Migdal - Prunus dulcis

danero2004

Well-Known Member
Moderator
bine nu ziceam ca ii mananci maine , dar la mine caisul inca nu si a scuturat macar floarea :| :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Migdalii de prin curte , asta din poza e din seminte , ma temeam ca nu se va sincroniza cu cel altoit caci nu s-au prea intalnit in inflorire dar ..... cred ca polenizarea fie a fost pe "auto" fie a fost facuta cu ajutorul caisului din preajma

 

maxie

Member
danero2004 a spus:
Migdalii de prin curte , asta din poza e din seminte , ma temeam ca nu se va sincroniza cu cel altoit caci nu s-au prea intalnit in inflorire dar ..... cred ca polenizarea fie a fost pe "auto" fie a fost facuta cu ajutorul caisului din preajma



1.Cati ani are migdalul din poza ? As vrea sa stiu dupa cati ani face primele fructe.
2. Pentru ca inca nu am vazut un migdal ( copac ) in realitate ( doar in poze ), as vrea sa stiu cat de mare se face pomul? Fac planuri pentru la toamna.....
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Migdalii de prin curte , asta din poza e din seminte , ma temeam ca nu se va sincroniza cu cel altoit caci nu s-au prea intalnit in inflorire dar ..... cred ca polenizarea fie a fost pe "auto" fie a fost facuta cu ajutorul caisului din preajma
Raman la parerea ca migdalul este autopolenizator,de obicei se planteaza cate doi sa fie productia mai mare!Migdalul este de la mine?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Maxie , am si altoit dar cum unul murise am mai luat doi de la Happy , si cel de la Happy si cel de la mine sunt purtatori de fructe dar cred ca cel de la Happy fie a fost polenizat de caisul de langa el fie de el insusi

Ciudat e ca desi la cais fructele sunt deja de marimea unui ou de prepelita la migdal merg pe repede-incet

Cel din poza e cel altoit , fructele sunt ceva mai mari , copacul insa e altoit pe migdal din samanta si are port mediu si nu viguros
 

ghia_don

Active Member
La mine, n-a polenizat nimeni nici o floricea la migdal :cry: E drept ca n-am pe aproape vreun cais sau altceva care sa ajute..oare trebuie??
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
inseamna ca la mine caisul a polenizat pe cel din seminte ca ala altoit a inflorit cand se treceau florile de la celalalt
 

maxie

Member
danero2004 a spus:
daca aveam mai mult de 8 fructe te serveam cu mare placere asa ca doar de degustat iti pot da :)
Din poze pareau mai harnici :)
Multumesc pentru info.
Cred ca si la migdali e valabila regula: sa se planteze mai multe soiuri de pomi din aceeasi specie fructifera ( intr-o anumita zona),pentru polenizare,respectiv cresterea/potentarea productiei.
Dar tot nu am inteles,cresc asa cam ca piersicii/ caisii de mari?
La cine ma abonez si eu pentru cumparat cativa pui de migdali la toamna ?
Oare Happy o mai avea ?
 

Neriya

Member
eu am cumparat azi un migdal, soiul supernova, autofertil. Inca nu l-am plantat, maine vreau sa-l pun.
 
Sus