Mimosa

Ion

Member
Am luat din Bulgaria un arbore mic de Albizzia. Cand am ajuns acasa mi-am dat seama ca este de fapt o Mimosa. Are cineva experienta cu... mimozele? Cum se ingrijesc si ce sa astept de la ea? Face si flori?
 

Roxana

Active Member
Ii trebuie multa lumina si chiar soare direct in orele diminetii. Caldura trebuie sa fie moderata. Transplantarea se face rar, doar cand este absolut necesar. Iubind aerul umed, pulverizarea cu apa pe frunze trebuie sa fie facuta regulat. Pamantul poate sa fie de oricare, cu conditia sa fie bine drenat. Udarea se face cand se usuca pamantul.
Inmultirea se face prin seminte cultivate primavara, sau prin butasi obtinuti vara.
Inflorirea se produce vara. Florile sunt mici, de culoare roz pal. Inaltimea poate atinge 80 cm. Frunzele se pliaza cand sunt atinse (si isi revin dupa 1 ora) si noaptea se intampla acelasi fenomen.
Sper sa-ti fie de folos aceste informatii minime. Mimosa nu este o planta pretentioasa, asa ca o sa-i mearga bine respectand aceste conditii.

In cel mai scurt timp o sa incerc sa fac si o fisa a plantei.
 

ste

Member
Nu pot sa ma laud ca am experienta cu mimosa pentru ca am luat-o doar de o luna de la Gradina Botanica din Cluj. I-am schimbat ghiveciul pentru ca era destul de mic si am adaugat turba. Intr-o luna s-a dublat si a inceput sa infloreasca. Are flori roz=mov, ca un bulgaras, si cu toate ca sunt destul de mici si tin doar o zi, sunt foarte simpatice si mai ales multe pentru ca apar la baza fiecarei frunze. Ghiveciul e pus in balcon langa geamul dinspre apus dar bine umbrit de perdele. Sper sa te ajute Ion, succes.
 

Chiquitita

Member
Ciao! Acum o luna am pus la incoltit niste seminte aduse din Bulgaria. Erau intr-o pastaie. La momentul respectiv nu stiam ce copacel este pentru ca era primavara devreme si inca nu avea frunze, dar banuiam a fi Mimosa. Astazi sunt f. tericita ca mi s-a adeverit banuiala. Au aparut frunzulitele si este intr-adevar Mimosa :D
 

Roxana

Active Member
Bravo, Chiquitita. Eu nu am reusit sa obtin Mimosa din seminte. Ai grija ca la iarna sa se bucure de un repaus. Cred ca merita si ea pentru cat s-a straduit :wink:
 

carmenn

Member
eu am avut o mimoza acum in urma cu vreo 5 ani, luata tot din gradina botanica, cluj n...
e foarte sensibila la fluctuatiile de temperatura si la zgomote, sau la atingere...moment in care isi stange toate frunzele si le lasa in jos.
daca o tot streseaza cineva cu inchisul deschisul frunzelor, moare in scurt timp...a mea asa a murit :cry:
 

raduizol

Member
Care e diferenta intre Albizzia si Mimosa?
Eu am in curte un pom plantat si eram convins ca e Albizzia, dar acum m-ati pus pe ganduri.
 

Chiquitita

Member
Ei dragilor, se pare ca in week-end-ul asta am avut parte numai de surprize. Azi dimineata am vazut ca imi rasare si a doua mimozica. :rofl: . O sa fac niste poze sa vedeti si voi micile minuni.
 

calin123

Member
1.sigur semintele din Bulgaria erau de Albizia julibrissin
2. desi se zice ca Mimosa pudica are o cultivare usoara experienta mea este ca nu am reusit sa le tin mai mult de 3 ani , inevitabil gresam in cei 3 ani cu ceva fundamental
 

raduizol

Member
Cred ca ati inteles gresit.
A mea creste mare si frumoasa.
Eu am spus ca a mea nu vrea sa faca flori, dar anul acesta a inceput sa faca 2-3 flori.
 

Aura

Member
am pus si eu zilele trecute, de fapt, cred ca acum vreo saptamana..vreo 2-3 semincioare de mimosa pudica..a rasarit plantuta aceasta...nu stiu cum arata mimosa in fazele ei de inceput..dar eu cred ca e mimosa...am vazut cum a lepadat semincioara..cum a scos capsorul..din semincioara...si totusi..nu seamana cu o feriga..ma gandesc ca e prea mica...

..m-a bucurat tare mult.

Aura
 

Aura

Member
poate or sa rasara! :D ai rabdare cu ele.
eu zic de rabdare..ciune vorbea, nu?
..in ultimul timp..m-am mai controlat ...si cred ca acest lucru a contat f. mult pt plantutele, semincioarele mele.
Aura
 

Aura

Member
M-am convins...mimosa e o planta cu totul speciala...si ca aspect..dar si felul cum se comporta...am citit pe net despre ea mai multe ..si se spune ca este foarte sensibila..ca isi strange fruzele la cea mai mica atingere..sau daca faci zgomot..sau daca pui langa ea...foc, flacara aprinsa..sau daca o sperii..bineinteles ca dupa aceea isi desface frunzele...a mea este f. micuta,dar constat ca e adevarat...e f. f. mica...dar se pare ca ea are obiceiurile acestea inca din "copilarie"..si ca nu trebuie sa ajunga la maturitate ca sa se comporte asa....desi e doar un fir cu doua frunzulite, inca rotunde, si nu asemanatoare cu cele ale ferigii...am vazut-o aseara cum s-a strans cand mi-a scapat un capac de la oala pe jos si a facut zgomot....o iubesc deja! imi e tare draga!are ceva special fata de celalalte...nu iti cere doar apa, ingrasaminte, lumina..ci si atentie...si sentimente...sa nu-i faci mult zgomot, sa n-o privesti urat...sa n-o stresezi cu multe atingeri....o sa am rabdare cu ea.Sper sa fie si ea intelegatoare cu mine.
:D
Aura
 

michaela

Active Member
La mine a decedat! Toti atingeau frunzele sa vada cum se strang :x :x
Acum nu stiu daca asta a fost motivul sau faptul ca a fost prea cald. Am inteles oricum ca este planta anuala?!?!?
 

Edelweiss

Active Member
Da, e anuala.
Ziua isi desface frunzele si noaptea le inchide si le lasa in jos. La o atingere, se misca. Adica isi strange frunzele si le lasa in jos, pri toate, ori numai una ori chiar un singur "ac" din multitudinea din care este alcatuita o frunza. La baza petiolului se afla o "punga" cu lichid care la comanda se elibereaza si sub greutatea frunzei, ea cade...
 
Sus