mixandre, micsunele

daca este un topic deja deschis( eu nu l-am gasit) va rog sa mutati.


am niste mixandre sau micsunele nu stiu exact cum se numesc ( sau daca sunt acelasi lucru) care mi-au incantat privirea toata primavara, acum florile s-au cam scuturat si as vrea sa tund putin tufele pentru ca ocupa cam mult spatiu si umbresc alte plantute.

intrebarea e: pot sa le tund lastarii pe care au fost florile?
sau ce trebuie sa fac?

voi cum procedati?

atasez si un link catre planta cu pricina ( cand era inflorita)

http://i256.photobucket.com/albums/hh18 ... C06325.jpg
 

IZA

Active Member
Eu zic sa le tunzi. Eu le-am tuns cam la 15 cm max 20 cm depinde cat de mare este tufa. Vor mai inflori daca faci asta cu siguranta mai spre toamna daca nu mai devreme. Eu am tuns si nu-ma uita :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
N-am stiut ca se tund,incerc si eu si cu micsandrele si cu nu ma uita-ul,multumim!
 

iogamac

Member
iata cum primesc eu raspuns la intrebarea ce doream s-o pun...si mixandrele voastre raman verzi peste iarna?
apoi ale mele s-au cam culcat la pamant de greutatea florilor... :(
 

numauita

Member
Eu le tund dupa ce se trec florile, dar o tufa o las asa sa se usuce ca sa isi scuture semintele si sa faca pui care cresc anul asta si la primavara se fac tufe mari si frumoase.
 

iogamac

Member
io nu stiu ce sa fac cu alea care s-au facut taratoare deja...una am tuns-o 0, daca merge bine, daca nu...le am pe celelalte
 

iogamac

Member
heeeeeeeeeeeeeei! mi-au inflorit mixandrele alea tunse dupa indicatiile voastre, asa ca va multumesc din suflet...pentru sfat!
 

mirela06

Active Member
Ramin verzi, iarna :eek: Pai sa fac si eu rost de ele, apoi ma voi interesa cum si care-i treaba. Multumesc fetelor de discutii :hug:
 

iogamac

Member
in ciuda faptului ca la constanta au fost niste vantoase si geruri de crapau pietrele au ramas verzi toata iarna...io stiu? poate e o zona mai aparata acolo unde le am....
 

mirela06

Active Member
Pai atunci si aste sunt de mine. Trebuie sa atac vecina ca am vazut ca are, dar nu mi-a spus hotomanca ce plante sunt. Doar m-a rubat cu seminte. Si aum, luat in mare.... eu am pierdut :cry:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mixandrele mele sunt vesele si parfumate nevoie mare! Citind postarile de mai sus am cam ramas interzisa... Cum adica sa le tunzi la 10 cm? :eek: Eu intotdeauna le-am tuns doar partea cu inflorescenta! Ori sunt eu confuza si spun mixandra la alta planta decat voi... :?
 

sicora fabian

Active Member
Acestea sunt micsunele - Cheiranthus cheiri si sunt bienale. Rasadul (rozeta de frunze)ramane verde peste iarna, plantele care au inflorit mor, de obicei.
Mixandrele - Mathiola incana - sunt anuale.
 

ghia_don

Active Member
Prima mixandra inflorita ...ar fi trebuit sa fie cu flori batute dupa poza de pe plic :( .
Compenseaza in schimb cu parfumul , care este superb..
 

miki70

Active Member
sicora fabian a spus:
Acestea sunt micsunele - Cheiranthus cheiri si sunt bienale. Rasadul (rozeta de frunze)ramane verde peste iarna, plantele care au inflorit mor, de obicei.
Eu am citit ca sunt perene, sa inteleg ca la anul nu le mai am :cry:
 

anette_b

Member
eu am o micsunea care intra cu succes in al treilea an. si a inflorit grozav , sper sa fie bune semintele ramase (o parte le-a luat vantul)
e micsunea galben-ruginiu , cu tulpina groasa ca pe deget. sper din tot sufletul sa fie sau sa devina :) perena . anul trecut in timpul iernii , si-au facut o pereche de gugustiuci cuib langa ea , in jardiniera. chiar inainte sa ninga foarte mult. si biata pasare clocea in plina ninsoare ...cred ca a inghetat si cum perechea nu venea , a zburat si a lasat ouale sa inghete.
si imi era asa mila de cuibul cu oua de sub micsuneaua mea.... :cry:

http://anette.sunphoto.ro/flori/24072082

http://anette.sunphoto.ro/flori/17043556
 

elipopa

Active Member
au inflorit si micsunelele mele, sunt asa frumoase si parfumate!!
sunt in al doilea an: crem, grena, roz, galbene si ruginii, toate obtinute dintr-un plic de seminte semanate acum doi ani!
sunt o splendoare!
 
Sus