Metode de control pentru plante invazive

cornelia

Fondator
Membru staff
As vrea sa aflu ce metode aveti de a controla plantele invazive. Stiu cam care sunt invazivele, ma intereseaza mai mult CUM le putem controla. :wink:
 

bebe Iris

Active Member
Eu le plivesc, smulg, tund, frezez, le impart si le mut in alta parte, dupa caz...
Adica: zorele le smulg inainte sa apuce sa se autoinsamanteze, lonicera o frezez si smulg lastarii care au prins radacini pe langa vita principala, menta o raresc si ce separ plantez in alta parte prin gradina...la fel procedez si cu asterul.
 

carmenushka

Active Member
Cea mai sigura solutie din cate stiu eu, pentru ierboase invazive este sa le plantezi intr-un suport(ghiveci sau galeata cu baza decupata) asa incat sa nu se poata extinde radacinile ci sa fie limitate la spatiul oferit
 

ghia_don

Active Member
Metoda cu galetile am folosit-o si eu la Aqebia si la Asclepias Syriaca, pentru ca am vazut in gradina botanica in ce fel se intind...Asa ca am preferat sa le las sa -si faca de cap doar intr-un loc delimitat, si sa sper ca nu se vor duce prea adinc in pamint si sa se mute dincolo de galeti :rofl: ..
 

FlorentinaS

Member
Eu merg doar pe stilul "smuls". Si unde nu se poate- "taiat" :)
E mai greu si fara de sfarsit, dar nu am cum baga in pamant galeti sau alte chestii asemanatoare.
 

mg

Member
carmenushka a spus:
Cea mai sigura solutie din cate stiu eu, pentru ierboase invazive este sa le plantezi intr-un suport(ghiveci sau galeata cu baza decupata) asa incat sa nu se poata extinde radacinile ci sa fie limitate la spatiul oferit
Metoda nu functioneaza . Planta isi va scoate radacina prin decupatura ghiveciului si se va intinde prin pamint , apoi va creste linistita ....
Am avut un ghiveci cu luleaua turcului pus pe pamint . Cind l-am mutat am avut impresia ca este sudat si cu greu l-am desprins . Il tinea radacina din pamint . Dupa mutarea ghiveciului a ramas o noua planta ....
Poate merge cu ghiveci suspendat .
 

oanaiulia

Member
Buna!
Stiti cumva unde pot gasi separatoare pentru pamant de tip banda? As vrea sa separ rondul de cerastium de stratul de trandafiri, pentru a nu i mai invada... :(
 

fixpix

Active Member
Cornelia... te refereai la inceput la plante invazive dar.... decorative, plantate intentionat pentru desfatarea gradinarului sau buruieni ???
Cu plantele "decorative" de care iti dai seama ca sunt si invazive, pur si simplu ai grija sa nu faca seminte, si le smulgi cand ai ocazia.
Cu buruienile, si eu sunt din pacate tot la metoda smuls-si-aruncat.
Cam asta am facut sambata trecuta, cu cam 1 m2 de Cerastium si tot cam atata de iarba marunta, pe care am ales-o de alte buruieni ca sa o reciclez in "gazonul" din curte.
Tot mi s-a mai spus ca am fost CHINEZ intr-o viata anterioara... ca asa era si munca, de chinez.
 

oanaiulia

Member
Si eu lucrez acum la aranjatul Cerastium .... e plantata de a lungul bordurii, si arata foarte bime vara, doar ca mi-a invadat si trandafirii de langa... Acum am trasat un sant mai adanc de separare, si vroiam sa pun ceva banda in pamant, pentru a opri radacinile sa se raspandeasca spre trandafiri din nou...Dar nu gasesc... :( .
Tocmai am tuns drastic Cerastium....credeti ca va inflori anul acesta? Nu am experienta in gradinarit, stiu doar ca e o planta rezistenta.... si as vrea sa o fac sa arate ca o bordura, mai uniforma :)
 

liliann

Member
Buruienile le smulg iar acum, dupa vreo 3-4 ani ani de smuls, pot spune ca nu am buruieni printre flori.
In ceea ce priveste plantele decorative invazive, am putine de tipul asta. Am zorele, pe care le smulg sau nu le las sa faca seminte si lacramioare pe care deabia le-am plantat anul trecut, deci vor mai trece cativa ani pana s-or intinde.
Insa anul trecut, dupa ce am aflat de la voi ca luleaua turcului este invaziva (era de un an plantata) si nemultumita ca facea 1 floare pe ditamai tija, m-am apucat sa sap sa o scot. Si am sapat, am sapat si iara am sapat, bai frate era dusa nenorocirea de radacina deja aproape sub gardul vecinului, in alta directie. Am facut o groapa de stateam lejer in ea, turceste :giggle:
Am fiert apa cu sare si am aruncat peste radacina...... in fine ideea e ca nu stiu daca am scapat de ea :barfa: o sa vad anul asta
 

adrianam

Well-Known Member
Depinde in ce zona este gradina, Liliann.
Daca este in Bucuresti, in zona de case, unde aproape toata lumea pliveste buruienile si nu le lasa sa faca seminte, poti spera ca in cativa ani vei scapa de foarte multe.
Dar daca gradina este in zona rurala, sansele sunt foarte apropiate de zero sa scapi de buruieni, pentru ca vantul va aduce foarte rapid seminte de unde nici nu te astepti.
 
Sus