Mirabilis

Alinuca

Member
Am observat ca mirabilisul isi deschide florile cand se insereaza iar ziua se inchid.E normal?Eu nu stiu nimic despre aceasta planta :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Napadeste toata gradina daca nu scoti primavara puii care apar peste tot in jurul tufei pe care ai avut-o fiindca se insaminteaza singura.
 

Simona D.

Member
Am semanat niste seminte de Mirabilis, in ghiveci, acum 5 zile si de ieri deja au inceput sa rasara. Eu ma asteptam sa dureze ceva timp.
Sper sa fie de bine :)
 

angela draganoiu

Active Member
e o planta destul de rezistenta. am observat ca semintele cazute toamna pe pamint nu mor iarna si rasar, exact unde nu te astepti, in primavara urmatoare.
 

Simona D.

Member
@ Violeta: Cred ca ele reactioneaza mai mult la frumusetea sentimentelor :D Eu nu tin plantele doar sa-mi infrumuseteze locuinta. Eu le tin pentru ca le iubesc pe toate :indragostit:

@ Angela: Eu am cules semintele de la sora mea din gradina si am vazut cum se inmultesc de tare dar nu ma gandeam sa germineze atat de repede semintele. Ma asteptam sa dureze vre- 3-4 saptamani :?
 

lili

Member
In spatii restranse (ghivece, jardiniere) nu mai sunt atat de obraznicute :wink: Cu siguranta te vor bucura cu floricelele lor delicate si parfumate. :D
 

Simona D.

Member
lili a spus:
O am Simonel!!!!
Stiu ! :)
Iti amintesti de hibi pe care tocmai il cumparasem si i-au cazut toti bobocii? Ai spus sa-l las o saptamana , doua sa-si revina si abia apoi sa-l transplantez. Nu am mai avut timp, e iar plin de boboci :rofl: Daca l-as fi transplantat, mai vedeam boboci la anul ... :)
 

numauita

Member
Am plantat si eu seminte de mirabilis acum o luna si parca abia acum incep sa iasa.Le-am tinut in rasadnita afara.
 

albela

Active Member
Am plantat in primavara seminte luate de la o cunostinta de la o planta cu flori de 2 culori roz si galben. La mine au iesit niste flori pestrite de te doare capul cand te uiti la ele.


 
Sus