Mirtul - flori, fructe... mofturi

cornelia

Fondator
Membru staff
Are nevoie de un ghiveci relativ mic, doar cat sa-si mai dezmorteasca radacinile. Al meu a fost tare harnicut dar se umplea de paduchi testosi. Si de mila lui i-am gasit alta mama.
 

Sash

Active Member
Recunosc ca n-am citit cu atentie paginile anterioare :oops: dar ... pana la urma care ar fi cea mai eficienta metoda de prindere a lastarilor de mirt? Sub pet ca hibi, in apa sau...?
 
D

dyayzh

Guest
Eu am prins sub pet, dar trebuie multa rabdare :wink: Acum e un copacel tare frumos :D
 

oana_oana

Member
Tina uite ca am reusit. Iti multumesc din tot sufletul.
Sash iti multumesc si tie pentru minisera cu noroc. Sincera sa fiu tot ce am pus in ea s-a prins. Sunteti niste fete minunate si daruiti din suflet.
Acum cum sa ma port cu el? Il mai tin sub pet si-l acomodez treptat sau il pun direct in pamat? Unde sa-l amplasez?
http://oanapinky.sunphoto.ro/mirt/QNUEEGSPWHBQLQVNEYE
 

oana_oana

Member
nutilepadat a spus:
Felicitari Oana au inceput sa ti-i se inverzeasca degetelele 8)
Chiar sunt verzi pentru ca am mancat cateva nuci verzi pe care le-am curatat eu. :rofl: :rofl: :rofl:

Sa te auda Dumnezeu, ca tare mult mi-am dorit mirt si uite ca Tina mi-a sarit in ajutor de 2 ori si se pare ca a 2-a a fost cu noroc.
 

mirela06

Active Member
Si eu am 2. Sunt minunati. Iarna ai bag in livingul de la casa de vara, deoarece sunt in vase mai mari de lut si nu vreau sa pateasca ceva.Chiar si acolo este f. frig, dar ma multumesc sa ai stiu asa si nu afara. Cind am sa-i inmultesc, am sa pun si in gradina.
Ce sa-i faci. Eu sunt cu experientele :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Mirtul meu isi pierde la greu frunzele.Oare e prea cald ?Mai bine sa-l duc la racoare?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Daaaaaaaaaaaa...................
Hai sa va arat mirtul meu care era plin de boboci la inceput de august.Desi udat suficient ( dar nu din belsug cum am lasat instructiuni :) ),in timpul vacantei mele din vara a reusit sa se "usuce" mai bine zis sa para uscat.Frunze ingalbenite,ramurele casante,tot tacimul.Nu l-am scos din ghiveci si am continuat sa il ud bogat.De aproximativ trei saptamini iata ce s-a intimplat:

Acum sunt bucuroasa foc :D .Mai am unul cam in aceeasi situatie.........asa ca astept primvara :mrgreen:
 

marq

Member
Ehe, din 2009 si pana acuma cred ca acei copacei din postarile de mai sus au ajuns ditamai "copacii" (arbusti de fapt).
Am incercat si eu cu o ramurica si nu mi-a reusit :( pacat ca nu mai am de unde lua.
 
Sus