Metoda de cultura a cartofilor in containere - saci , etc

Endi

New Member

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: interesant si de pus in practica macar de gust :) Chiar imi place ideea.......... :D
 

Endi

New Member
Da, metoda e interesanta si ofera cartofi noi pe o mai mare perioada de timp, putand fi folosita si dupa ce cartofii din gradina incep sa se maturizeze. Poza de mai sus este ceva mai veche, sacii sunt deja aproape plini cu pamant, iar partea vegetativa a cartofului este mult mai bine dezvoltata. Voi incerca sa pun si alte poze, deasemenea si in momentul recoltarii :D
 

Kati

Active Member
Endi, poza nu se vede, doar link-ul merge.
Doar 5 cm in fundul sacului? Nu ar trebui mai mult, ca radacinile sa se dezvolte bine? Sau am vorbit aiurea :rofl: nu ma pricep la crescut cartofi :oops:
 

Endi

New Member
Eu am pus cam 10 cm de pamant pe fundul sacului dupa aceea tuberculii. Odata cu dezvoltarea vegetativa, se completeaza sacul cu pamant. Iar dezvoltarea cartofilor este pe verticala. Voi incerca sa postez o poza mai noua pentru a vedea stadiul actual al ''culturii'', urmand ca pe viitor sa impartasesc cu voi si poze cu recolta. Uite aici am lasat un link, unde se poate vedea poza http://endi.sunphoto.ro/LEGUMICULTURA_HOBBY/36042664 Initial am folosit pamant de flori din comert, chiar sacii din poza, apoi am inceput sa completez cu amestec de mranita si nisip.
 

mg

Member
In ce perioada se poate face asa ceva ? Acum este tirziu ??? Si ce " saminta " putem folosi , asa ca amator ???
PS . Stie cineva daca exista pe la noi " saci de crestere " pt legume ??? :?
 

Endi

New Member
Am postat o alta imagine, se pare ca nici linkul nu functiona, in caz de ceva pot fi anuntat.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am corectat eu....

Apropo de idee eu am inceput deja dar la galeata , la inceput un mugure de cartof ca nu e necesar un "sac" de cartofi ca nu mai au loc restul sa creasca , apoi sol peste ei , si cum se deschide mugurele , iar sol , iar sol , pana umpli galeata si apoi lasi planta in pace....


Nu mai trebuie sa ti faci griji ca nu au apa , vor face cartofi destui de pe o singura tulpina , cresc bine mersi pana in octombrie daca ai sera...deci numai lucruri bune , la fel se pot pune si restul legumelor

Bravo Endi , felicitari! Desi eu as mai fi pus pamant pana la capatul sacului ca au unde creste , si ca pont sa stii ca poti face un buzunar in sac sa i iei cartofi la nevoie :wink:
 

Endi

New Member
Pamant inca voi adauga pana la umplerea sacului. Ideea e intradevar buna, si o buna prietena chiar a sugerat ideea cu solarul. Avand solar, pot intre culturile de iarna, slata, ceapa verde sa punem cativa saci cu o astfel de cultura, lucru care ne ofera cartofi noi mult mai timpuriu.
Sunt curios de productie, lucru care-l voi impartasi si cu voi.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
E destul de buna , eu nu citisem initial la tine si am vazut o idee mai demult facuta de cineva care se juca la o gradinita cu copii invatandu-i de plante.

Apoi cineva preluase ideea si facuse un fel de pepiniere cu "ridicata" adika la toti sacii facuse un buzunar la baza de unde lua cartofii iar planta crestea in continuare.

Oricum ca variante pentru mine e aceasta mai buna datorita solului prea "lipicios" ce face ca la cartofi dimensiunile sa ramane cam mici.


Succes si o sa actualizam impreuna experimentele
 

Floria

Active Member
Endi, iti doresc succes. Eu am pus anul trecut doi saci si cinci butoaie cu cartofi si am cules toamna doua kg de cartofi per totalul recipientelor si aceia foarte mici. Asa ca mi-a pierit cheful de a experimenta cresterea cartofilor altfel decat normal. Le crescuse tulpinile asa de mari afara din butoaie ca trebuia sa le ocolesc bine. Astept cu nerabdare sa ne spui ce productie ai obtinut, au nevoie de 120 de zile in sac. Succes !
 

Endi

New Member
Multumesc de informatii, ce fel de pamant ai folosit?
E bine sa notam opbservatiile fiecaruia la astfel de experimente.
 

Floria

Active Member
Am folosit pamant normal din gradina, la atatea butoie as fi golit magazinul de pamant :rofl: Dar a fost munca grea pana am umplut butoiele cate 10 cm si iar 10 cm pana le-am umplut. Butoaiele aveau cam 50 cm diametru si 60 cm inaltime. S-a luat dupa mine si femeia care imi ingrijea gradina si a ras ginerele ei cand a scos 5 cartofiori dintr-o galeata desi el ii spusese sa se astampere ca ii aduce el un sac de cartofi sa nu se mai chinuie.
Dar tu incearca, poate ca ai alt noroc.
 

Endi

New Member
De aceea am intrebat, in functie de textura solului care e in gradina se dezvolta si cartofii. Eu, la inceput am pus pamant de flori afanat, insa dupa aceea am trecut la mranita amestecat cu putin nisip si pamant din gradina, asta din lipsa pamantului de flori. Ca intra prea mult pamant, si e costisitor.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Cu cat pamantul e mai afanat si usor cu atata si carofii mai mari si sa nu uitam elementul esential apa care trebuie sa fie in permanenta
 
Sus