Mereu verzi la -20°C

Dixisor

Member
Va rog sa ma ajutati si sa-mi spuneti ce plante cunoasteti mereu verzi si rezistente la gerurile si viscolele din zona Bucurestului, si sa nu fie conifere. Eu nu suport sa vad iarna in gradina doar bete (ramuri) golase. Pana acum am descoperit Pieris Japonica. Ce altceva rezista pe la noi?


Am gasit si Ilex aquifolium rezistent la temperaturi joase, dar nu specifica o temperatura orientativa...Il are cineva?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Ilexul e sensibil la temperaturi scazute si vant, eu l-am avut in gradina - varianta Argentea - planta matura, mare, cu o coroana de 1m si mi-a murit intr-o iarna. A lastarit el pe ramurile de jos care au fost protejate de zapada dar, ce folos? Coroana se stricase, arata ca un bat ciudat cu frunze :(
Daca poate fi protejat peste iarna ar fi ideal, mai ales daca este si expus vantului.
 

elianna

Well-Known Member
Prunus laurocerasus rezista destul de bine. Eu am de 2 ani insa iarna nu a fost asa de grea. Problema este ca pana cresc mai mari sunt acoperiti cu zapada cel putin jumatate din inaltime. Partea buna este ca se dezvolta destul de repede si suporta bine taierile indicate pentru ramificatie.
 

fixpix

Active Member
Pyracantha din cate stiu isi pastreaza frunzele peste iarna, si daca ai noroc sa iti faca fructe vara, le pastreaza si pe alea.
Doar ca, creste destul de mult, repede si haotic. Asa ca va trebui sa intri cu foarfeca in ea cam des.
Euphorbia lathyris ramane si ea verde si pt mine cel putin, are o forma destul de interesanta.
Yucca de gradina, la fel e verde iarna.
Si or mai fi.
 

adrianam

Well-Known Member
Euonymus isi pastreaza frunzele peste iarna.
Eu am cumparat in toamna unul patat cu galben si a pastrat toate frunzele.
Ilex-ul iar le pastreaza dar am impresia ca este mai pretentios, al meu s-a uscat peste vara.
 

Dixisor

Member
Merci, merci, sunteti mai tari decat Google-ul ;-)
Imi imaginez o margine, nu foarte ordonata,plina de verzituri, si in fata ei restul plantelor care infrunzesc primavara (pt zona ingusta dintre casa si gard). Voi nu va treziti visand cu ochii deschisi la tot felul de gradini....?
 

LadyBug

Well-Known Member
Ba cum sa nu visam cu ochii deschisi :visator:
Eu vreau tare mult buxus, dar costa mult si creste foarte greu... As fi vrut si un labirint vesnic verde, ehe, desi mi-ar fi frica noaptea sa nu ma pierd prin el...
 
Sus