Meconopsis sau macul himalaian

nico9079

Member
Aceasta specie face parte din familia Papaveraceae, a fost descoperit pe la 1800 de un botanist englez, e simbolul Butanului, floarea lui e de un albastru azuriu fenomenal, nu e de dimensiuni mari, 10-20 cm (ador asta). Exista o singura specie endemica in Anglia si alte cateva in vestul Europei. Anul trecut am vazut pe plantshop.ro, dar cand am comandat se terminase, anul acesta nu ratez. Ma intereseaza daca se gaseste in gradinile voastre aceasta minunata planta? planta aceasta e de o gingasie extraordinara. Exista acum o multitudine de culori: alb, rosu, purpuriu si chiar portocaliu. E foarte greu de cultivat din seminte.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Nicoi, cred ca o ratezi si anul asta, daca nu ai comandat deja, ca si eu am vrut sa comand dar scrie 'stoc epuizat' :( Eu urmaresc macul asta de 2 ani si vad ca nu reusesc sa pun mana pe el
 

nico9079

Member
claude a spus:
Nicoi, cred ca o ratezi si anul asta, daca nu ai comandat deja, ca si eu am vrut sa comand dar scrie 'stoc epuizat' :( Eu urmaresc macul asta de 2 ani si vad ca nu reusesc sa pun mana pe el

Deja? Dar cine sa cumpere? Ai vorbit cu Levi? Mi-a promis ca ma anunta cand o sa aiba. Daca se cumpara din alta parte am rugamintea sa ma anunti si pe mine.
 

Roxana Peled

Active Member
Haideti mai fetelor ce e cu pesimismul asta? :rusine:
N-ati ratat-o, n-a adus-o omul inca.
Ce credeti, ca nu-si mai actualizeaza stocurile pana la sfarsitul anului? Suntem abea in februarie.
Anul trecut de exemplu cand am intrat prima data la ei pe site nu aveau nici o aubrieta pe stoc. Am stat si am urmarit, dupa vreo doua luni au aparut de toate felurile si hop si eu cu comanda.
Rabdare si de preferinta nu tutun! :D


PS. Foarte interesant, un mac albastru!

http://www.plant-world-seeds.com/images ... M%2011.JPG
http://www.google.ro/search?q=meconopsi ... 36&bih=808
 

nico9079

Member
Si eu am asteptat dupa Gentiana pana in iunie, aducea rasad din Ungaria, mi-a promis ca ma anunta si s-a tinut de cuvant, anul trecut eram moarta dupa gentiana, anul asta imi trebuie meconopsis. Se pare ca specia aceasta de la plantshop e si hardy, au si sieberz dar e 20 lei bucata, mi se pare exagerat.
 

nico9079

Member
Roxana Peled a spus:
Haideti mai fetelor ce e cu pesimismul asta? :rusine:
N-ati ratat-o, n-a adus-o omul inca.
Ce credeti, ca nu-si mai actualizeaza stocurile pana la sfarsitul anului? Suntem abea in februarie.
Anul trecut de exemplu cand am intrat prima data la ei pe site nu aveau nici o aubrieta pe stoc. Am stat si am urmarit, dupa vreo doua luni au aparut de toate felurile si hop si eu cu comanda.
Rabdare si de preferinta nu tutun! :D


PS. Foarte interesant, un mac albastru!

http://www.plant-world-seeds.com/images ... M%2011.JPG
http://www.google.ro/search?q=meconopsi ... 36&bih=808
Dar sa vezi cei galbeni, albi si visinii superbisimi.
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Mie nu mi se pare exagerat 20 de lei, fiind atat de rar, daca mi-ar iesi in drum la banii astia l-as insfaca imediat. ...doar ca eu nu cumpar de la sieberz ca multi au luat teapa cu plantele de la ei.
Oricum, din cate am citit e o planta pretentioasa la cultivare
 

nico9079

Member
Chestiunea e ca trebuie sa comanzi 3. Eu nu am comandat de la ei, dar intuitia imi spune sa nu o fac, prefer producatorii mai mici.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Atentie... e o specie pretentioasa. Nu rezista in nici un fel la seceta si are probleme si cu temperaturile de iarna.......
Da, de aratos e aratos dar nu prea e pt clima din romania cu verile toride si cu iernile cu multe variatii. Ii place mai degraba o clima mai umeda cu variatii mai mici de temperatura si cu ierni mai blande.
Ii cam trebuie o zona cu microclimat, un coltz mai protejat unde soarele amiezii sa nu il bata in cap direct si sa nu treaca prin perioade de seceta...Clima din Anglia e mult mai potrivita pt meconopsis.

La noi ar merge pe vaile mai umede unde soarele de vara NU usuca pamintul... deci atentie la cultivare, se poate avea success cu el dar ii trebuie conditzii propice pt a rezista mai mult de 1-2 ani. Orice extrema, ca e caldura sau ca e frig il cam termina.
 

fixpix

Active Member
Eu m-am lovit de numele "Meconopsis" in cazul celui albastru.
Am avut succes din seminte, mi-au germinat dar m-am grabit sa le plantez apoi prin gradina cand erau inca mici si DEZASTRU... s-au uscat toate.
Cel putin astuia, ii trebui vreme mai racoroasa si umeda. Cum zicea Geo.
Nu prea e de Romania torida si secetoasa. Poate reusiti daca renuntati la job si stati cu stropitoarea si umbrela langa el :)
 

nico9079

Member
Da, problema nu cred ca e temperatura avand in vedere ca rezista pana pe la 6000 m in Hymalaia, si se cultiva si in Norvegia, probabil e uscaciunea din timpul verii, cred ar mege undeva intr-o zona muntoasa sau intr-o gradina cu arbori mari care asigura umbra in zilele toride.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Aparent exista un hibrid intre acesta si macul oriental. DAR e tzinut sub lacat...... cine stie cit mai dureaza pina ajunge sa fie disponibil .

Multe detalii despre meconopsis se pot gasi pe:

www.meconopsis.org si multe alte site-uri.
 

veretregn

Active Member
hehehe. eu mă chinui de trei ani cu el. nu vrea. înflorește până la epuizare... și moare. În România sunt curios cine poate să crească și cum, poate pe lângă vreo albie...

Apoi depinde de meconopsis... cel albastru este galez, cel portocaliu din alte părți.
 

veretregn

Active Member
nico9079 a spus:
Horea cum infloreste si moare? Nu face seminte, noi lastari?
În fiecare an am cumpărat plante noi. L-am pus în grădină, a crescut ok și apoi a început să înflorească. A înflorit și a a murit. Și i-am semiumbră, loc răcoros, sol ușor acid. Apoi am citit că de faptacesta este ciclul lui. După înflorire majoritatea plantelor mor din cauza extenuării. Nu mă pricep la el pentru că nu l-am avut niciodată mai mult de 4 - 5 luni. Am citit că poate să formeze colonii în ani, însă asta presupune să ai câteva plante care sunt capabile să își împrăștie semințele. La mine nu a fost cazul.
 

nico9079

Member
K am inteles, uite de aia e bine sa comunici, din fericire am de crescut 2 flori speciale care au nevoie de educatie, asa ca macul hymalaian la pensie, poate pana atunci se schimba si clima :rofl:
 
Sus