Miltonia si Miltoniopsis

Teodora

Member
Si ca ultima noutate, Nelly Isler a mea imi face tija noua. A avut trei tije, una s-a dus deja, doua inca mai au flori si iese o a treia.
 

Teodora

Member
Nelly Isler are o tija in crestere pana acum cu doi boboci. Ma ingrijoreaza faptul ca doua frunze au varful ingalbenit. O tin la o fereastra care da spre terasa, am soare de la 12 in sus, dar e filtrat de o perdea plus ca nu da direct afara, ci pe o terasa. in rest, arata perfect.
 

IoanaC

New Member
Nu stiu daca mai citeste cineva aici, dar am si eu o planta noua si cred ca e o Miltonie :) Radacinile mi se pare ca nu sunt deloc ok iar o alta problema e ca pe 2-3 frunze are niste pete transparente oarecum, ca si cum ar fi bolnava...si nu stiu de la ce pot fi. Daca aveti vreo sugestie, astept :)
DSCN1774.JPG DSCN1779.JPG
 

victor

Active Member
Bună, Ioana!:openrose:
Da, planta este o miltonia.
Ai mare grijă, miltonia are rădăcinile extrem de sensibile la umezeală.
Sunt cel mai greu de întreținut, din cauza acestei probleme.
Dacă tot ai scos planta din vas, verifică rădăcinile, pe cele moi le tai, nu rămân decât cele tari la pipăit.
Plantezi planta într-un vas raportat la masa radiculară, nu la cea foliară.
Acest lucru nu este un amănunt oarecare, dacă vasul este prea mare, umezeală va staționa un timp mai îndelungat, suficient cât să ducă la putrezirea rădăcinilor.
Pentru verificarea umezelii, folosește bețisorul de control(am scris un subiect pe această temă)
Substratul să fie format numai din scoarță, drenajul să fie foarte bun.
Substratul trebuie să fie umed înainte de plantare.
Planta să stea ferm în noul vas.
După plantare, nu mai uzi planta 10 zile.
Această specie de orhidee nu se udă ca phalele, deci nu prin cufundare.Se pune puțină apă pe fundul unei farfurioare și se lasă acolo 5 minute, apoi se scurge de apă și se pune la locul ei.Această plantă nu suportă pulverizările pe frunze, de aici acele pete albe.
Miltonia are nevoie de calciu, pe lângă macro elementele NPK.
În cazul plantei tale, care are deficit de rădăcini, se recomandă și Atonik, dar cu o diluție mai slabă, 1ml la 2l de apă, se adugă în apa pentru udat.
Dacă planta nu vegetează, nu mai adăuga nutrienți pe bază de NPk, doar soluția de atonik, la fiecare udare(când bețișorul de control este uscat)
Succes!:openrose:
 

IoanaC

New Member
Cam toate radacinile erau tari, desi maro la culoare. Si printre ele am zarit si unele noi, albe, atat la baza cat si printre cele lungi. Sper sa reusesc sa o salvez si pe asta :) Multumesc mult Victor pentru raspunsul prompt, de la atata cautat pe net incepusem sa am indoieli ca e miltonie, ma gandeam ca e cambrie...pacat ca nu stiu ce fel de flori are :)
 

Alexxxia

Member
Am citit pe net succesul unei doamne cu miltoniopsis si am incercat si eu - avea o plantuta cu 3 bulbi pe care a pus o intr un vas de sticla fara gauri in amestec de scoarta de 1cm cu carbune si perlit in proportii egale plus un pic de muschi rupt f mic. Vas transparent de sticla pe pervaz. Cum uda? pulverizare fina a substratului pana cand se vad picaturi pe peretii vasului pana spre baza. vara zilnic iarna cand nu se mai vede condens pe peretii vasului. vasul cat un pumn mai mare sau cat o cana.

eu nu am avut muschi si nu am pus. de lene eu am pus 2cm de perlit la baza unui ghiveci cu gauri si ud in farfurie apa urca prin capilaritate. nici carbune nu am avut am ramas la 50% scoarta si 50% perlit. sunt gurmande la ingrasamant am observat sau al meu o fi diluat mult deja... substratul face niste depuneri albicioase de saruri si trebuie schimbat anual in cazul meu.
 

Alexxxia

Member
Substratul seamana f mult cu cel al vostru de la inceputul topicului - 70% scoarta si restul perlit. Turba de cocos nu am incercat deoarece unele nu sunt spalate bine si au prea multe saruri. Mi s a recomandat baia cu un fungicid combinat pt miltoniopsis cu radacinile putrede. Am inteles ca multe scapa si se recupereaza dupa 2 sau 3 bai de previc... energ... se gaseste si in Bucuresti de la Bayer.
Ale mele au abia 1 an si as dori daca se poate sa o intreb pe Camik in ce substrat le are pe ale ei si cum le uda iarna. Eu le am udat o data la 10 zile si ma intreb daca nu este putin
 

Camik

Active Member
Le tin in scoarta de pin (de la noi din padure) si le ud rar , o data la 14 zile .Scoarta nu o schimb decat atunci cand nu mai au loc in ghiveci .
 

Alexxxia

Member
Sarbatori fericite Camelia!
Multumesc mult!

Totul nu imi este foarte clar - le uzi prin pulverizarea substratului sau pe sus?
 
Sus