migdalul

ghia_don

Active Member
Am citeva migdale( fructe) pe care as vrea sa le plantez. Cind si cum trebuie sa fac asta? Migdalele sint cu tot cu coaja aceea tare, trebuie sa o sparg mai intii? Astept sfaturi de la cunoscatori :wink:
 

sicamin

Member
Eu am pus intai in apa (cu tot cu coaja) si am tinut samburii 24 ore,apoi i-am plantat. Au iesit dupa vreo 2 luni numai 2 din 5 . Acestia au crescut destul de repede dar am pus ingrasamint (aveau 6 frunzulite) si au murit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Logica si NU cunoasterea imi spune ca daca piersicul,caisul,etc....ies din simburele cu "coaja groasa",dece nu ar iesi si un migdal?
Incearca si ne spui si noua peste citeva luni :rofl:
 

ste

Member
Ies foarte usor puii de migdal chiar si din coaja aceea foarte groasa, dar nu acum. Toamna tarziu planteaza cativa samburi cu spatiu intre ei, acoperiti cu un strat subtire de pamant si eventual un strat de frunze, in caz ca e foarte ger. In primavara, daca samburii sunt de calitate, vor incolti toti. Asa se intampla in jurul migdalului meu cu samburii pe care am uitat sa-i culeg. Nu puneti ingrasaminte, migdalul se descurca bine in solul sarac.
 

carmenn

Member
stie cineva cum arata frunzele de migdal, maiales dc sunt foarte mici?
ca mie imi iese ceva din ghiveciul in care am plantat in iunie un sambure de migdal...oare sa am asa mult noroc sa apara in sfarsit?
 

carmenn

Member
migdal nu are nimeni sa-mi explice cate putin cum arata frunzele cand sunt mici ?
ca mie plantuta imi tot creste, are vreo 3 frunzulite, sper ca nu-i ceva buruiana... :?
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ca niste sabiute mititele..........Vezi ca sunt niste poze pe undeva.Cred ca la palmieri..................
 

mihai_c

Member
Confunzi migdalul cu curmalul... :giggle:

Chiar azi vorbeam de migdale, am dat 16 lei pe 300g pentru o prajitura si ma gandeam ca un migdal ar fi tare bun. O sa incerc si eu sa prind din samburi...

Gabiuta a spus:
Ca niste sabiute mititele..........Vezi ca sunt niste poze pe undeva.Cred ca la palmieri..................
 

ste

Member
Da Corina, eu ti-am trimis migdalul, nu-ti face griji ca le cad frunzele repede, si ai mei au inceput sa se scuture de la inceputul lui septembrie. Cu intrarea in vegetatie, nu stiu... dar poate ar fi bine ca macar puiul sa-l replantezi in cel mai insorit loc din gradina.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Da Mihai .....asa este!Scuze.Nici macar la gust nu se aseamana :evil: Cind imi va creste si mie migdalul atunci sigur nu le voi mai confunda :wink:
 

geamby69

New Member
buna!

Sunt nou pe forum... m-am facut membru special ca sa aflu despre migdali cat mai multe, pentru ca nu am gasit prea multe informatii... Daca un migdal are fructe,eu daca rup o ramura, imi va prinde sa-mi fac un pomisor in ghivechi sau trebuie sa astept pana in primavara? Multumesc anticipat !
 

sicamin

Member
Nu cred ca migdalul se poate inmulti din lastari.
Eu am pus in pamant in toamna 4 samburi de migdal din care au rasarit doar doi puiuti. Au deja 40 cm. Am sa fac zilele astea o poza sa vezi cum sant.
 

DIANA7

Member
Sunt si eu amatoare de migdal. Am cumparat acum cativa ani, din Bucuresti, ceea ce s-a dovedit a fi nu migdal, ci.... un piersic!!!!!!
Vreau sa cumpar cateva migdale bume de semanat. Are cineva?
 

geamby69

New Member
Pai eu stiu un migdal,e mare,face si fructe multe,poate o sa adun,dar inca nu sunt facute,cand se fac ca sunt mici si daca apuc sa adun(nu mi-o ia nimeni inainte) poate va trimit,presupun ca se prind,asta nush sa va zic,eu o sa incerc si o sa vad.
 
eu am avut un migdal, creste cat un prun,
am primit niste migdale dulci din zona breaza-istrita buzau , toamna le-am pus in 2 ghivece mari de 5 l cate 5 samburi , peste iarna le-am tinut pe balcon (inchis) le-am udat sa fie pamantul reavan si in primavara au rasarit 8 , cand s-au facut de 20 cm i-am replicat in alte ghivece de 2 l, cate 2 distantati ,pana in toamna am ramas cu 6 de inaltime 50-60 cm peste iarna i-am tinut din nou pe balcon in primavara urmatoare au infrunzit 4 ,i-am plantat la vaslui- prin mai- intr-un loc insorit, pana in toamna au crescut cam de 1,5 m, in anul urmator prin vara 2 i-a mancat un cal al vecinului si am ramas cu 2 , au crescut mari au rodit cand aveau vre-o 10 ani un cumnat a taiat tot ce nu era a lu' tac-su- acum asta e - nu am pus niciodata ingrasamint , cat au fost mici le-am turnat cate o galeata cu apa la 2 saptamani -vara
 

DIANA7

Member
geamby69 a spus:
Pai eu stiu un migdal,e mare,face si fructe multe,poate o sa adun,dar inca nu sunt facute,cand se fac ca sunt mici si daca apuc sa adun(nu mi-o ia nimeni inainte) poate va trimit,presupun ca se prind,asta nush sa va zic,eu o sa incerc si o sa vad.
Ar fi excelent! multumesc!!!!
si... sunt Diana
 
Sus