melci, pasari si capsuni

tranda09

Member
fixpix a spus:
lol.... atunci tranda ce voiai mai mult ???
:mrgreen:
si noi avem o parcela cu capsuni...si sunt ... buni... face mama si dulceata, si sirop.... yummy yummy!
:evil:
Era fun sa am niste "araci" verzi cu picatele rosii....
Dar spune-mi te rog cum aperi capsunile de pasarile care le ciugulesc cand ele se coc si le atrag cu rosul lor?
 

fixpix

Active Member
hmmm.... habar n-am.... nu prea ii ataca din cate stiu eu. mai nasol e cu melcii cred!
sau ce ii mananca de jos in sus!
si... asa rau imi pare cand in perioada cand sunt coapte, vine cate o ploaie mare si multi mucegaiesc.
chestia cu pasarile...zau nu stiu!
 

iraira

Member
Am citit undeva intr-o carte de specialitate ca se acopera capsunii cu plase cu ochiuri mici pt a fi aparate de pasari..nu am incercat, nu stiu cat e de practic , nici nu stiu de unde se pot achizitiona plasele respective
 

gomez99

Well-Known Member
pentru melci auzisem de niste capacane ca niste borcane. parca am vazut si la briko sau hornbach.

plase am vazut da nu la capsuni, la tufe (zmeur, agrise, ceva de genul asta, acu niste ani, prin oltenia cred. cu niste ochiuri mari, cam de 1.5 cm x 1,5 cm. dar nu stiu de unde s-ar putea cumpara.

in franta podgorenii au probleme cu graurii. asa ca unele familii cresc soimi sau ulii. fac din pietre sau caramizi undeva un fel de tun cu gauri unde tin pasarea, si planteaza din loc in loc printre rindurile de vie niste pari cam de 6 m inaltime, de pe care vineaza. pasarile astea sint semisalbatice, adica nu sint tinute in cusca, dar iarna li se mai da de mincare bucati de carne, in special cind e vint puternic si pasertul sta ascuns. habar n-am cum ii conving sa cuibareasca in turnuletele alea, ca nu sint tinuti inchisi.
 

zamfira

Member
Plase de genul asta se gasesc la Practiker , Baumax .Sunt de mai multe dimensiuni .
Eu le folosesc la vie , ca altfel graurii manaca tot .
 

iraira

Member
Pentru melci se pun ingropate in gradina borcane pline cu bere, licoare care atrage melcii...care din pacate sfarsesc inecati :evil:
 

ghia_don

Active Member
La mine , nu pasarile sau melcii maninca fructele capsunilor ci gindaceii aceia rosii, carora le spune"vaca Domnului"...se aduna cu duiumul pe fructe si le maninca bucatica cu bucatica :cry: . De astia cum sa scap??
 

tranda09

Member
Care Doina? Eu? Daca da, nu, nu au paie, ma gandesc sa pun folie intre cele 2 straturi de capsuni.Si cate o morisca in lateral ca sa sperii pasarile.
 

ACHIMENES

Member
Ei daca si tu vrei sa-ti raspund, ca si pe tine tot Doina te cheama :) , fiecare cu ce are, paie sau folie, la alegere :rofl:
 

ghia_don

Active Member
Nu am pus nimic sub fructe, poate de aceea se si aduna atitia gindacei :( ...Anul acesta voi incerca sa pun ceva inainte de coacerea fructelor.
 

ACHIMENES

Member
Daca au ceva sub ele ( paie ) se mentin si curate, nici nu se imbolnavesc asa usor de putregaiul cenusiu ( nu vin in contact cu solul) , la fel si daca ploua, in concluzie sunt mult mai bine protejate asa.
 
Sus