Miltonia si Miltoniopsis

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo superba!
Sincere felicitari pentru ingrijirea ei!
Sa te bucure de acum inainte cu si mai multe flori!
:D
 

CristianG

Well-Known Member
Simonikz a spus:
As dori sa va impartasesc cate ceva legat de miltonia mea si anume bucuria pe care o am acum, cand mi-a inflorit a doua oara in aproximativ un an si jumatate. Prima data cand a inflorit ( dupa ce am cumparat-o cu flori ) anul trecut prin vara, am ramas dezamagita, floricelele erau mici, firave si doar cateva . Eram dezamagita pentru ca eram convinsa ca nu imi va mai inflori niciodata ca atunci cand am cumparat-o. Asa v-am descoperit pe voi, cautand pe internet cum as putea ingriji orhideele. Astfel incat dupa ce am invatat cum sa o ingrijesc si ce ingrasamant sa-i dau ea m-a rasplatit astfel
Superba orhideea....Ma bucur ca la tine infloreste. Am vazut specia asta de multe ori in centrele unde se comercializeaza orhidee. Forma florii si modelul ma lasa fara cuvinte. Este o orhidee gingasa, exotica care bucura multe inimi. Sa ai parte de ea mult timp de acum inainte....Sper, pentru ca in general este fitoasa! :twisted: :D
 

Simonikz

Member
CristianG a spus:
Simonikz a spus:
As dori sa va impartasesc cate ceva legat de miltonia mea si anume bucuria pe care o am acum, cand mi-a inflorit a doua oara in aproximativ un an si jumatate. Prima data cand a inflorit ( dupa ce am cumparat-o cu flori ) anul trecut prin vara, am ramas dezamagita, floricelele erau mici, firave si doar cateva . Eram dezamagita pentru ca eram convinsa ca nu imi va mai inflori niciodata ca atunci cand am cumparat-o. Asa v-am descoperit pe voi, cautand pe internet cum as putea ingriji orhideele. Astfel incat dupa ce am invatat cum sa o ingrijesc si ce ingrasamant sa-i dau ea m-a rasplatit astfel
Superba orhideea....Ma bucur ca la tine infloreste. Am vazut specia asta de multe ori in centrele unde se comercializeaza orhidee. Forma florii si modelul ma lasa fara cuvinte. Este o orhidee gingasa, exotica care bucura multe inimi. Sa ai parte de ea mult timp de acum inainte....Sper, pentru ca in general este fitoasa! :twisted: :D
Multumesc.....intradevar e tare frumoasa, floarea este foarte mare si are 9 floricele :D . Voi avea mare grija de ea , acum ca v-am tot citit sfaturile...... am de la cine invata !
 

CristianG

Well-Known Member
Simonikz a spus:
CristianG a spus:
Simonikz a spus:
As dori sa va impartasesc cate ceva legat de miltonia mea si anume bucuria pe care o am acum, cand mi-a inflorit a doua oara in aproximativ un an si jumatate. Prima data cand a inflorit ( dupa ce am cumparat-o cu flori ) anul trecut prin vara, am ramas dezamagita, floricelele erau mici, firave si doar cateva . Eram dezamagita pentru ca eram convinsa ca nu imi va mai inflori niciodata ca atunci cand am cumparat-o. Asa v-am descoperit pe voi, cautand pe internet cum as putea ingriji orhideele. Astfel incat dupa ce am invatat cum sa o ingrijesc si ce ingrasamant sa-i dau ea m-a rasplatit astfel
Superba orhideea....Ma bucur ca la tine infloreste. Am vazut specia asta de multe ori in centrele unde se comercializeaza orhidee. Forma florii si modelul ma lasa fara cuvinte. Este o orhidee gingasa, exotica care bucura multe inimi. Sa ai parte de ea mult timp de acum inainte....Sper, pentru ca in general este fitoasa! :twisted: :D
Multumesc.....intradevar e tare frumoasa, floarea este foarte mare si are 9 floricele :D . Voi avea mare grija de ea , acum ca v-am tot citit sfaturile...... am de la cine invata !
Sper sa te descurci cu ea mai ales ca nu este printre orhideele usor de crescut. Asa-i ca inca nu i-ai schimbat substratul? De obicei daca ii schimbi substratul, va dura pana va inflori din nou.... :D
 

