazuri, innegrirea, ingalbenirea totala sau doar a varfurilor si caderea acelor, apoi uscarea intregii plante sunt efecte ale ingrijirii necorespunzatoare.
Pentru a fi cu inima impacata, se poate face un tratament cu un fungicid cu spectru larg - Captan, Dithane, Topsin.
 

CM

Member
Si eu ziceam la fel pana anul asta.
Locuiesc in jurul Bucurestiului si solul/clima nu sunt tocmai prietenoase.
De aceea am apelat la ajutorul unui inginer ca sa se ocupe de probleme.
 

CM

Member
rasinoase

solul nu e tocmai ok, are mult carbonat de calciu
clima de asemenea, temperaturile foarte mari din timpul verii creaza probleme. De aceea pe perioada de seceta eu ud foarte bine rasinoasele o data pe saptamana.
 
intrebare: e adevarat ca molidul argintiu trebuie altoit pe alt conifer , zice ca nu merge din seminte?
a incercat cineva?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Molizii argintii de pe piata (majoritatea dintre ei) sunt cultivaruri ale speciei Picea pungens care este intr-adevar o specie cu frunzis albastrui-argintiu. Ea este insa mai putin interesanta decat cultivarurile Argentea, Glauca, Hoopsii, etc pe care in general lumea si le doreste.
Inmultirea prin seminte nu produce plante identice cu varietatea sau cultivarul de la care au fost recoltate. Plantele obtinute se vor apropia tot mai mult de la o generatie la alta de specia salbatica. Cele mai fidele rezultate se obtin din butasi.
 
Sus