Mimosa

sorina

Active Member
\iata si la mine a rasarit o mimoasa :rofl: :rofl: :rofl: sper sa am mai mult noroc ca anul tercut am pirdut-o ...... o mai tin in casa pana se face mai maricica :!: Nu stiam ca e anuala . Deci la anul de la capat . :|
 

Aura

Member
din pacate,mi-a murit acea "sensibilicioasa" :( dar ce ? eu ma las asa cu una cu doua?nu a mers prima oara...mai incerc si a doua, perseveranta, fratioare, nu gluma :) numai incercand...voi reusi..voi afla...daca voi avea reusite sau ...neplaceri...
si ..asa cu jumatate de inima...am plantat inca cateva semincioare acum vreo doua-trei saptamani...ultimile....si mare mi-a fost surpriza cand aseara am gasit-o pe ea...m-am bucurat mult, mult!! :D mi-am promis ca pe ea nu voi atinge pe frunzulite..ca pe cealalta asa micuta cum era...o mai mangaiam.... :mrgreen:
imi e drag :D
uitati-o aici
http://libellule.sunphoto.ro/mimosa_pudica/15653794
Aura
 

enya

Member
si albitzia isi stringe frunzele dar nu la atingere...am un lastarel de albitzia care seara isi stringe frunzele si dimineatza le desface...e interesant...
 

cristina23

Member
am incercat si eu sa am o mimosa: am pus semintele la incoltit au iesit doua frunze si dupa aceea a decedat nu stiu daca sa mai incerc este o planta frumoasa.succes celor care inca mai incearca sa va bucurati de ele
 

Aura

Member
...Mymo a mea cred ca imi pregateste o surpriza de zile mari... :D dar nu sunt sigura.. asa ca am nevoie si de parerile voastre. Cum e primul an cand am o mimoza nu stiu daca aceste formatiuni din varful ramurii sunt bobocei sau frunzisoare noi.


inca o intrebare, sa-i s schimb ghiveciul? :?:

Aura
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Daca-i vei schimba acum ghiveciul,nu va mai inflori.Asa pare ca vrea sa infloreasca.Mai asteapta un pic sa te convingi,si numai dupa aceea schimba ghiveciul.
 

Kati

Active Member
Si eu am luat teapa de cateva ori crezand ca vor inflori, si cand colo, mimosele mele faceau doar frunze noi :rofl:
Cu cat se fac mai mari, cu atat mai multe frunze fac pe o ramurica. Ceea ce ma enerveaza este ca, frunzele din partea de jos a plantei mor incet-incet :(
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Stii ca am remarcat si eu asta??
Am primit o mimosa de la Gino caruia ii multumesc foarte mult si se dezvolta foarte bine...astept cu mare interes o floricica :)
 

Aura

Member
Iudit,iti multumesc pt sfat.
...ma bucurasem asa mult...si cand colo..in dimineata aceasta am gasit-o tare ofilita...frunzele s-au uscat...chiar si cele de varf....nu stiu cum si de ce,aseara era ok...sper ca isi va reveni!am mai udat-o cu apa...
Aura
 

sicamin

Member
Aura ,poate nu ai udato destul. Eu la a mea (din seminte obtinuta) trebuie sa-i pun tot la 2 zile apa.
 

Aura

Member
off, nu stiu ce sa zic....tot cam asa o ud si eu...
am si eu una mica, mica obtiunta din seminte.Dar aceasta mare ,cu bobocei,am cumparat-o.Nu stiu ce are, in ultimul timp...cam a facut figuri, multe frunze s-au ingalbenit...apoi patania de zilele trecute.... :( frunzele uscate rau au cazut, dar celelalte si-au revenit! :D
cred ca am gresit udand-o in plin soare...
A ta e tare vesela :D
cat de des o uzi pe frunze, mi-ai putea spune?
Aura
 

sicamin

Member
Cand ud planta ii mai dau si pe frunze cu pulverizatorul,dar nu intotdeauna. Unde o tin, are soare doar dimineata.
 

Aura

Member
Asta am observat si eu, ca ii place mai mult umbra.Apoi... nici prea multa apa...eu am pierdut asa vreo 2 mimoze micute.
Multumesc pt raspuns, Sicamin :D
Aura
 

Aura

Member
Kati a avut dreptate. Nu erau bobocei...ci frunzulite. Nu sunt asa dezamagita , sa faca floricele cand o vrea ea, numai sa faca si sa nu mai fie asa fitoasa..
Aura
 

michaela

Active Member
De la toate "mimozele" mele achizitionate de-a lungul anilor am invatat ca: le trebuie un drenaj super si o lumina intensa insa nu soare direct, daca le ating razele soarelui se strang suparate, daca au un substrat cu retentie de apa,, putrezesc extrem de repede, daca nu au o intensitate a luminii suficienta, cresc longiform.... se lungesc si sunt destul de firavele. A... si nu in ultimul rand sa nu le tacane cineva mereu pe frunze sa le stranga fiica-mea numai asta facea :x .
Eu am scos si la exterior pe timpul verii si a mers foarte bine. Fiind o planta anuala.... am renuntat sa o am, nu suport cand se usuca si moare :(
 

Edelweiss

Active Member
Se misca si mie imi place enorm, am pierdut-o acum cativa ani din cauza pisoiului. In schimb, am cumparat de la Gabiuta (multumesc mult!) niste seminte...a incoltit una dar e lunga de 1m si ceva , sta in ghiveci de 1L...si nu e deloc longiforma. Nu o tin in soare desi are intens 4 ore la pranz, soare direct. E foarte rezistenta. Flori face toamna tarziu :wink: cand da bruma.
 

Aura

Member
Si mie imi place tare mult cand isi strange frunzisoarele, dar mi-am interzis sa o mai ating...daca se duce...sa fie de moarte buna...si nu din cauza mea :wink:
Aura
 
Sus