Micsunele,Sangele voinicului,Nalbe(cu flori ca de Hibiscus)

thea

Member
Mi-am luat seminte din aceste frumoase flori de gradina si nu stiu cum se cultiva plantele astea bianuale, :cry: !
Am citit recomandarile de pe plicuri,dar parca mi-as dori niste sfaturi in plus de la cineva care le-a obtinut asa frumoase cum sunt in poze!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Thea, nu te agita ca nu-i mare scofala! :D Le semeni, le repici si pe urma le plantezi la locul definitiv! :D Nalbele - la ce te referi, Alcea rosea? Alea le poti semana direct in gradina daca vrei, poti sa inmoi semintele inainte. Ca sa se dezvolte si sa infloreasca bine le trebuie un loc in plin soare. Sangele voinicului a inflorit la mine in anul semanarii, dar e drept ca le-am semanat devreme...asta daca vorbim despre acelasi planta :?
 

thea

Member
Multumesc Claude de incurajare!
Este vorba de Alcea rosea la Nalbe si de Lathyrus odoratus la Sangele voinicului;acesta ultimul mentionat,daca il seman acum crezi ca este vremea potrivita?
Sicera sa fiu nu prea inteleg recomandarile de pe plic.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
thea a spus:
Multumesc Claude de incurajare!
Este vorba de Alcea rosea la Nalbe si de Lathyrus odoratus la Sangele voinicului;acesta ultimul mentionat,daca il seman acum crezi ca este vremea potrivita?
Sicera sa fiu nu prea inteleg recomandarile de pe plic.
Nalbele seamana+le cum am spus, la locul definitiv, ca sa nu te mai complici cu mutatul. Sangele voinicului eu l-am semanat in aprilie si mi-a inflorit in acelasi an. Din cate imi amintesc, ca am plantat doar in acel an, e planta anuala, nu bienala. Eu am renuntat la el pentru ca nu m-a impresionat prea tare si, in plus, eu nu ma mai obosesc sa seman plante enuale, le cumpar gata crescute de altii! :wink: :)
 
Sus