Metoda de cultura a cartofilor in containere - saci , etc

Floria

Active Member
Danero, nici daca dorm langa ei nu as mai incerca ! Insa m-as bucura sa vad la altii ca fac recolta bogata, doar dupa aceea mai pun si eu.
 

Aura

Member
Interesanta ideea cu cartofii si ma minunez de ce idei aveti...tare inventivi, de exemplu, treaba cu buzunarul...

danero2004 a spus:
Bravo Endi , felicitari! Desi eu as mai fi pus pamant pana la capatul sacului ca au unde creste , si ca pont sa stii ca poti face un buzunar in sac sa i iei cartofi la nevoie :wink:

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ieri am bagat mana usor in galeata , ca la closca :rofl: , si am scos un cartof , intradevar sunt asa ca aia din mana lui ala , mai micuti dar nu ma deranjeaza daca voi avea o greutate apreciabila colectata cand se vor usca vrejurile.

Ca sfat de la tata e ca , carftofii se pun in zeama de zapada , adica atunci cand zapada paraseste definitiv solul , in felul asta vor avea timp sa creasca :D

Oricum din mai si pana acum sa fac din 1 cartof = 3 kg e destul de bine , chiar ma gandeam sa mai pun 2 ture ca au timp in sera sa se faca , si la anul planific 10 galeti de cartofi :oops:


si uitati si o idee interesanta

http://tipnut.com/grow-potatoes/


 

Aura

Member
Am retinut smecheria ! I-o zic si eu lu'tata . Il pun la mesterit :rofl:
Multumim ca ne-ai zis..si sa ai parte de o recolta si mai mare. :D

Aura
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Recolta mica , dar satisfacatoare pentru papilele gustative cat si pentru a intelege ce trebuie corectat , aceiasi cartofi pusi langa casa au inca frunza verde pe cand ai mei s-au uscat si dau vina pe soare , in sera am umbra de la folie de umbrire si poate de aia


...to be continued :)
 

Floria

Active Member
Cred ca pe unii ii ajuta clima foarte mult. La noi este prea cald in iulie. Dupa ce trece Sf.Ilie, incep sa fie noptile mai racoroase dar ziua tot dogoreste pamantul si toata luna August tot la fel. Intr-un seruj in Portugalia am pus prosopul la uscat ca-mi cazuse in ocean, dar dupa cinci ore de stat la soare cat am stat eu la plaja, era aproape la fel de ud. La noi s-ar fi uscat intr-o ora la soare.
Asa ca saracii cartofi se incing rau in sac, in sol le-o fi mai bine. Ti-am povestit ca mie nu mi-a reusit anul trecut experimentul . Am crezut ca nu i-a udat suficient, femeia care-mi ingrijeste gradina, dar cred ca tu, ai stat cu ochii pe-ai tai.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
da corect cu udatul si racoritul , dar pot merge pe ideea de a sapa o gaura pentru galeata si sa pot recolta mai usor , cartofii insa sa stii ca nu au fost deformati ci destul de rotunizi deci solul din saci a facut trreaba buna .

cu prosopul la mare comparativ cu cel din casa e ca cel de mare acumuleaza si saruri din apa care mentin umiditatea , de aia nu se usuca la fel de repede , si asta in functie de salinitatea apei
 

Endi

New Member
Buna tutrora, revin cu rezultate deloc incantatoare. Dintr-un sac de cartofi nu cred ca au iesit un kilogram de tuberculi, majoritatea mici, asta in conditii de sol afanat, respectiv udare cu apa de ploaie. Acum mai exista si posibilitatea cresterii productiei in urma folosirii unui alt soi de cartofi. Cartofii folositi de mine sunt locali, cartofi pe care-i folosim de ani de zile.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cartofi mici si la mine dar eu am folosit tehnica "ochi" si nu tot cartoful , in asa fel incat de la un cartof am avut 5 plante :D

La mine cei pusi de mine in galeata s-au "terminat" prea repede , cauza nu stiu , dar cred ca e de vina solul , necesita prea multa apa si nu eram tot timpul acolo, cu siguranta nu in sera merg , iar cei de afara sunt bine mersi si se vor face la toamna numai bine :D
 
Sus