Mijloace de transport pentru expedierea orhideelor

sarselia

Active Member
Moderator
Caramell ti se multumeste mult mult mult pentru Vanda!
:* :* :* :* :* :* :* :* :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug: :hug:

Am sarit intr-un picior la auzirea vestii!
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cu multa placere, Sarselia :D :hug:

De fapt abia acum incepe marea problema: cum o sa ajunga vanda la tine... :rofl:
Daca este cineva care ne poate da sugestii despre cum am putea trimite o vanda de la Bucuresti la Arad, ne-ar fi de mare ajutor :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc mult!
acuma sa vedem cand si cum vom face sa ajunga la mine.deocamdata vremea nu ne lasa asa ca mai asteptam si trebuie sa vedem cum sa fie trimisa.
daca aveti idei le asteptam cu drag!
 
Ma bag si eu ca musca... Avand in vedere ca socrii mei nu locuiesc in Bucuresti, am practicat cu succes metoda expedierii cu conductorul de locomotiva. Se procedeaza astfel: expeditorul merge la gara, localizeaza trenul care urmeaza sa plece in directia dorita si merge direct la locomotiva, la conductor, care cu siguranta are multe pachete de livrat. Pe pachet se scrie numele si adresa destinatarului si eventual un nr. de telefon. Conductorului i se da o recompensa (nu stiu, 10, 20 ron) iar el face treaba. Destinatarul asteapta trenul, merge la conductor si spune cum se numeste. adresa, etc, ia pachetul si pleca topaind cu vanda acasa. Avantajul este ca in cabina e cald, lucru esential pe vremea asta... Eu am primit asa orhidee de la Timisoara si nu am avut nici o problema. Cu banii rezolvati voi cumva. Bafta!
 

giulia

Member
atentie , din cate stiu eu nici mecanicul trenului si nici conductorul - cel care controleaza bile , nu merg pe un traseu asa de lung pana la destinatie , se schimba pe la craiova sau brasov - depinde pe unde merge trenul la arad .eu as pune-o cu vaza cu tot intepenita intre bucati de scartaietoare , cu posta romana .
 

Simonilela

Member
Hop si eu cu intrebari...Dar daca trimitem prin posta, avem garantia ca nu se va rasturna cutia si nu va ajunge biata floare ferfenita la destinatie? Parca mai buna pare ideea cu trenul. Cu un microbuz/autocar ar mai fi o varianta, dar nu stiu daca exista curse Buc-Arad.
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumim de sugestie Greenfingers. Ar fi fost o solutie convenabila si rapida.
Dar Giulia are dreptate, ultima oara cand am fost la Arad cu trenul sigur s-a schimbat controlorul si cred ca si mecanicul trenului... :gandit:
 

alfa

Active Member
La vagoanele cuseta si de dormit e controlor separat, care nu se schimba pe traseu. Doarme si el in vagon!! Stiu asta sigur, cel putin la trenul spre Baia Mare e valabil.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Wow fetelor!
Multumim mult de sfaturi!
nici eu nu stiu daca nu cumva la o distanta asa de mare nu se schimba controlorii si mecanicii pe drum.
:(
ar mai fi varianta unui curierat.
acum mi-a venit ideea!
tot la caldura ar fi ca ar merge cu masina si poate poate ar fi mai atenti decat cei de la Posta Romana.
voi ce ziceti?
 
Din pacate, eu am avut experiente foarte neplacute cu Cargus si cu Fan Curier, in sensul ca manipuleaza pachetele foarte neatent, in ciuda tarifului extrem de piperat si a mentiunii "Fragil". Singura diferenta fata de Posta Romana e pretul muuuuult mai mare si perioada de livrare muuuuult mai mica. Am primit plante rupte prin curier, asa ca, poate ca ar merita o intrebare la un mecanic de locomotiva. Ce sa-i faci, am idei putine, dar fixe...(lol)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Greenfingers stai linistita ca ne bucura ajutorul tau tare tare mult!
oricum mai asteptam un pic sau vedem ce zice si Caramell ca momentan e tare rece si poate prindem cateva zile mai calduroase si atunci sa vedem cum facem.
legat de curierat ai dreptate ca nici ei nu sunt mai finuti cu coletele fata de Posta Romana.
eu una nu am avut nicio problema cu Posta si am primit o gramada de colete cu flori.
toate au ajuns intacte si fara macar vreo frunza rupta.
acuma oricum depinde mult si de cum este ambalata planta ca pana la urma cu orice ai trimite-o daca nu are minimul de ambalaj ajunge rau.
Dar inca nu stim cum sa facem!
:(
 

CristianG

Well-Known Member
Ideea este ca Vanda este greu de manipulat pe vremea asta.In zilele urmatoare o sa fie chiar ger.Cum poti trimite o Vanda prin posta stiind ca nu este intr-un ghiveci? O impachetezi cu tot cu vaza? Si daca se sparge vasul in cele din urma? Eu zic sa mergi personal sa o iei.Eventual o mica plimbare cu trenul.... :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mersi Cristian de sfaturi dar din pacate avand un bebe si stand cu el acasa imi e imposibil sa ma duc dupa ea ca daca as fi putut dadeam eu iama prin florariile din Bucuresti dar asa...
I-am spui lui Caramell sa o trimita cand va fi fara vaza pentru ca exista pericolul mare ca aceasta sa se sparga si oricum am vaza pentru ea.
Ideea e sa mai asteptam un pic pentru ca e frig rau pe afara si mi-e groaza sa nu pateasca nimic.
Hmmm tare nasol mi-am gasit si eu momentul cu sarmana Vanda dar o iubesc si sunt convinsa ca la oricine altcineva ar fi fot i-ar merge de mii de ori mai bine decat intr-un magazin.
:D
 
Sus