Simonikz

Member
Substratul l-am schimbat de cand am cumparat-o, acum un an si jumatate.....era inflorita, mi-a fost mila de ea, dar nu a patit nimic, a continuat sa infloreasca pana la ultimul boboc. Dupa care, mi-a mai inflorit la vro 6 luni de cand am luat-o, atunci avea o singura tija cu 4 bobocei si florile erau foarte mici. Am crezut ca nu-mi va mai inflori niciodata la fel ca prima oara cand am cumparata-o. Am inceput sa citesc tot mai multe despre ea si am gasit acest forum unde am invatat cum sa-i administrez ingrasamat si in ce conditii sa o tin . Asa ca, acum are 3 tije pline de bobocei. .
 

CristianG

Well-Known Member
Simonikz a spus:
Substratul l-am schimbat de cand am cumparat-o, acum un an si jumatate.....era inflorita, mi-a fost mila de ea, dar nu a patit nimic, a continuat sa infloreasca pana la ultimul boboc. Dupa care, mi-a mai inflorit la vro 6 luni de cand am luat-o, atunci avea o singura tija cu 4 bobocei si florile erau foarte mici. Am crezut ca nu-mi va mai inflori niciodata la fel ca prima oara cand am cumparata-o. Am inceput sa citesc tot mai multe despre ea si am gasit acest forum unde am invatat cum sa-i administrez ingrasamat si in ce conditii sa o tin . Asa ca, acum are 3 tije pline de bobocei. .
Super! Nu ma asteptam sa progreseze asa de bine. Felicitari! Spune-mi unde sta planta? Ce metode aplici de ii merge asa de bine? :D
 

Simonikz

Member
CristianG a spus:
Simonikz a spus:
Substratul l-am schimbat de cand am cumparat-o, acum un an si jumatate.....era inflorita, mi-a fost mila de ea, dar nu a patit nimic, a continuat sa infloreasca pana la ultimul boboc. Dupa care, mi-a mai inflorit la vro 6 luni de cand am luat-o, atunci avea o singura tija cu 4 bobocei si florile erau foarte mici. Am crezut ca nu-mi va mai inflori niciodata la fel ca prima oara cand am cumparata-o. Am inceput sa citesc tot mai multe despre ea si am gasit acest forum unde am invatat cum sa-i administrez ingrasamat si in ce conditii sa o tin . Asa ca, acum are 3 tije pline de bobocei. .
Super! Nu ma asteptam sa progreseze asa de bine. Felicitari! Spune-mi unde sta planta? Ce metode aplici de ii merge asa de bine? :D
Planta o tin pe pervazul geamului, intr-o incapere unde soarele bate pana in jurul pranzului si nu o deranjez de la locul ei. Cam la trei - patru zile ii completez apa din farfurie si ii administrez ingrasamant saptamanal. Un ingrasamant obisnuit de la " terra san ". Am observat ca de cand am inceput sa le administrez acest ingrasamat toate au inceput sa-mi infloreasca, mai am 6 phale care au tije cu bobocei . Cam atat, nimic mai special :D , sunt doar la inceput !
 

CristianG

Well-Known Member
Simonikz a spus:
CristianG a spus:
Simonikz a spus:
Substratul l-am schimbat de cand am cumparat-o, acum un an si jumatate.....era inflorita, mi-a fost mila de ea, dar nu a patit nimic, a continuat sa infloreasca pana la ultimul boboc. Dupa care, mi-a mai inflorit la vro 6 luni de cand am luat-o, atunci avea o singura tija cu 4 bobocei si florile erau foarte mici. Am crezut ca nu-mi va mai inflori niciodata la fel ca prima oara cand am cumparata-o. Am inceput sa citesc tot mai multe despre ea si am gasit acest forum unde am invatat cum sa-i administrez ingrasamat si in ce conditii sa o tin . Asa ca, acum are 3 tije pline de bobocei. .
Super! Nu ma asteptam sa progreseze asa de bine. Felicitari! Spune-mi unde sta planta? Ce metode aplici de ii merge asa de bine? :D
Planta o tin pe pervazul geamului, intr-o incapere unde soarele bate pana in jurul pranzului si nu o deranjez de la locul ei. Cam la trei - patru zile ii completez apa din farfurie si ii administrez ingrasamant saptamanal. Un ingrasamant obisnuit de la " terra san ". Am observat ca de cand am inceput sa le administrez acest ingrasamat toate au inceput sa-mi infloreasca, mai am 6 phale care au tije cu bobocei . Cam atat, nimic mai special :D , sunt doar la inceput !
Stiu ca in general Miltoniei ii place lumina puternica insa chiar soare direct? Nu-i afecteaza florile? In rest ce sa spun, bravo tie...Te numeri printre putinii oameni care reusesc sa aiba grija de o astfel de orhidee pretentioasa. Poate intr-o zi, o sa imi cumpar si eu o miltonia. Nu de alta, insa am cumparat o singura data si planta nu a supravietuit.... :D
 

