Metode altoire trandafiri

claude

Well-Known Member
Moderator
Mersi pentru metoda, Ika, dar eu trebuie sa vad ca sa pricep ca lumea :D , sper sa gasesc pe cineva care sa-mi arate o data macar, ca pe urma pot intelege mai usor si alte explicatii scrise
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
trandafirii se altoiesc cam din 15 iulie pina in 15 august ,daca nu ma insel :D
si intentionez sa invat si eu altoirea la anu :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
mg a spus:
Am cite ceva dar nu se poate numi colectie . Ma gindeam ca de anul acesta sa le acord mai multa atentie , sa ma ocup, ceva , dar nu in totalitate , mai profi ! Nu vreau sa ajung la perfectiune , vreau ca aspectul lor sa ramina un pic " salbatic " ....O ciudatenie am in cap dar asta este . Si spatiul este extrem de mic asa ca poate fac o mini-jungla :D .
In principiu vreau sa incerc sa altoiesc niste trandafiri cataratori care cresc foarte bine dar infloresc doar odata pe an si sa incerc niste combinatii de culori si marimi de flori . Am spus incerc ! Norocul este ca trandafirul e rezistent si permite experientele ....
Cum informatiile pe care le am sint cam firave , voi incepe "babeste" .
Experientele vor fi facute publice :)
Abia acum am vazut postarea asta...mi-a atras atentia asupra ei cineva care iubeste trandafirii. E veche de doi ani, dar nu cred ca e tarziu niciodata pentru observatii, pentru ca ar putea citi postarea un incepator si informatia e eronata.
Din cate spui tu, vrei sa altoiesti trandafiri ca sa obtii un soi nou, am inteles bine? :? Prin altoire in nici un caz nu obtii asta, obtii exact trandafirul pe care il pui pe portaltoi, nu e vorba de o incrucisare. Ca sa obtii un soi nou e nevie de incrucisarea a doua soiuri diferite, astfel din samanta fecundata va iesi un soi nou [/b]
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
eu anul asta am avut placerea sa particip la o intilnire a Asociatiei Amicii Rozelor ,si tot odata am vazut pe dl dr Wagner altoind trandafiri :wink:
 
Sus