Migdal - Prunus dulcis

tranda09

Member
Am cumparat un migdal acum 3 ani, a crescut mare, dar nu a inflorit niciodata.Iernile trecute l-am protejat impotriva frigului, iarna aceasta nu am mai facut-o.Am avut si plantute de migdal iesite din samburi aruncati pe pamant, dar nu au rezistat mult.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu am cumparat de la Viragrios si de la Happy si din cei de la Viragrios unu nu a facut frunze la venirea primaverii iar celelalt s-a chinuit f tare ,... nu recomand

Si apoi am luat de la happy care in toamna aratau f bine sper sa si produca candva ceva , oricum iti trebuie minim 2
 

sicamin

Member
Migdalii mei au inflorit deja. Nu au multe flori dar fiecare a facut cateva ,asa ca poate voi vedea si fructe anul asta.
 

happy

Well-Known Member
sicamin a spus:
Migdalii mei au inflorit deja. Nu au multe flori dar fiecare a facut cateva ,asa ca poate voi vedea si fructe anul asta.
La tine Sica este mult mai cald!Ce bine o fi! :D Mie nici forsytia nu a inflorit si as avea nevoie pentru albinele care le-am achizitionat azi! :wink:
 

AMNERIS_02

Member
am un singur migdal, face fructe de 3 ani. de fapt a facut in al doilea an de la plantare, nu multe, dar suficient cat sa imi faca o bucurie
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
hello

cine stie cand ar trebui sa infloreasca un migdal ? Impreuna cu caisul sau dupa/inainte ?

mersi
 

anknic

Active Member
lasa ca ma uit maine la vecinu' la cais.

LE: daca imi pasa mie de plante cand avea bunica mea gradina...stiam sa iti raspund...ca ea avea de toate :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am auzit ceva pe la tv ca din cauza gerului...bla bla bla

acum e ciudat ca anul trecut au rodit bine dar


1. caisii au fost foarte tarzii ( oricum mai bine mai tarziu decat niciodata)

2 piersicii sunt de 3 tipuri , un nectarin din seminte , unu plat , si 3 normali si toti au deja muguri mari si nimic flori

Bobocii de flori par a fi pe ici colo dar nimic floricele.

s-o fi schimbat vremea de inflorit (asta in ipoteza optimista)
 

anknic

Active Member
mie anul trecut mi-a inghetat un migdal si a dat mai de jos...chiar eram curiosi ce flori face anul asta si...a facut flori la fel ca celalalt (la mine migdalii sunt altoiti, luati de la cineva)

piersic am din ala cumva comun (adica face piersici, nu mari, da' gustoase) si vecinul are tot din ala. da' cais nu am, da' are vecinul).

per total am invatat si eu din gradina bunicii ca piersic nu trebe "fitos"(mai tin minte ca la 5-6 ani bunica mea reinoia piersicul fitos-adica ala de dadea fructele pe care le gasim prin supermarketuri acum, da' avea si din ala mai "taranesc" care nu avea treaba prea multa cu stropiri si boli), da' migdalul ei (altoit) nu era deloc fitos(era si zona propice migdalilor), da' trebe sa ma plimb pe la mosia veche in primavara asta va vad ce a mai rezistat din ce adunase bunica mea...
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dane, eu zic ca sezonul e intarziat anul acesta, la mine abia au dezmugurit prunii, nu este nici un pom inflorit inca...a fost iarna grea si a fost frig rau pana tarziu in primavara, eu cred ca acesta e motivul
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Da , dar aici e buba , de ce frunzele la piersic sunt mai mari ca anul trecut ,

acum 1 an aveam frunze de 2 cm si muguri plini , acum am de 5 cm si niciun mugure umflat a promisiune :|
 

anknic

Active Member
ordinea la mine a fost:

corcodus
migdal
prun
cais
piersic

mi-a zis-o azi tata (si cu ocazia asta am aflat ca am si cais in gradina :) )
 
Sus