Simonikz

Member
CristianG a spus:
Simonikz a spus:
CristianG a spus:
Simonikz a spus:
Substratul l-am schimbat de cand am cumparat-o, acum un an si jumatate.....era inflorita, mi-a fost mila de ea, dar nu a patit nimic, a continuat sa infloreasca pana la ultimul boboc. Dupa care, mi-a mai inflorit la vro 6 luni de cand am luat-o, atunci avea o singura tija cu 4 bobocei si florile erau foarte mici. Am crezut ca nu-mi va mai inflori niciodata la fel ca prima oara cand am cumparata-o. Am inceput sa citesc tot mai multe despre ea si am gasit acest forum unde am invatat cum sa-i administrez ingrasamat si in ce conditii sa o tin . Asa ca, acum are 3 tije pline de bobocei. .
Super! Nu ma asteptam sa progreseze asa de bine. Felicitari! Spune-mi unde sta planta? Ce metode aplici de ii merge asa de bine? :D
Planta o tin pe pervazul geamului, intr-o incapere unde soarele bate pana in jurul pranzului si nu o deranjez de la locul ei. Cam la trei - patru zile ii completez apa din farfurie si ii administrez ingrasamant saptamanal. Un ingrasamant obisnuit de la " terra san ". Am observat ca de cand am inceput sa le administrez acest ingrasamat toate au inceput sa-mi infloreasca, mai am 6 phale care au tije cu bobocei . Cam atat, nimic mai special :D , sunt doar la inceput !
Stiu ca in general Miltoniei ii place lumina puternica insa chiar soare direct? Nu-i afecteaza florile? In rest ce sa spun, bravo tie...Te numeri printre putinii oameni care reusesc sa aiba grija de o astfel de orhidee pretentioasa. Poate intr-o zi, o sa imi cumpar si eu o miltonia. Nu de alta, insa am cumparat o singura data si planta nu a supravietuit.... :D
Da, ai dreptate probabil tine doar de noroc. Soarele nu o afecteaza deloc.
Iti voi da eu din a mea, am vazut ca are un puisor......astept sa se duca florile si o pot desparti.
 

CristianG

Well-Known Member
Simonikz, in niciun caz nu o diviza...Pseudobulbii sunt legati intre ei. Daca o separi, exista riscul sa nu mai infloreasca prea curand. Planta o sa sufere o trauma si nu o sa-i mearga deloc bine o perioada de timp. Multi regreta ca au trebuit sa separe puii de mama. Mai bine o plantezi intr-un ghiveci un pic mai mare decat sa o separi. Tu faci cum vrei, insa acesta este sfatul meu. Astept si parerea altora. Insa..... :D
 

nely

Member
Felicitari Simonikz, este superba :D
Am avut si eu una f. asemanatoare pe la inceputuri...dar nu am reusit sa o pastrez, mai incerc...
 

