Minicascada mea - madairina

claude

Well-Known Member
Moderator
Frumos, dar nu inteleg o chestie, cascada in ce se termina, nu are cadere intr-un mic bazin, sau ceva? :? Apa curge si se aduna sub pietrele alea, de unde o preia pompa si o recircula?
Ca tot ti-am vizitat curtea, o intrebare: de ce ai plantat atatea conifere pe laturi, langa gard? sincera sa fiu mi se pare monoton...scuza-ma, nu vreau sa jignesc cumva, doar imi spun o parere :oops:
 

madairina

Member
Tinand cont ca acum 2 ore am terminat minicascada inca nu pot pune apa ca sa vezi unde se aduna. Cercul acela este un bazin numai ca nu am folosit un bazin gata facut ci am pus folie pe sub pietre. Dupa ce o sa punem si apa sper ca o sa se vada mai bine. In ceea ce priveste tuia sincer asa a vrut sotul meu si sincer nu mi-au dat senzatia de monotonie. Oricum vrem sa facem mai multe schimbari in curte vrem sa scoatem pomii fructiferi si sa punem mai multe conifere (stiu nu in linie :) ). Mai lucram la ea si sper sa iasa ok pana la final.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:oops: Aha, in poza asta se vede...sunt eu mai chioara, in cealalta n-am sesizat bazinul, parea umpluta cu pietre pana sus! Arata f. frumos bazinul, asa, cu piatra. Te-ai informat un pic despre mentinerea si intretinerea iazurilor? Ceva asemanator am vrut sa fac si eu, am un zid de piatra pe care voiam sa construiesc cascada, dar dupa ce am auzit de filtre, pompe, probleme si iar probleme, am renuntat :mrgreen:
Ce voiam sa-ti mai spun...daca vrei nuferi in balta vezi ca eu am citit ca le place apa statatoare, poate cascada o sa-i enerveze si n-o sa infloreasca :?
 

Sparow

Member
Din poza cred ca are vreo 3-4 m in diametru toata amenajarea.Daca tie iti place cum a iesit e ok,nu trebuie sa asculti parerea carcotasilor,asa ca mine :rofl: .Presupun ca o sa plantezi tot felul de plante in jur ca sa o faci sa para cat mai natural,altfel o sa fie cam....ciudat.Ai platit o firma sa o construiasca?O sa ti nuferi sau pesti in ea sau e gandita doar ca o cascada?
MUlt noroc cu ea.O sa ai nevoie.
 

madairina

Member
Sunt inca incepatoare in domeniul cascadelor (iazurilor). Pesti nu cred ca o sa pun dar plante cu siguranta. O sa pun si flori pe langa dar abia azi am terminat-o.
Cascada mi-a facut-o cineva care se ocupa de pavaj in piatra (a mai facut si cascade), in doua zile a fost gata. In diametru are cam 2m si ceva.
Cu timpul o sa arate mai natural dar usor usor voi incerca sa o fac sa arate frumos.
 
Sus