Modelare lamai

ddalcu

Member
Salutare la toata lumea!

Am un lamai de aproximativ 15 ani, care a stat in conditii numai de el stiute, a fost udat cand deja se curbau frunzele, iar de tuns aproape ca nici nu poate fi vorba. Ideea este ca a dus-o rau tare saracul, iar cu toate astea am mancat si lamai de pe urma lui :) Acum vre-o 2 luni a intrat in sfarsit in grija mea si am incercat sa-l modelez oarecum pentru ca nu avea nici o forma si aproape ca ajungea pana in tavan. Ideea este ca nu prea-mi place cum a iesit (inaltimea este de aproximativ 1m fara ghiveci, 1.3 cu tot cu ghiveci)...

http://photoartvision.com/diverse/trees/lamai.jpg

In principiu nu-mi plac cele 2 ramuri principale si nici nu stiu la care si cum sa renunt. V-as ruga foarte mult sa-mi dati niste sfaturi si niste idei cum l-as putea modela.

Multumesc!
 

Sash

Active Member
Poza postata era prea mare asa ca momentan am lasat doar linkul.
N-am idee de modelare insa imi place copacelul tau - sa-ti traiasca si sa tot faca lamai!
 

ddalcu

Member
Ms, ms! Sper totusi sa ma ajute cineva cu vre-o idee pt ca ma tem ca o sa-l stric in incercarile mele de a rezolva cumva problema celor 2 trunchiuri paralele...
 

sicora fabian

Active Member
Taie-i cele doua ramuri lungi de pe interior(cea din stanga pana la jumatate, unde ai un lastar spre spate) si retuseaza-i celelalte taieri - nu mai lasa cioturi, taie un pic oblic aproape imediat dupa lastarul ramas, iar la cele laterale taie la inel, pentru ca in timp sa se poata acoperi de calus incizia. Din cate se vede, or sa-ti ramana si lastari fructiferi.
 
Sus