Mini sera

manuela

Member
Poate unii sunt interesati, mai ales cei impatimiti in ale computerelor, care nu sting magaoaia never!


Detalii:

Daca iti petreci foarte mult timp langa calculator si nu ai timp sa ingrijesti florile din glastra, acum poti avea propria ta mini sera conectata la USB. Nu este mai putin pretentioasa insa ii poti urmari evolutia pe calculator, iar acesta te poate anunta cand trebuie sa o uzi. Pachetul contine seminte pentru flori, pamant artificial si, in general, tot ceea ce necesita cresterea unei flori.

Mini sera poate constitui un cadou minunat pentru toti iubitorii de flori care utilizeaza calculatorul.

Caracteristici:

* Sera in miniatura
* Functioneaza conectata la USB
* Nu necesita baterii
* Lumina necesara cresterii florilor poate fi ajustata
* Pe calculator poate fi urmarita evolutia florilor, programul software al serei incluzand calendar, alarma, wallpaper, etc
* Este dotata cu toate cele necesare gradinaritului la dimensiuni foarte mici
* Reminder pentru udarea florilor
* Compatibila cu Windows XP +2000

Cerintele minime ale sistemului:

* Pentium III 1.5 GHz
* 256 MB RAM
* 200 MB liberi pe hard
* CD-ROM
* USB 1.1 port
* Rezolutie 800 x 600

Pachetul contine:

* Mini sera USB
* Manualul utilizatorului - engleza
* CD Software
* Seminte de galbenele
* Pamant artificial

Filmuletz cu minisera:

http://www.youtube.com/watch?v=HGvD5FN0IUU
 

karmenutza

Member
Super tare!
Tastatura cred ca deja o pot "adapta". :rofl: La cat praf are in interior, mai trebuie doar niste seminte :rofl: Umiditate pe aici este, ca stropesc florile.... :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Gomez e bine ca esti priceput. :oops: Eu la chestii d-astea parca am 2 maini stangi. Poate ne spui si noua cum ai procedat. :idea:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Manuela :) cum naiba mai poate omul s-o si foloseasca? Nu da in cap la bietele rasaduri?
 

manuela

Member
Doar pare! Sper ca nu o si face! Plus de asta pare sa nu-i pese de verdele crud care face sa-i sara tastele... :rofl:
 

gomez99

Well-Known Member
cornelia a spus:
Poate ne spui si noua cum ai procedat. :idea:
Chestiunea consta dintr-un cronotermostat similar cu cele folosite la centralele electrice de apartament, un “cablu cald” folosit la incalzit terariumuri (merge si o perna electrica) si o cutie de plastic. Asa cum e construit, sistemul permite stabilirea unui program de temperature intre 18C si 30C (+ 10C peste temperatura camerei) diferentiat in fiecare zi a saptaminii. Se poate imagina si un system similar pentru tuneluri de fortaj, ba chiar unul cu incalzire cu apa calda (da e ceva mai complex). Daca e de cumparat fiecare componenta de la piata, costurile sint pe la 350ron. un sistem similar, ceva mai simplu si de dimensiuni mai mici, costa in vest cam 100 eur.

Din ce am povestit aici, cine are cunostintele necesare va intelege imediat cum se face instalatia. Nu ma deranjeaza sa raspund la “de ce aia si nu ailalta” dar, fara suparare, detalii mai multe nu dau decit la cine cunosc personal. Daca cineva care are mai putina experienta in domeniu, umbla cum nu trebuie cu chestiile astea, isi da foc la casa si e vina mea ca eu l-am invatat ce si cum.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Si pompierii cine ii cheama? :)

Este o idee minunata intr-adevar.Dar daca nu te pricepi ramii cu privitul si nostalgia "de ce oare si eu nu?" :D
 

gomez99

Well-Known Member
pai se poate cumpara din vest, asa cum am zis, acolo se gasesc pe la mai toate magazinele de specialitate, sau se poate cauta un amic bricoleur, care se apuca sa faca. mai mult de 2 zile nu ii ia. da e de umblat dupa piese.
 

gty

Member
sper sa fi scris bine aici
stie careva pe unde se gaseste asa ceva ?
sunt bune ptr cei care nu au temp constanta ca sa puna diferite ( seminte, butasi )
eram curios daca sunt si cam pe la ce preturi
macar de nu ar fii asa de scumpe ca in afara
poate au mai scris si altii



in special o placuta dintre aceea de incalzit ma intereseaza
sper sa nu consume mult :)
 

dacian

Member
gty a spus:
sper sa fi scris bine aici
stie careva pe unde se gaseste asa ceva ?
sunt bune ptr cei care nu au temp constanta ca sa puna diferite ( seminte, butasi )
eram curios daca sunt si cam pe la ce preturi
macar de nu ar fii asa de scumpe ca in afara
poate au mai scris si altii



in special o placuta dintre aceea de incalzit ma intereseaza
sper sa nu consume mult :)
stiu eu. imi poti trimite pm
 
Sus