Mici acarieni in solul plantelor

RoxanaAntochi

New Member
Buna! Imi puteti recomanda, va rog, ce pot face pentru a scapa de insectele astea din sol? Nu stiu daca sunt acarieni, dar asta mi se pare cel mai apropiat de ce ar putea fi la cautare pe google. Am plantat niste busuioc si rosii cherry de apartament si de vreo saptamana au aparut si au infestat solul. Rosiile erau bine inainte de asta, cresc mai greu (nu prea avem multa lumina, posibil si solul sa nu fi fost cel mai potrivit - pamant universal). Acum, frunzele la rosii se usuca. Nu ies de pe sol pe plante, i-am observat doar acolo, uneori nu se misca, daca lovesc putin ghiveciul incep sa se agite. La rosii sunt cam peste tot in sol.

Am gasit pe un site de gradinarit ca scortisoara si ceaiul de musetel nu sunt toxice pt plante, dar daca faci un tratament ce vreo 2 saptamani posibil sa scapi de insectele astea. Nu stiu, am aplicat doar o data, poate am gresit, nu a facut nicio diferenta.

Multumesc pentru ajutor,

Roxana
 

Atașamente

Ovidiu1111

New Member
Salutare!
Din experienta mea, nu prea poti scapa de acele mici insecte...
Schimbarea pamantului nu ajuta. Cu scortisoara am incercat eu si am vazut ca nu functioneaza.

Am observat ca ele dispar doar daca uzi plantele mai rar (practic aproape dupa ce solul este aproape uscat).

Ovidiu
 

crysty

Active Member
Cred ca cu o fiola de Calypso (sau Movento) si un plic de Nissorun o sa faceti curatenie in insecte.
Intrebati si la fitofarmacie de tratamentul asta . Le combinati/dizolvati in 5 litri de apa si stropiti o data pe saptamana ,timp de 3 saptamani. Plantele si solul.
Calypso (sau Movento) ar trebui sa va scape de musculitele alea de pe sol si Nissorunul este bun pentru paianjenii microscopici care au aparut odata cu venirea caldurii si fac intepaturi in stil barbar pe frunze si le ingalbenesc.
Din cauza ca plantele sunt prea mici exista un risc de fitotoxicitate, adica sa va moara din rasaduri, dar cine nu risca nu castiga. Eventual stropiti doar de 2 ori nu de 3 ori.
E posibil ca sa fie nevoie de acest tratament si mai tarziu in cursul verii.
Calypso este un insecticid sistemic bun dar nu consumati nimic de la plante decat dupa o pauza de la stropit de cel putin 7-14 zile adica cand va pregatiti sa recoltati nu mai stropiti .
Musculitele alea topaitoare dispar cand se usuca solul, are dreptate Ovidiu11111 . Scoateti ghivecele afara la aer , eventual la geamul deschis pe pervaz. Asa sigur nici nu va mor plantele din cauza lipsei de aer proaspat. Totusi mai tarziu e posibil sa fie nevoie de tratament macar cu Nissorun , o sa vedeti cu lupa pe frunze multe intepaturi mici si decolorate facute de paianjenul rosu.
 
Ultima editare:
Sus