migdalul

narcisab

Member
am si eu o intrebare despre migdali - o prietena foarte buna isi doreste, dar a inteles ca trebuie sa se polenizeze incrucisat - adica sa isi cumpere unul de gen feminin si unul masculin? ca din ceea ce am citit eu pe aici nu rezulta asta.
multumesc
 

iraira

Member
buna,
eu sunt noua pe forum...am si eu 10 samburi de migdal, dar nu am stiut ca trebuiau pusi asta toamna...daca ii plantez acum in ghivezi si la toamna ii pun in gradina, are ceva?sau sa astept pana la toamna?
si am auzit ca migdalii din samburi sunt salbatici, cu fructe mai mici...se altoiesc pe port altoi de prun...
am mai auzit ca florile sunt superbe, dar miros foarte urat...si trebuie sa ai grija de ei..altfel invadeaza gradina si nu mai scapi :D

va pup si astept raspunsurile voastre
 

tranda09

Member
In 2007 in toamna am cumparat de la Practiker Brasov un migdal pe care l-am plantat la munte. In timpul iernii l-am infasurat cu tesatura speciala de la Hornbach si in primavara i-au dat frunzele. A crescut foarte frumos dar nu a inflorit. Trebuie sa mai sadesc inca unul pentru polenizare?
 

Fleur

Active Member
Nu este nevoie de inca un migdal ca sa infloreasca si sa fructifice. Eu am numai unul si face o multime de flori dar fructe mai putine :)
 

geamby69

New Member
Buna!

Eu din cate stiu,trebuie sa faci polenizarea de la o floare la alta,puteti face asta cu un betisor de urechi,cu betisorul,luati usor de la o floare,dati pe alta si tot asa. Eu mi-am pus o ciusca in ghiveci,a facut multe flori si o singura ciusca, iar dupa cateva luni, am aflat si eu de ce.Acum nu stiu sigur daca asa e si la migdal.
 

Fleur

Active Member
Cum migdalul creste in gradina, il polenizeaza albinele care sunt roi pe el. Polenizarea cu betisorul se aplica plantelor care stau in interior si nu intra la ele albinele.
 

andreiacamelia

Active Member
Intrebare

As avea o intrebare;Trebuie neaparat samburele de migdal sa fie cu coaja aceea pe el? Eu am cumparat samburi de migdale crude, dar din pacate au mucegait toate pe care le-am pus in pamant. Ma puteti ajuta?
 
A

Anonymous

Guest
Re: Intrebare

io am prins migdal din migdala
are cam 9 ani,si vreo 4 metri inaltzime
a inflorit in ultimi 3 ani dar nu a rodit(inca,sper io)
pt companie i-am mai cumparat inca un migdal altoit
frunzele sunt ca la piersic,florile tot ca la piersic,doar ca sunt mai mult albe
io n-am auzit,vazut sau mirosit florile vreunui pom fructifer si sa miroasa urat.
ma refer aici la caisi,meri,peri,gutui,piersici,visini,ciresi,porumbe,
corcodusi,pruni sa miroase urat.......dar ma rog
 

andreiacamelia

Active Member
Nu e vorba de mirosit urat!
Am intrebat de coaja tare a migdalei. EU am doar samburele crud spart, deci fara coaja. Pe astia i-am pus in pamant si au mucegait.
 
A

Anonymous

Guest
ca sa prinzi vreun copac din sambure ,il lasi cu samburele intreg
daca ai pus doar miez in pamant n-au nici o sansa
n-ai vazut cum ies corcodushii singuri?
acu se gasesc samburi de migdala IN COAJA ,cumpara d-aia si pune in pamant in gradina si o sa ai la pimavara pui de migdali...ii recunosti ca seamana cu pui de piersic
 

diana999

Active Member
de unde as putea si eu sa cumpar samburi de migal ? am cautat si nu am gasit.poate nu am cautat unde trebuie. :D
 

diana999

Active Member
primul migdal din seminte:
semintele le-am pus prin februarie, in pamant universal si le-am acoperit cu folie transparenta. bine ca nu le-am aruncat pentru ca nu le-am mai dat nicio sansa.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Am la frigider de vreo luna si un pic cativa samburi de migdal inveliti in servetele ude in punga de plastic.Iata azi ce am descoperit:


sper sa si scot macar 2 migdali din ei.2 rasariti,2 gata sa le crape coaja si restul....Dzeu cu mila :p
daca ii mai tineam mult mucegaiau rau.
 
Sus