Kati

Active Member
O ciudatenie in cazul unei Miltonii. Planta mama a facut multi pui, care fiind inca mici, au tije florale! Una are doua, cealalta are una singura. Sunt extrem de subtiri si firave, ceea ce e si normal, data fiind marimea pseudobulbului tanar. Frunzele sunt incretite, desi cu toate eforturile mele de a-i da apa la vreme, tot nu pot nimeri ce-i place plantei. Insa am trecut peste faza in care ma enerva chestia asta, si ma minunez cum de poate inflori un pui :?:
Iata planta intreaga, ca sa puteti vedea marimea puilor:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5496045051762200114
Apoi, unul dintre pui:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5496045042876974098
Si celalalt:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5496045027459734450

Off topic. Mai trebuie sa mentionez, ca ieri discutam cu cineva care colectioneaza orhidee, si care mi-a povestit aceeasi chestie. Un pui de Zygopetalum urmeaza sa-i infloreasca.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
O ciudatenie in cazul unei Miltonii. Planta mama a facut multi pui, care fiind inca mici, au tije florale! Una are doua, cealalta are una singura. Sunt extrem de subtiri si firave, ceea ce e si normal, data fiind marimea pseudobulbului tanar. Frunzele sunt incretite, desi cu toate eforturile mele de a-i da apa la vreme, tot nu pot nimeri ce-i place plantei. Insa am trecut peste faza in care ma enerva chestia asta, si ma minunez cum de poate inflori un pui :?:
Iata planta intreaga, ca sa puteti vedea marimea puilor:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5496045051762200114
Apoi, unul dintre pui:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5496045042876974098
Si celalalt:
http://picasaweb.google.com/fkatalin/Diverse#5496045027459734450

Off topic. Mai trebuie sa mentionez, ca ieri discutam cu cineva care colectioneaza orhidee, si care mi-a povestit aceeasi chestie. Un pui de Zygopetalum urmeaza sa-i infloreasca.
Exista destul de multe specii care nu trebuie sa ajunga la maturitate ca sa infloreasca.La Zygopetalum se intampla des acest lucru.Puii in crestere fac rapid tije.Pe un pui pot sa apara chiar si doua tije. Miltoniile sunt destul de pretentioase.Frunzele se chircesc din cauza ca plantele pot suferi de sete.Uneori chiar si udate, plantele, nu isi revin. De vina ar putea sa fie mediul ambiant care este prea uscat. O alta problema ar fi radacinile - in cazul in care sunt putrezite. Puii din imagini sunt destul de vigurosi. Cred ca o sa infloreasca frumos. Sper!
 

Kati

Active Member
Mediul ambiant la mine este umed. Prea umed. De la ploaia asta multa mucegaiesc si eu in viitorul apropiat :astept: :nu-mi_place:
Plantele o duc foarte bine, iar eu sterg in toata casa mucegaiul fin care ma scoate din sarite in fiecare an ploios. Si mai stam si sub Tampa - iti dai seama, ca nu avem cum sa avem casa uscata, doar iarna :cry:
Radacinile Miltoniei nu par putrezite, si din moment ce din 2 pseudobulbi batrani s-au format 4 pseudobulbi noi... eu zic ca nu le merge foarte prost. Dupa cate am vazut pe fiecare tija vor fi 2 floricele.
 

CristianG

Well-Known Member
Kati a spus:
Mediul ambiant la mine este umed. Prea umed. De la ploaia asta multa mucegaiesc si eu in viitorul apropiat :astept: :nu-mi_place:
Plantele o duc foarte bine, iar eu sterg in toata casa mucegaiul fin care ma scoate din sarite in fiecare an ploios. Si mai stam si sub Tampa - iti dai seama, ca nu avem cum sa avem casa uscata, doar iarna :cry:
Radacinile Miltoniei nu par putrezite, si din moment ce din 2 psbulbi batrani s-au format 4 psbulbi noi... eu zic ca nu le merge foarte prost. Dupa cate am vazut pe fiecare tija vor fi 2 floricele.
Planta pare ok, insa tot nu se simte foarte bine....Pe fiecare tija doar 2 floricele? Destul de putine.....Inseamna ca ceva nu-i place...Lasa ca nu conteaza! Important este ca iti infloreste... :wink: :D
 

Kati

Active Member
Normal ca sunt putini boboci, daca si pseudobulbii tineri sunt atat de mici inca. Nici nu ar trebui sa infloreasca la varsta lor frageda :)
Eu zic ca din contra, le merge foarte bine din moment ce, cu tot cu frunzele incretite, vor sa infloreasca.
 
Sus