Menta

Simona D.

Member
Daca tot a pomenit Cornelia de ea :D , a incercat cineva sa cultive menta la bloc, pe balcon in jardiniera ? Eu m-as risca, pentru ca ceaiul de menta e cel care-mi place cel mai mult. Din pacate insa nu stiu mai nimic despre cum se cultiva. Ma ajuta cineva? :oops:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Nu cred ca o poti cultiva la bloc fiindca odata pusa napadeste tot.Se intinde de nu mai scapi de ea.Chiar daca vrei sa o raresti mai ramine o farima de radacina din care dau alte trei. :(
E buna,aromata,tot ce vrei.....dar .....sa nu te pui cu ea.
 

Simona D.

Member
:rofl: Asa invaziva e ?
Daca o asez in partea de nord a balconului (exterior) si nu mai pun nimic pe partea aceea se intinde la jardinierele din partea de est? Ma refer la perioada primavara-toamna, ca odata ce se raceste as baga jardiniera in pivnita.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Ehhhhh,nici chiar asa. :evil: Daca iti place asa de mult o raresti mereu.Ai grija sa nu faca flori.
 

blueheart_d

Member
eu am comandat seminte, pt ca imi place si mie menta f mult. pt mine nu ar fi un incovenient cresterea abundenta si faptul ca e invaziva. asa poate tine ritmul cu mine (folosesc foarte multa) :)
 

Simona D.

Member
Si eu folosesc multa menta, fie iarna, fie vara :) Iarna beau ceai cald iar vara de la frigider :mrgreen: Bine-nteles, insotit de lamaie :wink:
 

katka

New Member
eu am primit una anul trecut de la cineva, spunea ca a luat-o din metro, de langa alimente congelate :| nu stiu ce cauta acolo. m-a tinut toata vara, in ghiveci, n-am tuns-o si a crescut si inflorit f frumos. dar mi-su mancat-o omizile pana sa-mi dau seama :cry:
din seminte nu mi-a iesit niciodata pana acum :(
 

gabi74

Member
va pot trimite eu cateva radacini care doriti. am un soi de menta creata. am trimis la REM si la LIZI si cred ca sunt multumite.trimiteti-mi adresele pe privat care doriti...
 

Simona D.

Member
gabi74 a spus:
va pot trimite eu cateva radacini care doriti. am un soi de menta creata. am trimis la REM si la LIZI si cred ca sunt multumite.trimiteti-mi adresele pe privat care doriti...
As dori si eu daca se poate. Ti-am trimis mp. :oops:
 
atentie ceaiul de menta in execes nu e chiar sanatos.

exista un soi de menta cu o concentratie mai mare de mentol ii mai zice spermint .
menta ca planta ii place umezeala si cate un pic de soare ,se poate tunde mereu
 

rem_2007

Member
Eu am menta plantata in gradina din seminte Agrosel. Frumoasa, verde, face floricele, nu mai scap de ea insa prea putin parfumata.
Gabi mi-a trimis 3 sau 4 bucati de menta creatza cu radacina si pot spune ca e mult mai parfumata decat a mea.
Voi scoate din cea veche si treptat o voi inlocui cu cea creatza. MULTUMESC GABI! :hug:
 
Sus