Mirabilis

dana

Member
Ma duc sa caut si-ti trimit.Doar culorile astea?
Am vazut alba cu niste striatii de alte culori
 

sorina

Active Member
a

Dana , esti o scumpa . Orice culoare in afara de galben , rosu si cyclam este binevenita . Multumesc . Iti dau adresa mea pe mp. :)
 

gomez99

Well-Known Member
Buna!
m-ar interesa, in special daca ai avut rabdarea sa le iei pe culori.
momentan pot sa iti ofer la schimb seminte de portulaca si zorele - mix, ca eu nu am avut rabdarea sa le selectionez. sau daca arunci o privire aici, poate vezi ceva care te tenteaza.

http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a65494
 

dana

Member
Rabdare sa le separ pe culori nu am avut si cred ca nici nu o sa am.
Daca vrei mixuri spune si-ti trimit.
 

gomez99

Well-Known Member
@dana
bune si mixuri, saru-mina. sa imi spui daca vrei ceva la schimb de la mine. am pus un post si la schimburi, da inca nu am facut o lista definitiva cu ce seminte am sau se vor stringe.

@sorina
un fel de albastru violaceu, soiul comun, zice-se ipomea purpurea
http://ro.fotoalbum.eu/gomez99/a63970/00000053

mai am un amestec de seminte abia primite dintr-un schimb, da n-am habar ce culori sint acolo, nici macar daca sint mai multe culori.
 

dana

Member
Gomez,da-mi adresa ta pe pm sa-ti trimit semintele.
Momentan nu vreau seminte, as fi vrut in schimb un lastaras ceva daca ai de dat.
 

sorina

Active Member
b

Gomez , multumesc culoarea aceea o am . Lantana mov ai ??? Kerria mai ai un lastar si pentru mine ???
 

ghia_don

Active Member
Blitz a spus:
Am avut si eu- datorita bunavointei unor fete din forum (Kati cred ca este de vina :D ) noptiute. Cum sunt perene si le-a prins bruma, s-au cam uratit. Am luat constiincioasa seminte de la ele (galben, mov, alb, toate separate pe culori) si cand am vrut sa scot tufele care se cam uratisera :| , surpriza: radacini ca la ridichea uriasa :wink:

Aveti vreo idee daca din ramasitele de radacini ies la anul din nou "noptiute"- oricum am suficiente seminte, dar chiar sunt curioasa :oops:

Am wikipeduit un pic si am aflat ca in germana li se spune "floarea minune" sau "floarea de la ora 16.00"- deoarece poti avea pe aceeasi tufa flori de mai multe culori (pot confirma acest aspect) si, respectiv, florile se deschid dupa masa :D (ceea ce iarasi este asa).

Dar atata sper sa nu devina invadatoare :wink:

P.S. Daca am postat unde nu trebuie, rog moderatorii sa ma scuze si sa mute topicul. Multam fain :oops:
FlorentinaS a spus:
Nu stiu daca din radacini mai iese ceva la anul, dar din seminte garantat! :oops:
Ba chiar devin invazive daca nu ai grija sa le arati care le e locul...
Eu am avut surpriza ca, dupa primul an, din semintele de flori galbene sa obtin ceva galben-roz (o minunatie!) numai ca in al doilea an, din semintele acestei plante aproape toate florile devenisera roz simplu :?
La fel am patit si cu cele albe...
kerkyra a spus:
Parca am citit pe undeva ca se pot pastra acei rizomi, sa le zic, la racoare si la anul plantele iesite din ei sunt mai mari decat cele din seminte. Si eu am avut rasaduri primite de la Caramell si am cules seminte, pe langa ce au mai cazut singurele, am vazut si eu ce radacini au, dar am optat tot pentru varianta seminte adunate si ce vor iesi pe cont propriu.
Caramell a spus:
Plantele sunt perene si formeaza rizomi. Din pacate nu rezista peste iarna in pamant, daca vrei sa pastrezi rizomii va trebui sa ii scoti si sa ii tii la adapost si racoare pana in primavara.

De curiozitate, am scos si eu anul acesta un rizom si l-am pus la pastrare impreuna cu cei de dalii. Pana acum nu pastram decat semintele, insa cum primavara trecuta mi-au rasarit o multime de plantute din semintele cazute toamna pe pamant, anul acesta nici macar semintele nu le-am mai adunat.
gradinar1 a spus:
Eu le-am cultivat pentru prima oara anul asta si am cumparat rizomi din magazinele de gradinarit si i-am plantat in primavara asa incat garantat rizomii se pot folosi de la un an la altul.
Tufele care mi-au rasarit au fost foarte bogate si viguroase comparativ cu plantele iesite din seminte. Prin urmare, desi am cules si seminte, am scos rizomii saptamana trecuta si-i voi pastra peste iarna.
Blitz a spus:
Din fericire pentru mine, diferenta intre plantutele primite plantate simultan cu semintele primite tot atunci (si tot pe Kati o "banuiesc") nu a fost nicio diferenta dupa vreo luna de la plantare/insamantare :D

Numai ca atat sper- sa nu se "obrazniceasca" in primavara :wink:
angela draganoiu a spus:
ba se vor "obraznici" pt ca, desi n-ai crede, semnitele cazute pe pamant nu mor peste iarna in ciuda gerului. spune Stan Patitu'. in primavara au rasarit oriunde numai in locul lor nu :mrgreen: acelasi lucru se intimpla si cu craitele si carciumaresele. sint frumoase dar fac ce vor ele daca nu le disciplinezi :)
 
Sus