Mi s-a imbolnavit bonsaiul?

OhliviaS

New Member
Hello tuturor,
Astazi am observat ceva in neregula cu bonsaiul. Dupa cum se poate vedea in poze, au aparut ca iun fel de pudra alba pe radacina si pe pietrele din ghiveci. A aparut de max 2 zile, bonsaiul nu a fost mutat de luni de zile, ii prieste foarte bine acolo unde, a crescut, a inverzit. Stie cineva de la ce poate fi si care ar fi solutiile?
Credeti ca are vreo legatura cu temperatura de afara? El este pe un balcon inchis de ceva vreme, dar anul trecut in anotimpul rece era in bucatarie. L-am mutat aici pentru ca ii merge mult mai bine, cel putin cand e cald afara.

Multumesc si sper sa puteti sa ma ajutati.
 

Atașamente

crysty

Active Member
este probabil atac de puricele melifer sau de paduchele lanos. Numai daunatorii astia inlesnesc aparitia unui puf alb in mod aleatoriu pe planta si pe orice in jurul plantei.
Pozele nu sunt chiar asa de relevante, cautati cu atentie pe planta si sub frunze sa vedeti daca planta are daunatori.

Edit : Daca se constata ca aveti daunatori pe planta si anume paduchele lanos atunci mergeti la fitofarmacie sa cumparati Calypso si Nissorun. Nisorunul nu se impune in acest caz dar ajuta si la alungarea paianjenilor microscopici. Dozajul este de o fiola de calypso si un plic de nisorun la vreo 5-7 litri de apa si stropiti o data pe saptamana , 3 stropiri deci 3 saptamani dureaza . Daca mai apare un pic de puf alb atunci mai stropiti inca o data.
Vedeti ce va spun si cei de la fitofarmacie.
 
Sus