Mini Sinningia

angela draganoiu

Active Member
multumesc Rodica mi-am delectat ochii cu florile acestor suculente si cactusi. am vazut ce fel de floricica ar putea face si trichodiadema rogersi pe care, cu generozitate, mi-ai dat-o si iti multumesc.
 

tinaM

Member
Asta da mini-sinningia, Rodica! E o minunatie!
Sunt prea curioasa daca te intreb de unde ai facut rost de asa ceva? :oops: Ne zici mai multe despre ea?
 

rodica05

Member
Pe cat e de mica, pe-atat de mult m-a costat! :roll: Am luat-o de peste ocean.
Mai multe inca nu prea am a va spune, decat ca mi se pare destul de rezistenta, mult mai rezistenta decat Streptosii, care-mi cam dau batai de cap si chiar decat rezistentele Kohlerii. O fi unul din criteriile dupa care au pretuit-o...
 

emeclau

Active Member
Erwin, se pare ca nu e prea populara pe la noi :(
de curand mi s-a trezit interesul pentru aceasta planta si sper sa ajung sa am si eu cateva, la schimb :D
desi e cam lung drumul din Singapore pana aici :cry:
apropo, e foarte frumoasa Party Dude a ta :wink: si harnicuta
cam ce conditii le trebuie , in mare?
si cat dureaza pana ai o planta matura?
poti deschide un topic nou, eu nu am gasit nici un topic despre ingrijirea siningiilor
se pot inmulti si prin frunze sau doar prin lastari?
 

Erwin

Member
Eu sunt la inceputuri cu Sinningiile. Dar se pare ca ne intelegem bine. Am doar 2. Party Dude si Conspicua, pe care am luat-o de la Dibley's. Nu stiu de ce, dar nu-mi plac plantele de la Dibley's. Era alungita si a crescut tot asa alungita. Si nu are nici boboci. Party Dude a fost un lastarel, primit mult mai tarziu decat Conspicua, dar care a crescut compact, are frunze sanatoase si frumoase si mai are si boboci.

In vara asta singur o sa am si eu... macar 10-20 de sinningii. :)
 

emeclau

Active Member
Mersi ,Michaela :rose:
ce altceva mai stii despre ele?
seamana cu violeta africana la ingrijire, fertilizare, lumina?
 

michaela

Active Member
cam pe-acolo la necesar de lumina, ingrijire... doar ca ele au tubercul si intra in repaus vegetativ.
 

Erwin

Member
Da. Se pot inmulti si prin frunza. Dar de cele mai multe ori din frunze rezulta "blind tuber". Dale Martens, o hibridizatoare de succes din Usa, mi-a spus ca nu e recomandata inmultirea prin frunza. De regula prin butasi de tulpina sau prin bulbi. Multe sinningii fac mai multi bulbi. De exemplu, Sinningia Conspicua, pe care am luat-o in toamna de Dibley's, acum cand i-am schimbat ghiveciul am vazut ca avea 3 bulbi.
 

Fleur

Active Member
Eu aceasta Conspiqua nu am reusit sa o unmultesc deloc prin frunza dar fiindca am tinut-o in vegetatie in aceasta iarna si crescuse cam lunga am taiat-o si am pus-o in pastila de turba si sigur s-a prins ca arara mult mai bine decat era. La celalat ghiveci n-am umblat inca dar o sa umblu peste vreo saptamana. Nu m-am gandit ca o sa faca mai multi bulbi.
 

Erwin

Member
Eu am despartit azi cei doi bulbisori noi care ii avea. Sunt curios ce o sa fie mai departe.
 
Sus