Medinilla magnifica

Cristiana

Member
A mea creste vazand cu ochii, asa ca eu consider ca trebuie sa-i dau si papica in aceasta perioada. Am mai citit pe eticheta (e un ziar intreg) ca ar trebui s-o vada si soarele in perioada asta, pe cat posibil, asa ca i-am acordat un loc luminos, binemeritat!

Am fost sa o masor, intr-o luna, de cand a inceput cu noile perechi de frunze acestea au crescut 25 respectiv 14 cm, a prins viteza, nu gluma!
 

albela

Active Member
Planta mea e cam ciudatica. Am inteles ca trebuie stropita pe frunze cu apa calduta. O perioada i-a placut tratamentul asta si si-a pastrat frunzele (nu se pune problema de frunze noi). Acum nu ii mai place. I s-au patat 2 frunze pe care a trebuit sa le rup. De cand nu o mai stropesc nu mai sunt probleme. Voi le pulverizati?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iarna mai usor cu pulverizatul. Apa nu se mai evapora la fel de repede si stagnarea picurilor pe frunze duce la patare si eventuale boli fungice. Asta e si in functie de temperatura.
 

albela

Active Member
O tin in locul cel mai calduros. In general cred ca temoeratura depaseste 23 - 24 grade. De aceea o si pulverizam. Dar se pare ca nu ii placea asa ca am stopat.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Stropeste-o mai rar, cu jet fin si apa calduta. Si ai grija sa nu fie exces de umezeala la radacina.
 
D

dyayzh

Guest
Culmea este ca la florarie au fost foarte radicali spunandu-mi SA NU stropesc planta. Ca de fapt nu-i place. Si nu o mai fac :wink:
 

albela

Active Member
Nici eu. Nu imi ramane decat sa sper ca o sa treaca iarna cu bine si la primavara sa ii dea frunzulite noi :oops: .
 

ste

Member
Azi am descoperit niste bumbisori in varful lastarilor (la toti cei 3 lastari), dar sunt prea mici pentru sedinta foto.
Sa fie un rand nou de frunze sau ... bobocei de flori :D ?
 
D

dyayzh

Guest
Nu mai inteleg nimic :cry: La a mea, dupa ce a dat semne clare de fericire, hop i-au cazut instant fara preaviz toate frunzele, verzi si fara pete :cry:
 

albela

Active Member
Si a mea e fara frunze. De fapt mai are una, dar nu cred ca mai rezista mult :cry: . Nu arata bine deloc.
 
D

dyayzh

Guest
Felicitari!! Le meriti cu totul. Eu am incercat cu 6 astfel de plante si doar una parea ca se acomodeaza, dar nici aceea nu a fost sa fie :cry:
Nu cred ca i-am gasit secretul supravietuirii :(
 
Sus