Mimosa

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Multumesc Dya pentru pont de unde sa le iau dar ....dupa ce am murit de ras cu faza cu frunzele m-am gandt ca poate e bine sa le mai tina si deschise frunzele :rofl: :rofl: :rofl: ...dar e asa de comica :oops:

Acum am o dilema , ghiveciul ala abia de iimi incape degetul mare in el , si sunt cam 5--10 plante , ca nu le pot numara , in el .

Ce ma sfatuiti , sa le mut sau asa sunt ele mai multe gramada ?
 

fixpix

Active Member
VREAU Mimosa

Ca sa nu mai deschid topic separat, are cineva o mimosa (dar nu foarte mica, abia iesita din seminte?)
Fratioru mi-a zis si anu trecut (am reusit cu ceva seminte, dar nu le-a mers bine) si culmea si anu asta mi-a zis sa-i fac rost de una.

La schimb... gasim noi ceva!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ce floare frumoasa !

mie mi a iesit una la teren din senin , adica sigur nu am pus in solul ala nimic si mai era si la teren , adica daca era acasa posibil sa fi scapat o samanta

aveti idee cum e cu transplantarea , e micuta are 5 cm dar e pudica rau :rofl: si nu as vrea sa sufere de frig seara ca vine cate o boare de nord pe vineri si sa nu stea afara

mersi
 

fixpix

Active Member
Sigur e mimoza si nu albizzia???
Ca din alea si mie mi-au iesit vreo 3-4 tot din "senin".
Eu le-am primit mai maricele, si una e trans-plantata in ghiveci si una direct in gradina (voiam sa compar).
Eu zic ca amu cat de repede sa o muti la ghiveci daca vrei sa incerci s-o scoti cu ea vie din iarna... sa se acomodeze in ghiveci, nu de alta.
Acuma esti experimentat, nu tre sa iti zic io cum se scoate o plantuta din pamant si se pune in ghiveci.
:gandit:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu e albizzia ..ca ne jucam ieri cum o face pe "moarta" daca atingi baza ramurilor ..... la mutat am luat de la marchet cateva si le am desfacut dar nu le a placut mutarea si intrebam poate au vreun dichis ce nu l stiu :)
 

bionut

New Member
Mimosa pudica este o planta perena din cate stiu eu. Doar ca este tratata ca anuala pentru ca are nevoie de conditii speciale pentru iernare (caldura, umiditate, lumina). Deci cu putin devotament se poate pastra pentru mai multi ani.

:)
 

Giorgi

New Member
Ajutor! Nu stiu ce sa fac! Am o mimosa de vreo 90 de cm si pare a continua sa creasca. De ceva vreme frunzele de la baza sunt mai galbene, motiv pentru care eu intentionam sa o mut intr-un ghiveci mai mare - ma gandeam ca are nevoie de mai mult pamant- (dupa ce am citit discutiile voastre cred ca am mutat-o cam des). Acum nu stiu ce sa fac, sa o mut sau nu (are un ghiveci cu diametru de 18 cm)?
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Giorgi, bine zice danero, arata-ne niste poze. Ar ajuta mult.Da-ne si detalii despre locul in care sta si conditiile pe care le are.
 

ruxitzika

Well-Known Member
Moderator
Felicitari Camik! Sa-ti tot infloreasca si sa te bucuri de ea pe viitor. Sunt curiosa daca are florile la fel ca planta mama.
 
Sus