Mimulus are cineva?

thea

Member
Am vazut niste superbe flori in culori incredibile.
Aveau numele de Mimulus si pe net am aflat cateceva dar nu am inteles bine unde este bine sa le plantez:in gradina(rezista peste iarna?) sau in ghivece unde concureaza de departe cu Petuniile la frumusetea florilor!

Sunt galbene ,unele cu niste pete maronii parca pictate,altele sunt mov.
Primele le-am gasit ca fiind Mimulus guttatus.

Edit. Gata,am facut corectiile la denumire ca sa poata fi mai usor cautata pe net.
 

Kati

Active Member
Thea, planta se numeste Mimulus. Si eu am vazut in piata, erau foarte frumoase, numai culoarea florii nu prea mi-a placut, era prea palida, ca altfel luam cu siguranta. Am vazut la Iudit in album, era pus intr-un ghiveci cu agatatoare, nu in gradina.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da,se numeste mimulus si se gaseste acum in piete.E planta anuala deosebit de decorativa.Anul asta am luat deja vreo 5 culori.
 

Kati

Active Member
Deja? :rofl: Rapida mai esti! :) Sper sa gasesc niste culori mai tipatoare nu asa lesinate precum am vazut data trecuta :|
 

thea

Member
Fetelor eu inteleg ca sunt hybrizi,vanzatorul mi-a spus ca se intind si ca sunt perene si ca stau in gradina.
Imi doresc f. mult sa ma lamuresc pt. ca eu iarna nu am soare si pierd multe plante.
Daca este anuala am sa strang seminte si va fi OK.
 

Fleur

Active Member
Da este anuala, dar in gradina e posibil sa se autoinsamanteze. Eu am in ghivece de obicei la plantele copacei si toamna s-a uscat desi am adus plantele in casa. Rasare primavara din semintele scuturate. Iubeste umbra si racoarea de aceea e specatculos primavara si toamna iar vara parca e pe moarte,
 

thea

Member
Fleur, :hug: ,eu am umbra cam multa si ma bucur de veste pe care mi-ai dat-o ca le place umbra.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da-s frumoase tare .Sa iei seminte ca poate la anul cine stie?Or iesi si la mine :(
 

thea

Member
iudit a spus:

Productie proprie!
Daa! Asa sunt si mai am pe langa minunea aceea pictata a lui Iudit , una galbena,una cafenie si una violet deschis.
Am trecut zilele trecute printrun magazin unde aveau si seminte si am vazut seminte de Mimulus dar in poza erau mult mai mici si adevarat,spuneau ca sunt anuale.

Mnina,am si eu Oxalis cum ti-ai pus tu ca avatar,sunt incantatoare, acum ale mele sunt pline de flori roz!
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Exista intr-adevar multe culori din aceasta superba planta.
Cumparate anul asta:
 

Kati

Active Member
Pe mine ma enerveaza doar, ca exact culorile care imi plac, au florile mai mici :eek:f: Am luat un Mimulus cu flori aproape rosii, nu pot sa descriu culoarea, insa este minunata. Si tot trageam cu ochii spre cele galbene, ce bine era daca si cele rosii aveau flori asa mari :visator:
Numai ca, deocamdata planta e pitica, exact ca si Osteospermum-ul, oare vor creste si se vor face tufe mai mari candva :?:
Iudit, tu ai strans seminte de la Mimulus, ai lasat sa se coaca, ca la Petunie si atat? Sa stiu cum sa procedez. Sau trebuiesc polenizate manual florile?
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Ale mele stau afara si daca au nevoie sa fie polenizate,sigur au facut treaba asta albinele.Tot mereu vad ca vin in vizita albinutele.Se stie cand sunt coapte semintele pt. ca suna in teaca respectiva.Chiar ieri am adunat o tura si le-am si semanat .
 

thea

Member
Fetelor,trebuie sa recunoastem ca sunt incredibil de frumoase!
Azi le trec in gradina (de capitala) daca nu ies anul viitor la fel,am sa fiu tere necajita!
 
Sus