Miltonia si Miltoniopsis

D

dyayzh

Guest
Una e galbena...uite poza



Cealalta azi - miine infloreste :wink:
 

ena

Member
Ce sanse am sa salvez patru miltonii aproape moarte pe care le-am luat la 2lei/buc din mila? A mai incercat cineva? Sunt sanse?
 

IRINA2714

Member
depinde cat de moarte sunt
oricum sfatul meu e sa scoti din ghivece sa cureti, le pui in substrat nou si nu le uzi o perioada buna
eu am luat la reducere de la praktiker 2 la pretul uneia si acum avem tija florala.
e drept ca aveau radacinile pline de apa, multe erau deja terminate si am gasit o multime de burete in ghiveci, dar am reusit pana la urma.inaintea astora am pierdut si eu cateva din acelasi motiv
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Irina sa le urmaresti anul viitor in aceeasi perioada. La mine cele recuperate anul trecut au intrat in colaps si duse au fost. :(
 

marean

Active Member
Eu am o miltonie la recuperare de vreo 2 luni.
Am pus-o in cocos si perlit , intr-un ghiveci putin adanc , si pana acuma face binisor,inca nu are radacini,dar formeaza un psbulb nou :wink: .
Incercarea moarte n-are !
 

ena

Member
Eu oricum incerc. Complet moarte nu sunt dar nici vii...si toate au un bulb nou care ar fi crescut daca le ingrijeau la magazin. Le-am curatat radacinile care erau pus in scoarta, burete si muschi dar si intr-un ghivecel de turba (asa cum sunt acelea pentru rasaduri) si le-am pus in substrat nou, acum depinde de ele. Daca vor sa traisca eu le-am dat o sansa, daca nu... dar sper sa aiba dragoste de viata.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Irina, felicitari! Tare mi-e drag de plantele care ajung sa reinfloresca dupa ce le cumperi din magazin, mai ales de orhideele astea mai "fitoase"
 

mena

Member
Citesc ca si voi aveti probleme cu miltoniile. Am si eu una care-mi da ceva bataie de cap. Cand am cumparat-o, primul lucru care l-am facut a fost sa-i curat radacinile de chestiile alea buretoase care ii tin umezeala multa la radacini (operatiunea am facut-o dupa ce s-au trecut toate florile) Asa arata
Dupa ce i-au trecut florile si i-am facut mutarea in substrat bun arata mult mai bine. Dupa vreo cateva saptamani era asa iar in substrat se vedea si un pseudobulb
Frunzele au inceput sa aiba niste pete , bobocii la fel iar acum i s-au ofilit toti bobocii si arata f rau...parca sufera de sete..desi substratul este umed. Nu mai stiu ce sa fac cu ea. O sa incerc sa ii fac o poza acum ca sa o vedeti ce amarat este.
Ceva idei de resuscitare?
Va multumesc...
:*
 

mena

Member
Nu mai este udata de vreo 10 zile....La cat timp ar trebui sa o ud? Am impresia ca substratul nu se usuca deloc. :eek:f: Am si betisorul "de control" infipt in substrat si tot nu reusesc sa-i dau de cap....
Daca ar fi sa o ud atunci cand substratul nu mai este umed ar trebui sa fie o data pe luna...ceeea ce mi se pare foarte putin.... :(
 

marean

Active Member
Mena,despre ce substrat e vorba ? Imi pare ca e scoarta pura,asa este ?
Dupa ce ai transplantat plantuta,nu trebuia udata timp de vreo 2 saptamani,pt ca radacinile fiind ranite exista pericolul putrezirii lor.
Observ ca e in ghiveci transparent...radacinile se vad albe,cu varf verzui,sau sunt maron ?
Banuiesc ca radacinile sunt putrezite , planta chiar moare de sete pt ca neavand radacini care sa o hraneasca,nu mai pote 'bea ' apa ...
Nu e grav,eu am una pusa in cocos si vad ca are un nou psbulb cu radacina in crestere , planta isi poate reveni cu putina grija.
Astept mai multe informatii de la tine :wink: .
 

mena

Member
Am pus planta in scoarta si putin cocos. Atunci cand am transplantat-o avea radacinele mai mult putrezite(le-am curatat pe toate). Acum cand citesc ce-mi spui, e posibil sa fi gresit la udare...adica am udat-o mai devreme de 2 saptamani asa cum erau sfaturile voastre aici. La inceput se vedeau radacini noi, albe, care se formau. Dupa un timp au inceput sa se innegreasca. Acum nu mai sunt radacini albe...toate s-au inchis la culoare.... :(
Sfatuieste-ma ce sa fac????Mi-ar parea rau sa o pierd, mai ales ca am vazut-o inflorita si mi-a palcut la nebunie...si este si foarte parfumata.... :D
 
Sus