Mini-experiment castraveti si cornichon

danero2004

Well-Known Member
Moderator
gustosi - aratosi .....o adevarata prospetime in farfurie


spune mi te rog , pentru cei lungi doar la palisare se obtine lungimi ok ?
Am avut o specie si eu dar nu erau palisati si nu se facusera decat usor peste lungimea stas a unor castraveti de consum

mersi
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
gustosi - aratosi .....o adevarata prospetime in farfurie


spune mi te rog , pentru cei lungi doar la palisare se obtine lungimi ok ?
Am avut o specie si eu dar nu erau palisati si nu se facusera decat usor peste lungimea stas a unor castraveti de consum

mersi
Nu știu ce înseamnă palisare. Poate mă lămurești tu.

Apoi nu sunt super lungi, cum sunt cei din magazin... Palermo F1 are 28 de cm, iar Chinese Slangen are 6 cm.

N.B. Semințele au fost cumpărate din Romania.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sa-i agati de sus ca in felul asta fructele sa se dezvolte frumos gratie gravitatiei

e bun , 28 cm e chiar bun
 

geodezia

Well-Known Member
uf uf uf ..ma dadurati gata palisare nepalisare eu anul asta am pus castraveti in 2 feluri prima in gradina si datorita ploilor nu au vrut sa rasara deloc .. atunci mi-am luat inima in din ti si cele 2 pachete ramase plus o lingura de seminte adunate de prin pungile mele cu seminte si le-am aruncat in rasadnita ..dind soarele si caldura au rasarit semintele puzderie in rasadnita dar si cele din gradina asa ca acum am prepus si rasadurile din rasadnita plus 30 cuiburi de castraveti direct in gradina .. am plasa se agatare pusa intre 4 stilpi pe o distanta de 10 m plasa cu patrate de 10am din plastic 1ron m si va trebui sa ii dirijez .. anul asta am pus si eu fasole de cealalta parte a plasei tot asa de protectie solara in stil natural ..fasolea urca vertiginos deja ..castravetii mai lenesi ..
da tu Horea ai avut multa rabdare cu atitea soiuri puse in atitea ghivece sa ai si notita la ei si sa ii urmaresti care cum ce si de ce
si He he he si pe acolo lumea curioasa ca pe la noi.. da de ce nu or fi venit sa te intrebe nenea ce plantezi tu acolo sa punem si noi de facut un ban... sunt curioasi oamenii rau pe tot globul pamintesc inseamna ca nu numai la noi romanii trebuie sa moara capra vecinului
 

veretregn

Active Member
danero2004 a spus:
Sa-i agati de sus ca in felul asta fructele sa se dezvolte frumos gratie gravitatiei

e bun , 28 cm e chiar bun
păi cred că asta am și făcut. din lipsă de spațiu, la pepenii, lubenița, castraveții sunt tutelați pe araci.
 
Sus