Medinilla magnifica

michaela

Active Member
Despre medinilla am citit ca:
- este o planta cu origini in Philippine
- temp in perioada de crestere trebuie sa fie ridicata, usor scazuta in perioada de repaus dar atentie! aceasta planta nu tolreaza frigul deci nu trebuie tinuta sub o temperatura mai mica de + 10-14 *C
- udata bine insa dupa o jum de ora eliminat exccesul de apa (din farfurie) sau mai poate fi tinuta timp de 20 min in apa (in jur de 5 cm)
Se uda zilnic in perioada de crestere mai putin in repaus, niciodata lasata sa se usuce substratul!!
- ingrasamant se aplica saptamanal in perioada de crestere/ deloc in repaus
- ca substrat nu se foloseste niciodata un substrat standard / cel mai indicat este substrat pt orhidee cu multa scoarta

Sper sa ne fie de folos! :D :wink:
 

lelia

Well-Known Member
O sa fie de folos celor care ,o mai au .......
Stiam ca nu va rezista ,dar am sperat .....degeaba :(
Mchaela iti doresc mult noroc ,sper sa reusesti ,eu nu mai incerc :|
 

michaela

Active Member
Merci mult lelia :hug:
Dar oare de ce ai pierdut-o?? :? oare nu cumva ai uitat sa o uzi? sau prea rece??....ti-ai putut da seama unde a cedat?
A mea a deschis boboceii mici; insa nu pot descarca pozele... al meu pici a ros cablul :rofl:
 

lelia

Well-Known Member
Strengar mare ,piciul tau :rofl: sa-ti traiasca!

Acum vre-o doua saptamani ,am tinut fereastra deschisa vre-o 3 ore ,pt curatenie si nu ma dus capu' s-o duc in alta camera ,dasi n-a stat in curent ,nu i-a placut,de a doua zi ,frunzele s-au patat cu o rapiditate demna de cartea recordurilor :eek: au cazut apoi s-au maronit si tijele si in mai putin de o saptamana s-a dus :(
Pot spune ca ,desi era o planta robusta radacinile erau putine si firave ,substratul era tip pasla cum e si la azalee .
Nu pot spune cu precizie din ce cauza a murit .....

Ma bucur pt. tine ,sper sa-ti reziste si sa ne impartasesti din experienta
 

michaela

Active Member
Mda... cred ca din cauza curentilor de aer rece..... :( :(
substratul, e ok si a mea tot in amestec de turba galbena este,practic radacinutele fac acea "tesatura" insa e ok este un substrat care mentine umiditatea si aerarea.
Pana nu gasesc sa cumpar cablu usb pt camera, nu pot descarca pozele sa va arat florile :( si tot caut.... si caut.... :rofl: :rofl:
-sincer si eu ma mir de mine....ca am reusit pana acum :) :wink:
 

michaela

Active Member
Sper. sa trec pragul celor 6 luni :rofl: :rofl: (asa am citit ca de regula mai mult de 6 luni in conditii de apartament... nu traieste... dar nimeni nu infirma asta??? :? :)
As vrea sa ne zica cineva ca a avut o medinilla mai mult de 6 luni :evil: asa sa cada mitul!! :wink:

Saru` mana lelia - ca tii pumnii cu mine :hug:
 

michaela

Active Member
Medinilla mea a avut de suferit :(
Am fost plecata 10 zile asa ca am lasat totul in grija surorii mele inclusiv pulverizarea medinillei.. toate bune, ce sa zic cateva cliviute decedate dar... cel mai rau medinilla mea are parte din frunze arse(sora mea a incurcat pulverizatorul cu cel de spalat geamuri-asa ca pana sa observe -mirosea frumos, fata de cel cu apa-a suferit....... :cry:
ea in continuare are floricele, draga de ea, si parti din frunze verzi si frumoase insa si arsuri :cry: sper sa nu moara.... :rugaciune: :rugaciune:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
De ce nu le tai? :eek:
Saraca........... :( iti dai seama ce a suferit!
Ti-e teama ca ramine cheala si urita?Dar daca ii este mai rau asa?Nu stiu, ma gindesc......... :?
 
D

dyayzh

Guest
:cry: Planta ta era un simbol pentru mine: ca se poate tine in viata si face o meddlina sa infloreasca :cry: S-a spulberat si ultimul vis.....
Dar lasa...cumparam una noua la anu, nu?? :oops:
 

michaela

Active Member
dyayzh a spus:
:cry: Planta ta era un simbol pentru mine: ca se poate tine in viata si face o meddlina sa infloreasca :cry: S-a spulberat si ultimul vis.....
Dar lasa...cumparam una noua la anu, nu?? :oops:
Da... cu adevarat eu am fost vinovata - :( erau identice aspersoarele :oops:
 
D

dyayzh

Guest
E o luptatoare :wink: Ai sa vezi ca o si infloreasca daca ai suficienta rabdare :D
 

lelia

Well-Known Member
Ma bucur pentru tine ,Micha :D
Se pare ca ai trecut pragul celor 6 .....felicitari !!!1
Sa ai parte de ea ,asteptam floricelele :D
 
D

dyayzh

Guest
Si eu am frunzulite noi la plantuta mea :D Si a trecut si pragul de 6 luni de existenta in balcon :oops:
 

lelia

Well-Known Member
Dya ma bucur pentru tine! Stiu cat de mult ti-ai dorit aceasta planta .
Felicitari! sa creasca si sa-nfloreasca :D
 

nicolet

Member
Buna, o am si eu pe a mea,a fost inflorita anul trecut de 2 ori.In ianuarie dupa ce florile au trecut frunzele mari de la baza s-au ars.Le-am taiat si adat altele destul de frumoase dar am linga planta mama si citeva altoiase crescute.Cum ma sfatuiti sa procedez?sa le replantez sau le las sa mai creasca?sa-i schimb si ei ghiveciul si pamintul ?nu-mi prea place cum arata pamintul ei


si asa arata puiuti ei
 
Sus