Mesteacan

claude

Well-Known Member
Moderator
Habar n-am cat e de setos, Madalina, ca nu am, dar tot o sa-mi iau unul pana la urma, cand gasesc la un pret civilizat :mrgreen: Intre timp le dau altora idei :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Claudia il stiu,mie imi place insa cel clasic;are asa o...tinuta mindra si orgolioasa :twisted: cu fruntea sus spre cer .
Oricum nu e pentru mine ca eu nu am curte de mesteacan + ca cere mai ales in copilarie :) multa apa....Fac studiu de piata pentru rude :) .Le-au murit anul asta din cauza secetei dar vor neaparat....Eu i-am sfatuit corect dar pune-te cu nebunia omului daca poti,nu? :nu stiu:
 

lili

Member
Mesteacan clasic (betula nigra ), decorativ si clasic (betula alba...stepa ruseasca) ..... gasesti in orice pepiniera silvica sau vanzator de plante fara mari pretentii .
Mestecenii pentru efect vizual ,arata bine mai multi (palc)...dar o varianta pentru o prezenta singulara este Betula papyriferaa (ramifica frumos) . Se gaseste la
http://www.teba.ro/Betula.htm
Si eu ii iubesc....si imi doresc carduri nu palcuri de mesteceni :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Lili tii minte ca de asta am vorbit noi mai de mult.Este superbisim ,il stiu.O sa ii sfatuiesc.Imi pare rau ca nu am curte de asa ceva :( .Stiu ca tu ai zice ca am... :rofl:
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu sunt fascinata de mesteceni :D
Mi se pare un copac foarte romantic!
Angela, de unde de la Baneasa i-ati recomandat Gabiutei sa caute sa cumpere unul?
Stiu ca se gasesc peste tot dar nu oriunde arata bine. Imi plac mult cei cu mai multe tulpini din aceeasi radacina iar astia se gasesc ceva mai rar si sunt ceva mai scumpi.
Oricum, sunt inca in negocieri cu mine insami daca as avea spatiu sa plantez asa ceva sau nu :gandit:
 

lili

Member
Mda, ma bag si eu ca muscan' lapte! :oops: ...incearca aici ...au mesteceni :
http://pepiniera-emma.ro/55-betula-pendula-mesteacan[/url] ...au si ceva rose ;-)
Un mesteacan pendula altoit pe trunchi (ramuri pendule, arbore de talie mica), ocupa acelasi spatiu care il ocupa 2-3 mesteceni care se dezvolta pe verticala. Mesteacanul (betula pendula)...se potriveste intr-o gradina mica dar si pentru gradini mari, ...ca specie singulara, pentru accent.
Mestecenii arata superb si iarna..scoarta lor este extrem de decorativa...asa cum sunt dealtfel si anumite specii de corn.
Mai mult de atat , mestecenii au un fosnet special , asa cum este si plopul....se mai numesc si arbori vorbitori (muzicali):D
Cei cu caracteristica ramificarii se preteaza pentru o intrare, accent ....sau palcuri intr-o gradina mare.
Gata...am tortorosit, de vi se "acri" :oops:
 

Iuli-ana

New Member
Buna
Am pus si eu un mesteacan,sper sa fie bine, nu stiu ce fel de mesteacan este,da imi plac foarte mult,si ati 2 stejari rosi,un Ginkgo biloba foarte mic 15 cm cred :),si 3 acer campestre tot mic,erau in colectia gard viu. plus bete puse asa in pamant de plopi,artar si alti care nu stiu ce sunt,uni erau cu un pic de radacina :) sa vedem ce se pride
Nu stiu daca se vade poza cu mesteacan ca aici nu se vede


Nu merge
Cum fac sa pun de la mine de pr calculator,cred ca trebuie o setare de la mine cred
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Iuli-ana, nu poti incarca direct din calculator, trebuie sa treci printr-un site de gazduire tip photobucket sau altele. Mai exista si o varianta mai simpla, incarcarea printr-un site-host mai simplu,iti recomand sa citesti topicul din link, vei gasi indrumari explicite cum sa procedezi
viewtopic.php?f=29&t=16142
 

aleynad

Active Member
Moderator
eu am acum un pui de mesteacan luat din padure...sunt la a doua incercare...primul a murit rapid, probabil din cauza secetei
pe acesta, al doilea, l-am ingrijit mai mult si vad ca e pe val, deja are 2 ani de cand e in gradina, dar abia are vreo 50-60 cm inaltime...insa sunt rabdatoare :)
imi doream tare mult un mesteacan in gradina mea :D
 

Roxana Peled

Active Member
Si eu imi doream mult unul si in final mi-am cumparat un cires :rofl:
Eu mi-l doream pe terasa dar cand am inteles ca unul mare nu am cum sa-l urc acolo decat cu macaraua iar unuia mic o sa-i ia cam 10 ani sa arate cum imi doresc eu am renuntat si mi-am cumparat un cires :) . Ala cu un pic de noroc in trei ani e pom serios....
Voi ramane insa cu dorul de mesteceni :D
 

Roxana Peled

Active Member
Stella :D
E de talie usor mai mica, autopolenizator si era mult mai ramificat decat celelalte soiuri cand l-am cumparat. Toti "Stella" erau mai ramificati (al meu avea 4 ramuri) in timp ce alte tipuri de cires erau doar un batz.
 

Iuli-ana

New Member
Multumesc pentru raspuns.
Incerc acum sa pun un link pe care il am,sa vad daca merge

Aleynad,acum nu cred ca o sa mai aiba probleme cu el,deja stie sa mearga :),acum trebuie sa vorbesti cu el
Roxana imi pare rau de dorinta ta,da este frumos si ciresul,toamna este rosu cu galben amestecat,eu nu mai stiu ce cires am luat,sa caut o foto daca am facut.

https://plus.google.com/photos/114421559455521771376/albums/5859685383098145825/5859685385329567266


....cred ca merge,la mine da,acum mai ramane sa le sortez si unde sa vorbesc despre ce este in foto :)
multumesc
 

Iuli-ana

New Member
Multumesc fetele,
trebuie sa fac altceva sau ceva cu foto ca nu imi place.....ceva, undeva mai usor :).....ma gandesc
 
Sus