Menta

Floria

Active Member
Eu am Menta alimentara Piperoni, dar nu as usca-o , as pune-o cu sare la borcan cum se pune patrunjelul. Ati pus si asa ?
 

Floria

Active Member
la congelator am pus eu si sta foarte bine , dar am tot pus din toate si am spatiul limitat.
 

mirela06

Active Member
Nu am pus . Eu mereu le usuc si folosesc asa.
Isi pastreaza componentele si concentratia mai mare.La congelat...nu stiu ce sa cred de cum asi pastreaza calitatile. :?
 

isabella

Active Member
Anul acesta am adus si noi o tufa de menta in gradina . Am de gand sa fac ceai din productie proprie :D
 

kerkyra

Well-Known Member
:rofl: Multumesc, Gabiuta. Posibil. Anul trecut era un fir amarat pe care l-am si taiat cu sapa.
Dar nu ma vait, mie imi place menta.
 

ionascus

Active Member
Noua ne-a disparut menta din gradina...s-a uscat in toamna si nu a mai aparut...
Am luat niste seminte de menta piperita sa pun intr-un ghiveci....
 

adrianam

Well-Known Member
Am vazut astazi de vanzare la Baumax ghivece cu menta, cred ca era piperita, ca avea frunzele mai mititele, la 8 lei.
Piperita este invaziva?
 

elenafles

Active Member
Menta din gradina mea are culoare verde inchis cu reflexe rosiatice.Este foarte invaziva dar i-am limitat teritoriul cu ajutorul unei benzi ondulate de culoare verde (nu stiu cum se numeste) ce se gaseste la articole pentru gradinarit.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Sunt fel de fel de varietati si hibrizi.Cu fel de fel de feluri de frunze si flori.
Mai verzi,mai galbui,flori mai inchise sau deschise la culoare.
Piperita este un hibrid.Nu vad de ce nu ar invada si ea.......Sa ii opreasca expasiunea faptul ca e o "incrucisata"? :rofl:
 

mirela06

Active Member
Eu am menta ,tot asa ,cu tenta movalie si inca una care am cumparat-o de la cineva adusa din Maroc.Este foarte faina la miros si are frunzele rotunde.Este inca mica si atata de firava.
Difera f, mult de menta noastra.Daca se mareste tufa(vad ca o face cam greu) am sa pun si in ghiveci,preventiv, ca nu stiu cum se comporta la clima noastra.
Am sa pun poze cu ea.
 

adrianam

Well-Known Member
Pai cred ca este menta piperita, ca si la Baumax tot asa arata, firava cu frunze mai rotunjite.
 

mirela06

Active Member
Are alt miros si frunzele sunt mult mai mici.
Este mirosul si gustul ceaiului turcesc(daca ati fost pe acolo sau ati baut la vre-o ceainarie turceasca).
Am sa o pozez dar nu am timp acum de pus nimic pe calc.ca am tare multa treaba :(
 

ionascus

Active Member
Surpriza...a iesit si menta mea pe langa gard....am facut un ceai negru cu menta verde...multa...in amintirea ceaiurilor delicioase baute in Egypt....
 

mirela06

Active Member
Oauuu!!!Codrina ce idee mi-ai ,,redat'' ca am uitat de delicatesa asta de ceai.M-am pus numai pe kombucha pt. ca este extra dar am sa diversific putin gustul papilelor si sa-mi trag si eu un ceai ca doar am si menta ca a ta si tot pe langa un gard si zid.
Riscul va fi un scaun cu probleme dar pt. un asa ceai reconfortant si racoritor metita sa ma chinui putin :oops: :D
 

elenafles

Active Member
Mnina a spus:
La congelator a incercat cineva?
Plantele pentru ceai se folosesc doar uscate la umbra ca sa-si pastreze calitatile si aromele.Eu folosesc menta in combinatie cu izma,sunatoare si macese.
Este un ceai excelent,delicios si reconfortant.
 
Sus