Miracolo verde

simona2

Member
Miracolo verde este un ingrasamant cu NPK : 10-10-20 . Se gaseste sub forma de granule .
Mie mi s-a parut destul de bun .
 

adrianam

Well-Known Member
Si mie mi s-a parut bun si relativ ieftin in comparatie cu altele.
Am folosit in special din cel pentru plante cu flori, cu efect imediat.
In primavara am pus si la cateva givece mai mari, din cel cu efect de lunga durata.
 
D

dyayzh

Guest
Da este bun fiind pentru plante cu flori. Atentie insa sa-l administrezi exact dupa instructiunile de pe eticheta.
 
Buna?
Chiar acum ma pregatesc sa cumpar si eu Miracolo Verde.
Chiar e bun?
La Fitomarmacia din orasul meu mi s-a spus sa-l folosesc concomitent cu Bionat sau Folifert.
Ce-mi recomandati?
 

radu

Member
Exista si la Ambient, si vad ca e si la oferta : 1 ron cutia de 250 grame.
Imi puteti spune si mie cum il folositi ? Vad ca scrie 80-120 grame la 1 m2. Daca ghiveciul are un diametru de 10 cm, impart 1 m la 10 si rezulta 8-12 grame la ghiveciul meu. E bun calculul ? Macar aproximativ (ghiveciul e rotund) sa zicem maxim 10 grame, e bine ?
 

valentyna

Member
eu pun in apa de udat.la bidon de 2l pun 2 lingurite.pana acu nu am avut probleme de nici un fel.a fost ok. :D
 

Kati

Active Member
As avea o intrebare in legatura cu Miracolo verde. Am din cel pentru legume, si am auzit ca se poate folosi si la plante de apartament. Va scriu compozitia lui:

N - 10%, P - 10%, K - 20%, Ca - 4%, S - 11%, Mg - 4%, B - 0,15%, Mn - 0,7%, Mo - 0,01%, Zn - 0,1%, Cu - 0,1%, Fe - 0,1%.

Nu stiu insa cate grame sa pun la 1 litru de apa, si la ce fel de plante l-as putea folosi din cele 3 categorii pe care le am: cu frunze, cu flori, orchidee. Nu mi-o luati in nume de rau ca nu googalesc dupa raspuns, dar timpul nu prea imi permite zilele acestea. Poate este cineva experimentat si ma poate ajuta :D . Multumesc frumos.
A! Inca ceva! Nu va ganditi ca vreau sa-l folosesc acum :) , pe timp de iarna. Si da, am citit cele scrise mai sus, dar tot nu m-am lamurit 100%.
 

Fleur

Active Member
Am folosit si eu din cel pt legume la plantele cu flori si puneam o lingurita, dar nu cu varf, la 2 l apa.
 

mymo

Active Member
Eu am folosit din ala pentru plante cu flori dar am pus granulele direct pe pamant....am gresit eu?
 

Fleur

Active Member
N-ai gresit cu nimic mymo, dar eu nu puteam sa sa-l amestec cu pamantul din ghivece ca as fi deranjat prea tare radacinile si atunci l-am facut solutie. Asa pun primavara cand improspatez pamantul plantelor.
 

mimish

Active Member
Am luat si eu ieri, din Real, o cutie de Miracolo Verde - ingrasamant mineral pentru plante cu flori - cu efect imediat. Azi am udat cateva floricele cu el. Sper sa le fie bine.
 

mimish

Active Member
Sper. Eu in ultima vreme am pus Vitaflora 6 si am fost chiar multumita de rezultate. Insa am zis sa il incerc si pe acesta.
 

Nicolle

Member
Am citit despre violete ca nu e bine sa le udam cu ingrasamant lichid.Este adevarat?Voi ce ingrasamant aplicati violetelor?Daca infloreste continuu mai trebuie sa aplic ingrasamant?
 
Sus